• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Ergenlerde Hipotetik Düşünme

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Hipotetik düşünme nedir sorusuna vereceğimiz cevap: günlük hayat içerisinde karşılaşılan sorunlara çözüm yolları bulabilme, bunları da belli bir sistem dahilinde yapma sürecine hipotetik düşünce denmektedir.

Ergenlerin olasılıklar hakkındaki düşünme becerisi tümdengelimsel akıl yürütme ile ilgilidir. Çünkü tümevarımsal akıl yürütme daha çok çocuklar başarabildikleri halde ergenlikten önce nadiren gözlenir.

Birçok araştırmacıya göre, ergenlik dönemindeki önemli kazanımlarından bir tanesi, tümden gelimsen akıl yürütmeyi başarılı bir şekilde yürütmektir.

Ergenlikte önemli kazanımlardan bir tanesi e hipotetik düşüncedir. Bu da bilimsel düşüncenin bir sonucudur.

Hipotetik düşünce becerisi, doğrudan gözlemlenenin ötesini görebilmeyi, olayları yorumlayabilmeyi, mantık kurallarını uygulayabilmeyi gerektirir.

• İleride yapılacakları planlayabilmek,
  • Bir eylemin gerçekteki sonuçlarını kavrayabilmek,
  • Olaylara altarnatif açıklamalar getirebilmek hipotetik düşünce becerisine bağlıdır.
Hipotetik düşünce becerisinin ergene kattığı bir diğer önemli şey ise empati kurabilme özelliği katmadır. Bu düşünceyle ergen, çevresinde yaşanan olaylara tek taraflı bakmaktan kurtulur. Çevresindeki diyalogları gelişir. Bir olay karşısında arkadaşına ben de olsam çok kızardım diyebilir.

Ergende hipotetik düşünce karar verme becerisinde önemli bir rol oynar. Eğer ders çalışmazsam notlarım iyi olmaz ve başarılı olamam. Başarılı olamayınca da ailem bana istediğimi almaz gibi düşünce şekleri gelişebilir.