Erkek Ayakkabı bağlama şekilleri

HePBiZ

Katılımcı
Ayakkabı bağlama şekilleri ve teknikleri
Ayakkabı bağlama eylemi doğuştan gelen bir yetenek değil sonradan öğrenilen bir iştir. Hatta ve hatta insanoğlu ilk kendi başına ayakkabı giyerken bırakın ayakkabısını bağlamayı düz giymeyi bile beceremez. Hatta sanki sağ ayakkabıyı sol ayağa giyme olayı her defasında tekrarlandığı için özellikle ters mi giyiyor diye düşünmeden edemiyor. Ayakkabı giymesini öğrendikten sonra ikinci kafa karıştırıcı olay ayakkabı bağlama sanatıdır. İlk ayakkabısını bağlayan insanoğlu ister istemez ilk öğrendiği bağcık modeli olan kelebek - kurdela bağcığı ısrarla tatbik etmeyerek ve ona kimse öğretmediği halde doğuştan gelen ve tanrının bahşettiği bir yetenekle kör düğüm atar. Demek ki ayakkabıyı önce ters giymesi olayı sonra bağcıkları kör düğümle bağlamak tanrı tarafından bize kazandırılmış özel bir yetenek!Kesin aklınıza şöyle bir soru gelecektir. Ya hemşerim senin işin gücün yok mu? Sana ne!… İnsanlar ayakkabılarını istediği gibi giyer ve istediği gibi bağlar sana ne!… Hemen konuya gireyim ayakkabı bağları her insan gibi benimde çocukluk (ilk ayakkabı giyme) gençlik (marka spor ayakkabı takılma) askerlik (bot giyme) olgunluk (ağır ve şık giyinme) gibi evrelerde ayakkabı bağcıkları önemli bir yer tutmuştur. Tüm bu hayatım boyunca o ayakkabıları bir veya bilemediniz iki çeşit bağcıklarını örme ve bağlama şekli biliyordum. Bazen başkaları nasıl bağlamış diye bakardım ve merak ederdim benden daha farklı nasıl örüp bağlıyorlar. Her halde ayakkabı imalat evresinde işçiler ayakkabının modeline göre örgü stili geliştiriyorlardır düşüncesi bende ağır basardı. İşte benim gibi düşünen başka bir kaçık hourlyaff ayakkabı bağlama stilleri ile ilgili üşenmemiş ve bir araştırma yapmış. Oldukça farklı örgü tarzları var.

_esarp%2Bbaglama-04.jpg

Ben biraz inceledim. Ve sanırım 30 yıllık örgü modelimi değiştirmeyeceğime karar verdim. Her çocuk gibi ayakkabıyı ters giyme ve kör düğüm atma gibi otomatikleşmiş huylarımı terbiye ettiğim bu 30 yıllık örgü ve bağlama modeli özel olarak hayatımda yer edinmiş.

_esarp%2Bbaglama-03.jpg

_esarp%2Bbaglama-05.jpg

_esarp%2Bbaglama-06.jpg

_esarp%2Bbaglama-01.jpg