Drone En Çok Yaşanan 10 Drone Pilot Hatası

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Droneler hayatınıza girmişse ve riskleri seviyorsanız kaza kaçınılmaz hale geliyor. Yeni nesil dronelerde bu kazaların önüne geçmek için gelişmiş sensörler kullanılmaya başlanmış olsada kazalar pilot hataları ve dikkatsizlik nedeniyle meydana gelebiliyor.

Şimdi gelelim en çok yapılan 10 hata ve sonucunda yaşanan kazaların/kırımların nedenlerine.

drone-kazalari.jpg

1. CSC Hatası

Yeni başlayanların cihazı düşürmek konusundaki bir numaralı hatası, kumanda üzerindeki kontrol çubuklarını aşağı iç veya dış köşelere çekerek motorları durdurmak.

Çözüm: Acil durumlar dışında bu manevraları yapmayın.


2. Pervane Kaybı
Kendi kendine sıkışan pervaneler insalığın mükemmel bir icadıdır. Ancak bazı kullanıcılar pervaneleri hafifçe yuvasına yerleştirip bunun yeterli olduğunu düşür. Bu da pervanelerin yüksek devirde yerinden çıkmasına neden olur.

Çözüm: Pervaneleri yerleştirirken sıkıca oturduğuna emin olun.


3. Return to Home Çarpışması
Bir bina, ağaç, kule vb. çekiyorsunuz. Güzel bir görüntü elde etmek için etrafında bir tur atmaya karar verdiniz. Bu esnada RC sinyali kesildi, çünkü çekmeye çalıştığınız yapı cihaz ile aranızda kaldı ve cihaz otomatik go home özelliğini devreye alıp binaya çarptı.

Çözüm: Ev konumunuzu bölgenizdeki engellerden (ağaçlar, binalar vs.) daha yüksek irtifaya ayarlayın.

MC settings> Advanced Settings> Failsafe mode


4. Evden Uzakta Otomatik İniş
Uçağınızın pili azaldığında düşük pil uyarısı alırsınız ve cihaz size RTH’yi iptal etmek için 10 saniye süre tanır. RTH’yi iptal ettikten sonra da uçmaya devam edersiniz ancak piliniz kritik seviyeye geldiğinde cihaz otomatik inişe başlayacaktır. Bu kez pilot inişi iptal edemez, ancak cihazın dengesi hala kontrol edilebilir. Cihaz açık ve düz bir alana iniyorsa şanslısınız. Ancak indiği yerde engeller veya su varsa geçmiş olsun.

Çözüm: Cihazın bataryasını zorlamayın. Düşük pil uyarısı aldığınızda cihazı indirin.


5. Görüş Alanı Dışında Uçmak
Cihazı görüş alanınızın dışında uçurmak oldukça tehlikelidir, çünkü görebildiğiniz tek şey kamera görüşünün videosudur ve bu da çevre konusundaki görüşlerinizi sınırlar ve sizi irtifa ya da yön konusunda yanlış yanıltabilir. Ayrıca, güç hatları gibi FPV’de görmesi zor nesnelere çarpma olasılığını da artıracaktır.

Çözüm: Eğer uçuş bölgesine aşina değilseniz cihazın görüş alanınızdan çıkmasına izin vermeyin.


6. Geriye Doğru Uçuş
Hepimiz böyle güzel çekimler yapmaktan hoşlanıyoruz ancak geriye doğru uçarken, cihazın nereye gittiğini görmüyoruz, bu nedenle cihazın geri geri uçarken bir şeylere çarpmasına davetiye çıkarıyoruz. Tıpkı önümüze bakarken geri geri yürümeye çalışmak gibi.

Çözüm: Uçuş bölgesine aşina değilseniz geriye doğru uçmayın.


7. İç Mekan Uçuşları
Kapalı alanlarda uçarken cihazlar çoğunlukla düşük GPS sinyalinden dolayı kendinilerini otomatik olarak kontrol edemezler, bu yüzden iç mekan çekimleri tecrübesiz pilotlar için bir hayli zordur.

Çözüm:
Açık alanlarda ATTI modunda uçma egzersizleri yapın. Cihazı GPS olmaksızın uçurmayı öğrenmeden kapalı alanlarda kullanmayın.


8. Emniyet ve İrtifa
Bildiğiniz gibi DJI cihazlar düşük pil seviyesindeyken 20 metre yarıçaplı bir alandan çıktığında otomatik Failsafe özelliği devreye girer. Cihaz gerekli manevraları yapabilmesi için uygun irtifaya yükselir ve Ev konumunda iniş yapar. Bazı pilotlar bu durumlarda RTH özelliğini iptal etmeden manuel olarak iniş yapmaya çalışır ancak cihaz Ev konumuna 20 metreden daha uzak olduğu için yere indiği halde yükselmeye çalışır. Bu da pilotların panik yapmasına sebep olur veya manuel olarak indirilen cihaz yükselmeye çalışırken üzerinde bulunan ağaç gibi bir engele çarpabilir.

Çözüm:
Sakin olun, cihazınız bir yere gitmiyor. Her şey yolunda.
Ev konumuna yakın bir yere iniş yapın
RTH özelliğini devre dışı bırakın ve manuel olarak iniş yapın.


9. Kötü Çevre
"İyi cihaz ama çevresi kötü" diyerek geçiştiremeyeceğimiz bir konu. Düşmelerin büyük çoğunluğu kötü çevreden kaynaklanır. Kötü çevre nedir? Gökdelenler, yüksek binalar, enerji santralleri, TV istasyonları, mobil kuleler, yüksek gerilim hatları, herhangi bir sinyal kaynağı veya elektromanyetik alanların çevreleri kötü çevredir .

Çözüm: Söz konusu engellerden uzakta uçun


10. Frenleme Mesafesi
Drone’u son sürat uçurmak harika bir duygu, ancak bazen ani engellerle karşılaşabilirsiniz ve fren yapmak için çok geç olduğu için çarpabilirsiniz.

Çözüm: Tıpkı arabalar gibi, drone’ların da kendi frenleme mesafeleri vardır. Bunu göz önünde bulundurun. Ani engellerle karşılaşıldığında yumuşak fren hareketleri ile başlamak da ani frene göre kaza tehlikesini azaltacaktır.
 
Top