En iyi sürücü güncelleme programları 2020

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Sürücü güncelleme araçları tam da düşündüğünüz şeyi yapıyorlar. Windows’da donanımınız için gerekli olan sürücülerin bir kısmını ya da hepsini indirmede size yardımcı oluyorlar.

Bu ücretsiz programlar sürücülerinizi güncel tutmanızı kolay hale getiriyor. Bunlardan birisini kullanarak aygıt yöneticisi ile uğraşmak ya da donanım üreticinizin sitesinde doğru sürücüyü aramak ile uğraşmayacaksınız.

Önemli: Elbette ücretsiz sürücü güncelleyici yazılım kullanmak zorunda değilsiniz, fakat eğer kullanmak isterseniz kesinlikle hiçbirine ücret ödemeyin. Bu programlar sadece sizin kazancınız için.

Beğendiklerimiz

• Sürücüleri programın içerisinde indiriyor
  • Sürücüleri güncellemeden önce geri yükleme noktası oluşturuyor
  • Zamanlanmış sürücü güncellemesi içeriyor
  • Sürücü indirme ve güncellemede limit yok
Beğenmediklerimiz

• Sürücü güncellemelerini gerçekleştirmek için internet bağlantısı gerekiyor
  • Her zaman “şuan aktif” tuşunu göstererek pro sürümünü almanızı istiyor
  • Kurulum sırasında başka bir program yüklemeye çalışıyor
Driver Booster en iyi ücretsiz sürücü güncelleme programı Bütün Windows sürümlerinde uyumlu ve sürücüleri güncelleştirmeyi kolaylaştırıyor

Driver Booster eski sürücüleri bulmak için zamanlanabilir Yeni bir sürüm bulunduğunda kolayca programın içerisinden indirebilirsiniz. Programdan çıkıp tarayıcıya girmenize gerek yok.

Bir sürücü yüklendiğinde eski ve yeni sürücünün versiyon numaralarını gösteriyor, bu da oldukça faydalı.

Driver Booster’ın bir şey yanlış gitme ihtimaline karşı geri yükleme noktası oluşturmasını sevdim.

Sürücüleri arka planda yükleyip yükleme sihirbazı ve diğer yükleme mesajlarını göstermeyen bir seçeneğe sahip. Bu, yeni sürücüleri yüklerken bir sürü seçeneğe tıklamaktan sizi kurtarıyor.

Driver Booster Windows 10, 8, 7, Vista ve XP’de çalışıyor.

Beğendiklerimiz

• Sürücüleri otomatik yüklemesi için yapılandırılabilir
  • Çoklu sürücü indirmeyi destekler
  • Eskimiş sürücü taramasını destekler
Beğenmediklerimiz

• Diğer sürücü güncelleyiciler daha fazla sürücü buluyor
  • Kurulum başka programlar kurmaya çalışıyor
Free Driver Scout harika bir sürücü güncelleyici çünkü gerçek otomatik güncelleme sunuyor.

Bu demek oluyor ki, program otomatik olarak gerekli güncellemeleri indiriyor, yüklüyor, ve bunları yaparken sizden bir çaba istemiyor. Bu onu diğer programlardan ayıran bir özellik.

Aygıt sürücüleri Free Driver Scout’ta dışarıda tutulabilir böylece gelecekteki sürücü güncelleme ekranında görünmez.

Free Driver Scout’daki bir diğer önemli özellik ise, sürücüleri yedekleme ve geri yüklemedir. Program bazı ya da sürücülerin hepsini yedeklemenizi ve ihtiyaç duyduğunuzda kolayca geri yüklemenizi sağlıyor.

Ayrıca oldukça yardımcı olan bir diğer araç ise işletim sistemi taşıma aracı. Eğer bilgisayarınıza başka bir işletim sistemi kuracaksanız bu aracı çalıştırın. Yeni işletim sistemi için sürücüleri bulur ve flaş sürücü gibi istediğiniz bir ortama kaydeder. Böylece diğer Windows işletim sistemini yüklediğinizde bu aracı kullanarak işletim sistemine özel sürücüleri yükleyebilirsiniz, böylece cihaz için sürücüleri tekrar aramanız gerekmemektedir.

Driver Scout v1.0’ı Windows 10’da denedim ama 8, 7, Vista ve XP’de de çalışmaktadır.

Beğendiklerimiz

• Eski sürücüleri çevrimdışı olsanız da yüklemenizi sağlar
  • İndirmeler oldukça hızlı
  • Sürücüler izin ya da kullanıcı müdahalesi gerekmeden yüklenebilir
Beğenmediklerimiz

• Zamanlanmış taramaları desteklemiyor
  • Program sıklıkla hantal kalıyor
  • Sürücüler taramada görülmelerini engellemek için gizlenemiyor
DriverPack Solution listedeki diğer programlara göre kullanımı daha kolay. Sadece birkaç tuş var ve karmaşık ekran tuşu seçenekleri yok.

Bu program çoklu indirme ve otomatik yükleme özelliğine sahip böylece hiçbir yükleme sihirbazına tıklamanız gerekmiyor.

DriverPack Solution’u ilk açtığınız zaman bütün sürücüleri otomatik olarak indirip yüklemeyi seçeceğiniz gibi, elle hangisinin yüklenmesini istediğinizi de seçebilirsiniz.

Ayrıca DriverPack Solution’da bazı basit sistem bilgisi bulunuyor, bunun yanında bazı önerilen programları yüklemeye yarayan yazılım indirici mevcut.

Beğendiklerimiz

• Reklam yok
  • Tamamen taşınabilir(yükleme gerektirmiyor)
  • Sürücüleri programın içerisinde indiriyor
  • Çevrimdışı sürücü yüklemeyi destekliyor
Beğenmediklerimiz

• Zamanlanmış taramalar desteklenmiyor
  • Bu program diğer benzer programlara göre kullanımı kolay değil
Snappy Driver Installer DriverPack Solution gibi bir diğer ücretsiz sürücü güncelleme aracı.

Farklı tipte cihaza çoklu sürücü indirmesi yapabilirsiniz. İndirdikten sonra internet olsa da olmasa da sürücüler iner inmez kurulum izni veriyor.

Snappy Driver Installer kullanımı oldukça kolay ve kuruluma dahi ihtiyaç duymuyor. Bu demek oluyor ki, harici disk kullanarak indirilmiş sürücüleri taşıyarak başka bir bilgisayara yükleyebilirsiniz.

Snappy Driver Installer ayrıca sıfır reklama sahip ve indirme hızını kısıtlamıyor ve kısıtlama olmadan ihtiyacınız kadar sürücü indirebiliyorsunuz.

Bu program 32-bit, 64-bit Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP sürümlerinde çalışıyor.

Beğendiklerimiz

• Hızlıca yükleniyor
  • Sürücüleri elle indirmeniz gerekmiyor, programın içerisinde otomatik olarak iniyorlar.
  • Kullanımı kolay
  • Her yükleme ya da kaldırmada sürücüler yedekleniyor
Beğenmediklerimiz

• Kurulum başka programlar kurmaya çalışıyor
  • Çoklu indirme desteklenmiyor, hepsini tek tek indirmeniz gerekiyor.
  • Eski sürücüleri güncellemek için zamanlamayı özelleştiremiyorsunuz
Driver Talent (önceki ismiyle DriveTheLife) kullanımı çok kolay bir sürücü güncelleme programı, cihaz sürücülerini programın içerisinde indirir böylece internette sizi sürücü arama derdinden kurtarıyor.

Bu program sadece eski ve eksik sürücüleri güncellemez, aynı zamanda bozulmuş olanları düzeltir ve yüklü olanların yedeğini alır.

Sürücünün boyutu, yayınlanma tarihi ve sürüm numarasını görebilirsiniz böylece indirmeden önce doğru sürücü olup olmadığından emin olursunuz.

Programın alternatif bir sürümü ise ağ sürücülerinin dahil olduğu çevrimdışı çalışan sürümdür, bu sürüm eğer sürücü yüklemeniz gerektiği halde düzgün ağ sürücüleriniz olmadığı zaman idealdir.

Driver Talent programındaki bir diğer özellik ise bilgisayarınıza gerekli bütün sürücüleri indirerek daha sonra tekrar işletim sistemi kurduğunuz zaman kolayca bu sürücüleri yükleyebilirsiniz.

Driver Talent’i kullanırken, programın 5 saniyeden daha kısa sürede yüklendiğini ve birçok sürücü güncelleştirmesinin hızlıca indirildiğini gördüm, ki bu oldukça etkileyici.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
3. parti yazılımlar bazen hata yapabiliyor, yanlış sürücü yüklenebiliyor. en güzeli bence manuel olarak bu işlemleri yapmak en güzeli.