Enzimlerin Canlıların Hayatındaki Yeri ve Önemi

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Enzimler, tüm canlılardaki kimyasal reaksiyonları hızlandıran moleküllerdir. Enzimler olmadan bu reaksiyonlar yavaş, çok yavaş gerçekleşir ya da hiç gerçekleşmez ve bu şekilde bir yaşam mümkün değildir. İnsan vücudunda binden fazla enzim vardır. Her türün belirli bir görevi vardır. Enzimler olmadan insanlar, nefes alamaz, göremez, hareket edemez ve besinleri sindiremezler.

Enzimlerin, vücuttaki doğal işlevlerine ek olarak birçok başka kullanım alanları da vardır. Üreticiler, enzimleri, birçok ürünün imalatında kullanır. Bazı deterjanlar, pas*lanmaya yol açan yağları veya proteinleri parça*layan enzimler içerir. Enzimler ayrıca, antibi*yotik, bira, ekmek, peynir, kahve, şeker, sirke, vitamin ve diğer birçok ürünün imalatında kullanılır. Doktorlar, yaraları temizlemek, kan pıhtılaşmalarını çözmek, kan kanserinin belli türlerini tedavi etmek ve penisiline karşı alerjiyi kontrol etmek için enzimleri ilaç olarak kullanır. Doktorlar ayrıca, kandaki ve diğer vücut sıvılarındaki bazı enzim ölçümlerini, anemi, kanser, kan kanseri, kalp ve karaciğer yetmezliği gibi belli hastalıkların teşhisinde kullanırlar.

Enzimler gelecekte, atık suyun üretime kazandırılmasında kullanılabilir. Enzimler ayrıca, göllere ve denizlere dökülerek çevreye büyük zarar veren petrolü temizlemek için de kullanılabilir. Enzimler petrolü, deniz hayvanları için bir besin hâline getirebilir.​
 
Top