Erkek Kurusu

Düş

Özel Üye
Özel üye
Erkek Kurusu

Konu başlığım her ne kadar argoya kaçsada bu benzetmeyi yapmadan geçemedim.
Nedir bu erkek kurusu?

Sürekli duyuyorum ‘’kız kurusu’’ gibi bir söylem.
Geçenlerde sırf bu düşünceyi kırmak amacıyla bir arkadaş ortamında bizden yaşça büyük bir eril kişiye ‘’erkek kurusu’’ diye hitapta bulundum. Çevremdekilerin bayağı dikkatini çekmiş olacak ki farklı yorumlar gelmeye başladı..
Erkeğin evde kalmışı olmazmış,
Erkek her yaşta evlenebilirmiş,
Kadınlar ve erkekler bu konuda eşit değilmiş gibi yorumlar.

Sorarım size evde kalma olayı sadece bayanlarla alakalı bir durum mudur? Ve sadece yaş ile alakalı mıdır?
Sadece yaş mı yani?
Peh.
E o halde yaşı geçkin erkekler evde kalmış olmuyorlar mı?
Aslında günümüzde zaten 10 erkekten 8’i evliliğe karşı olduğunu belirtirken,insanlarımızın bu konuya tam tersi bakmaları anlamsız değil midir?
Konumuz erkekler olduğundan onları ele alıyorum sadece yanlış anlaşılmasın,aynı şekilde kadınların da çoğunluğu evliliğe pek sıcak bakmıyor.
Aradaki farka baktığımızda ülkemizde 21-22 yaş üzeri bekar hatunlar ‘’kız kurusu’’ muamelesi görüyor.
Hayatlarımızı birleştireceğimiz kişiyi biz seçeriz.
Her ne kadar seçicilik konusunda kadınlar erkeklerden daha baskın olsada,seçici erkekler de yok değil.Erkeklerinde seçme gibi bir hakkı mutlaka var.
Tabi sırf evlenmek için evlenmiyorsa..
Bu seçicilik durumunu abartan erkekler ise ‘’erkek kurusu’’ oluyor.
Bi’de farklı bir boyutundan bakalım;
Geçmiş dönemlerde evlilikler erkek yaşlarda yapılırmış.
Bunun nedeni partnerlerin gözü açılmadan evlendirmek,sorumluluk sahibi olmalarını sağlamakmış.
Fakat şimdi erken yaşta evlenenlerin oranı oldukça düşük,varsa da kırsal kesimlerde mevcut. Ekonomik özgürlük,kariyer derken en erken evlenenlerin yaşı 30.
Ne diyoruz geç olsun,güç olmasın.
Ekonomik özgürlüğünü kazanmış,kariyer sahibi ve olgun erkek yaş ilerledikçe daha seçici oluyor. Bu durumda erkek kurusu olması kaçınılmaz bir son.
Nasıl ki kadın kendine yakışır,ayakları yere basan,maddi konuda sıkıntısı olmayan bir eş istiyorsa aynı şekilde bu erkek kurusu olarak nitelendirdiğimiz tiplerde ayakları yere basan,ekonomik özgürlüğünü kazanmış,kendisine yük olmak yerine yarcımcı olabilecek bir el arıyor. Fakat iş bu kadar maddiyata dökülünce aradıklarını bulmaları mümkün olmuyor.

Yanlış anlaşılmasın, birazda kadın-erkek eşitliğinden yola çıkarak ‘’erkek kurusu’’ benzetmesini yaptım.
Konu ile ile ilgili belki de ifade edemeyeceğimiz binlerce örnek bulunuyor, böyle bir ortamda ancak bu kadar yorumlayabildim.

Düş
17.09.12
14.40
Bknz: Eşitlik görecelidir.