En iyi 10 seyahat filmi

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Sizi oturduğunuz koltuktan koparıp uzak diyarlara götürür seyahat filmleri. Yolculuk üzerine bir film izlerken hayatınızı sorgular, kendinize yeni hedefler koyarsınız. Jürimiz sizin için 10 seyahat filmi seçti. Bu filmleri gördükten sonra yollara düşme planları yapacaksınız.

MOTOSİKLET GÜNLÜĞÜ / 2004
e26NrWu.jpg

Che Guevara ve Alberto Granado, Latin Amerika’yı keşfetmek için 1939 model 500 cc’lik bir Norton motosikletle yola koyulurlar... Film sizi, 50’lilerin Latin Amerika’sına götürecek. Che Guevara hayranlarının ve maceraseverlerin kaçırmamaları gereken bir film.

ÖZGÜRLÜK YOLU / 2007
odUsUeV.jpg

Christopher McCandless’ın gerçek hayatından uyarlanan filmde Christopher, hayatın bütün ‘lükslerini’ geride bırakarak yollara düşüyor ve Alaska’nın kırsalında ‘kendisine meydan okuyor’. Yeniden başlamaktan korkmayanlar için önemli bir film.

WALTER MITTY'NİN GİZLİ YAŞAMI / 2013
RZEpBh2.jpg

Ben Stiller’in başrolü de üstlendiği filminde ana karakterin çalıştığı dergi kapatılacaktır. Stiller, filmdeki adıyla Walter Mitty, dergisi için gerekli olan kayıp bir fotoğrafın peşine düşer. Hedefinden hiç vazgeçmeyenlerin mutlaka izlemesi gereken bir film.

80 GÜNDE DEVRİ ALEM / 2004
kzosglY.jpg

Köyünden çalınan kutsal objeyi köyüne geri götürmek için uğraşan Passepartout ile 80 günde dünyayı dolaşacağına dair bir bahse karşılık kariyerin koyan mucit arkadaşı nın maceralarını anlatıyor. Dünya seyahati planlayanlar kaçırmasın.

EASY RIDER / 1969
3SpMknr.jpg

Film 1960’ların ABD’sini iki hippinin Los Angeles’tan New Orleans’a gitme macerası üzerinden anlatıyor. Motosiklet tutkunlarının ve özgürlüğüne düşkünlerin mutlaka izlemesi gereken film pek çok ödül kazandı.

GÜN DOĞMADAN / 1995
AfmdVHn.jpg

Jesse ve Celine bir tren yolculuğunda tanışır ve hemen sohbete koyulurlar. Tren Viyana’da durduğunda Jesse, Celine’e burada inip şehri onunla keşfetmeyi isteyip istemediğini sorar. Hayatın sürprizlerine açık olanlar izlemeli.

İTALYA'DA YOLCULUK / 1954
zUS8yk0.jpg

Bir çiftin İtalya’ya yolculuk yaptıkları sırada yaşadıkları evlilik sorunlarını anlatan film bir dönem çok eleştiri alsa da daha sonra fazlasıyla beğenildi. Hayatını değiştirmek için ilham arayanlar mutlaka izlemeli.

THELMA VE LOUISE / 1991
wt07U4C.jpg

Film, mutsuz bir ev kadını olan Thelma ve monoton hayatından sıkılmış, garson Louise’in hafta sonu tatili için arabayla şehir dışına çıkmalarıyla başlar. Eğer siz de hayatınızdan sıkıldıysanız bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

TITANIC / 1997
1UgITRE.jpg

Seyircide bir zaman makinesiyle yolculuk ettiği hissini uyandıran film bir gemi seyahatini ve aralarında sınıf farkı olan iki gencin efsane aşkını anlatıyor. 11 Oscarlı bu ünlü filmi henüz izlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz.


NEBRASKA / 2013
Gl0KyiO.jpg

Yaşlı bir adam olan Woody Grant piyangodan kazandığı ödülü almak için Montana’dan Nebraska’ya doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Bu inatçı adamın macerasını hep bildiğini okumayı sevenler kaçırmamalı.

JÜRİ

Atilla Dorsay, T24'te sinema yazarı
Uğur Vardan, Hürriyet Gazetesi sinema yazarı
Burak Göral, Sözcü Gazetesi sinema yazarı
Evrim Kaya, AGOS Gazetesi kültür sanat editörü
Murat Özer, Arkapencere.com'da sinema eleştirmeni
Olkan Özyurt, Sabah Gazetesi sinema yazarı
Nil Kural, Milliyet Gazetesi sinema yazarı
Şenay Aydemir, sinema yazarı
Murat Erşahin, sinemamuzik.com'da yazar
Ceylan Özgün Özçelik, Sinema yazarı
 
Top