• Yazarlık... E-COZUM.NET
    Fikirlerinizi/yazılarınızı yayınlayabileceğiniz elit bir platform arıyorsanız; E-COZUM.NET doğru adres! Detaylar BURADA ...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

En İyi Yabancı Politik Filmler – IMDb Sıralama

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
2000 ve sonrasının en iyi yabancı politik filmlerinin IMDb puanına göre sıralandığı listemize en yeni politik filmlerle başlıyoruz. Etkileyici senaryoların ve başarılı oyunculukların sergilendiği 2000 sonrası en iyi yabancı politik filmleri...


19. Kurt (El Lobo)
IMDb Puanı: 7,02004 yılında vizyona giren ve izleyicileri büyülemeyi başaran İspanya yapımı etkileyici bir filmle listemize başlıyoruz. ETA (Euskadi Ta Askatasuna) ya da Türkçe adıyla Bask Yurdu ve Özgürlük örgütüne sızan El Lobo (Kurt) lakaplı bir gizli servis ajanının amansız mücadelesini konu alan Kurt (El Lobo) filmi de en iyiler arasına adını yazdırıyor.


18. Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol (Mandela: Long Walk to Freedom)
IMDb Puanı: 7,1Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol (Mandela: Long Walk to Freedom); dünya siyaset tarihinde iz bırakmayı başaran ve simgesel isimlerden biri olan Güney Afrika Başkanı Nelson Mandela’nın hayatını anlatıyor. Mandela’nın vefatından sadece 1 ay önce vizyona giren bu film, özellikle de Idris Elba ve Naomie Harris’in başarılı oyunculuklarıyla hayranlık uyandırdıkları bir yapım olmuştu.


17. Che Bölüm 1: Arjantin (Che: Part One)
IMDb Puanı: 7,2Tarihe damga vurmuş bir diğer isimle daha listemize devam ediyoruz. 26 Temmuz Hareketi’nin önderlerinden biri olan ve Arjantinli bir doktor olmasına rağmen Küba’nın bağımsızlığı için çabalayan, sonrasında ise Bolivya’da hayata gözlerini yuman Ernesto “Che” Guevera’nın gerillalık dönemleri konu alınıyor. 2008 yılında vizyona giren ve serinin ilk filmi olan Che Bölüm 1: Arjantin (Che: Part One); Benicio del Toro, Demian Bichir ve Rodrigo Santoro gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da fark yaratıyor.

16. Der Baader Meinhof Komplex
IMDb Puanı:7,4Çöküş filmindeki Hitler rolüyle olağanüstü bir performans sergileyen Bruno Ganz’ın da oyuncu kadrosunda yer aldığı Der Baader Meinhof Komplex, bizleri 70’lerin Almanya’sına götürüyor. Bu dönemde Alman topraklarında terör estiren Kızıl Ordu Fraksiyonu’nun eylemlerini konu alan bu yapım da en iyi politik filmler arasında yer alıyor.15. Özgürlük Yürüyüşü (Selma)
IMDb Puanı: 7,5Martin Luther King ve tarihte yankı uyandıran Özgürlük Yürüyüşü’nün konu edildiği 2014 yapımı Özgürlük Yürüyüşü (Selma); en başarılı politik filmlerden biri olarak listemizde yer alıyor. David Oyelowo, Oprah Winfrey, Common ve Tom Wilkinson gibi güçlü oyuncuların da yer aldıkları bu film tamamıyla hayranlık uyandıracak.


14. Açlık (Hunger)
IMDb Puanı: 7,6İzledikten sonra kolay kolay kendinize gelemeyeceğiniz bir yapımla daha listemize devam ediyoruz. 2008 yılında vizyona giren Açlık (Hunger); Michael Fassbender, Liam Cunningham ve Stuart Graham gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da fark yaratmayı başarmıştı. IRA’da (İrlanda Cumhuriyet Ordusu) geçici süreliğine görev yapan Bobby Sands’in cezaevi günlerinde yaşamış olduğu insanlık dışı muameleyi ve sonrasında başlamış olduğu açlık grevini konu alan bu yapım da mutlaka izlenmesi gereken siyasi filmlerden bir tanesidir.


13. Elveda Lenin! (Good Bye Lenin!)
IMDb Puanı: 7,7Daniel Brühl, Katrin Sass ve Chulpan Khamatova gibi başarılı isimleri bünyesinde barındıran Elveda Lenin! (Good Bye Lenin!); sosyalizme inan anne ve oğlu arasındaki ilişkinin yanı sıra Doğu Almanya’nın yıkılışı ile inançları da yerle bir olan insanların hayatlarına da değinen bir yapımdır. Ayrıca benzersiz senaryosuyla da fark yaratmayı başarmıştır.


12. Kanlı Pazar (Bloody Sunday)
IMDb Puanı: 7,7Son olarak Hobbit serisinde Bofur rolüyle karşımıza çıkan James Nesbitt’in başrolünde oynadığı Kanlı Pazar (Bloody Sunday); İrlanda’nın karanlık bir dönemini gözler önüne seriyor. 1972 yılında, 26 gencin İngiliz askerleri tarafından vurulduğu Kanlı Pazar olayının anlatıldığı etkileyici yapım da listemize girmeye hak kazanıyor.


11. Sophie Scholl: Son Günler (Sophie Scholl: The Final Days)
IMDb Puanı: 7,7Sophie Scholl… Nazilere kafa tutmuş dünyaca ünlü bir kadın kahramandır. Okul döneminde Beyaz Gül adı verilen anti Nazi bir direniş grubunun en cesur eylemcilerinden biri olan Sophie Scholl’un okuldaki son 6 gününü ve 1943 yılındaki tutuklanma dönemlerini anlatan Sophie Scholl: Son Günler (Sophie Scholl: The Final Days) de oldukça başarılı bir politik film olarak listemizi süslüyor.


10. Machuca
IMDb Puanı: 7,8Fransa, İngiltere, İspanya ve Şili ortak yapımı, etkileyici bir film olarak karşımıza gelen Machuca, çok az sayıda sinemada gösterime girmesine rağmen, izleyicilerin fazlasıyla beğenisini kazandı. 1973 yılının Şili’sinde geçen hikayede, Augusto Pinochet’nin dönemin Marksist devlet başkanı Salvador Allende’yi yapmış olduğu darbeyle devirmesini iki küçük çocuğun gözünden beyazperdeye aktarılıyor.


9. Iwo Jima’dan Mektuplar (Letters from Iwo Jima)
IMDb Puanı: 7,9Clint Eastwood yönetmenliğinde, Oscar ödüllü etkileyici bir yapımla listemize devam ediyoruz. Başlangıç (Inception) filminden hatırladığımız Ken Watanabe’in başrollerinde oynadığı Iwo Jima’dan Mektuplar (Letters from Iwo Jima); II. Dünya Savaşı’nın oldukça önem arz eden muharebelerinden Iwo Jima Muharebesi’ni ve buradaki askerlerin yaşamlarını konu alan bu yapım da en iyi politik filmler arasına adını yazdırıyor.


8. Persepolis
IMDb Puanı: 8,0Marjane Satrapi’nin hem çizgi romanını yazdığı hem de beyazperdeye uyarladığı Persepolis; otobiyografik bir etkileyici animasyon filmidir. İran İslam Devrimi ile birlikte tamamıyla farklılaşan hayatları, henüz 9 yaşında bir kız çocuğu olan Marjane’nin gözünden beyaz perdeye yansıtan bu yapım da dünya çapında en beğenilen politik filmlerdendir.


7. Tarafsız Bölge (No Man’s Land)
IMDb Puanı: 8,0Danis Tanovic tarafından yönetilen ve Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ının sahibi olan Tarafsız Bölge (No Man’s Land) de en iyi politik filmlerden bir tanesidir. Bosna Savaşı’nı konu alan bu etkileyici yapım, 2001 yılında vizyona girmiş adeta ders niteliğinde bir filmdir. 1993 yılında gerçekleşen savaş sırasında, düşman hatları arasında sıkışıp kalan bir grup Bosna askerinin yaşadıklarını anlatmaktadır.


6. Ruanda Oteli (Hotel Rwanda)
IMDb Puanı: 8,12004 yılının en etkileyici ve en başarılı yapımlarından biri olan Ruanda Oteli (Hotel Rwanda); Ruanda’da yaşanan soykırımı konu alıyor. Terry George tarafından yönetilen bu ödüllü film; Don Cheadle, Sophie Okonedo, Joaquin Phoenix, Nick Nolte ve Sophie Okonedo gibi birbirinden başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor.


5. Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan’da (Lagaan: Once Upon a Time in India)
IMDb Puanı: 8,2Evvel Zaman İçinde Hindistan'da (Lagaan: Once Upon a Time in India)Komedi ve spor türlerine ağırlık vermiş en iyi Aamir Khan filmleri arasında yer alan Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan’da (Lagaan: Once Upon a Time in India); İngiliz sömürgesi altında yaşayan Hint halkının karşılaşmış olduğu zorlukları da gözler önüne seriyor. Ashutosh Gowariker tarafından bu yapım birçok ödülün de kazananı olmuştur.


4. V for Vendetta
IMDb Puanı: 8,2“Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirlere kurşun işlemez!” repliği kısa sürede V for Vendetta filmiyle birlikte efsaneleşmeyi başarmıştır. 2005 ABD – Almanya yapımı hayranlık uyandıran bir film olan V for Vendetta’nın yönetmenliğini ise Wachowski kardeşler üstlenmiştir. Ayrıca Hugo Weaving, Natalie Portman ve Stephen Fry gibi başarılı isimlerin etkileyici oyunculuklarıyla da en iyi politik filmler arasına adını yazdırmıştır.


3. Çöküş (Der Untergang)
IMDb Puanı: 8,32004 yılının bir diğer etkileyici politik savaş filmi olan Çöküş (Der Untergang); Hitler’in ve Nazi Almanya’sının son demlerini konu alıyor. Bruno Granz’ın efsanevi oyunculuğuyla Hitler’e hayat verdiği bu yapım, 1945 yılı itibariyle Kızıl Ordu’nun Berlin’i kuşatması sırasındaki dönemleri etkileyici bir dille ve oyunculuk performanslarıyla gözler önüne seriyor.


2. Piyanist (The Pianist)
IMDb Puanı: 8,52002 yılında Adrien Brody’nin En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandığı Piyanist (The Pianist); tamamıyla efsaneleşmiş bir Roman Polanski filmidir. Politik filmler denince akla gelen ilk yapımlardan biri olan Piyanist; Fransa, Almanya ve Polonya ortak yapımıdır. Yahudi asıllı Polonyalı piyanist Wladyslaw “Wladek” Szpilman’ın II. Dünya Savaşı’nda yaşadığı akıl almaz zorlukların konu edildiği Piyanist de en iyiler arasına adını yazdırıyor.


1. Başkalarının Hayatı (Das Leben der Anderen)
IMDb Puanı: 8,52006 yılında Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını kazanmayı başaran Başkalarının Hayatı (Das Leben der Anderen); Florian Henckel von Donnersmarck tarafından yönetilen etkileyici bir dram filmidir. 1984 Doğu Almanya’sında geçen Başkalarının Hayatı, adını IMDb Top 250 listesine de yazdırmayı başarmıştır.
 
Top