• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Entübe Nedir? Entübe Ne Demek?

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Çoğunlukla solunum yetmezliğindeki hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine "entübasyon" denir. Bu borunun bir ucu nefes borusu yoluyla akciğerlere ulaşırken diğer ucuna akciğerlere hava üfleyen cihazlar bağlanır. Solunum yetmezliğindeki hastalarda entübe etmek ve solunum cihazına bağlamak çoğu zaman hasta için hayat kurtarıcıdır ve yapılması zorunludur.

Çoğu ameliyatta, ameliyatı yapabilmek için hastayı uyutmak ve kaslarını gevşetici ilaçlar vermek gerekir. Bu ilaçlar hastanın kendi kendine nefes almasına engel olduğundan ameliyat süresince hastanın solunum cihazına bağlanması ve bunun için de entübe edilmesi gerekir.

Bu işlem sırasında hastanın rahatsız olmaması, refleks olarak öksürmemesi için uyuşturucu ilaç verilir. Ancak hastalığının nedenine göre uyuşturucu (uyutucu) ilaç devamlı verilebilir veya kesilebilir. Hasta uyanık iken çevresi ile işaret yada yazışarak iletişim kurabilir.
272015155735.jpg

Hastanın solunum yetmezliğine yol açan durumu ortadan kalkar veya hafifler, hasta kendi başına yeterli nefesi alır hale gelirse entübasyon işlemi sonlandırılabilir. Bu işleme de tıpta "ekstübasyon" adı verilir. Entübasyon süresi bazen çok uzayabilir. Hastanın entübe olduğu süre ne kadar uzun sürerse bu sırada ek sorunlar çıkma ihtimali giderek artar ve ekstübasyon işlemi o kadar zor hale gelir. Ancak entübasyon süresinin kısa tutulması bir tercih içermez, hastanın durumunun düzelmesi ile ilişkilidir. Hekimler entübasyon süresini kısa tutmak için çaba gösterirler.

Suni solunum cihazında 22 günden fazla kalan hastalarda trakeostomi dediğimiz uzun süreli entübasyon yöntemine geçilebilir.

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
77700

Bu resmi paylaşmak istemezdim ama işin ciddiyetini göstermek gerekli.diye düşündüm. Normalleşme farklı anlaşılıp vaka sayısı yükselişte ve yoğun bakım ve entübe de artmakta. Normalleşme gezme avm piknik değil. Covit 19 normali malesefki çok çok farklı. EVDEN mümkün olduğunca çıkmamak.ÇIkmak.zorunda kalındığında ise MASKE VE MESAFE kuralına uymak şart.
Lütfen kurallara uyun ve uymaları için insanları uyarın. Yukardaki resime maruz kalmak emin olun çok çok zor bir durum.

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Ek dosyayı görüntüle 77700

Bu resmi paylaşmak istemezdim ama işin ciddiyetini göstermek gerekli.diye düşündüm. Normalleşme farklı anlaşılıp vaka sayısı yükselişte ve yoğun bakım ve entübe de artmakta. Normalleşme gezme avm piknik değil. Covit 19 normali malesefki çok çok farklı. EVDEN mümkün olduğunca çıkmamak.ÇIkmak.zorunda kalındığında ise MASKE VE MESAFE kuralına uymak şart.
Lütfen kurallara uyun ve uymaları için insanları uyarın. Yukardaki resime maruz kalmak emin olun çok çok zor bir durum.
Tahmin EDEBİLİYORUM fotoğraf çok ürkütücü böyle bir şey olduğunu hiç düşünmemiştim