En Çok Satan Yabancı Albümler

kelebek

-ütopik-
V.I.P
TÜM ZAMANLARIN EN ÇOK SATAN ALBÜMLERİ
2000'lerin müzik piyasasında hakimiyeti ellerinde bulunduran Eminem, 'N Sync, Britney Spears ya da Linkin Park gibi isimlerin albüm satışlarına bakıp da 'vay be, ne kadar çok satmış!' diyorsanız bu derlemeyi okuyun ve tekrar düşünün. Michael Jackson, Eagles ya da Beatles gibi eski toprakların rekorlarına henüz yeni dönemin popüler isimlerinden hiçbiri ulaşabilmiş değil. Bunu başarabilmeleri için bin fırın ekmek daha yemeleri gerektiğini 15 dakika içinde anlayacaksınız. Bu arada önemli bir not: Listedeki ilk 10 albüm dünya genelindeki satışlara göre sıralanmıştır. Fakat bu albümlerin toplam satışları tam olarak kesinleştirilemediği için, sadece ABD'de gerçekleştirilen satışların rakamları verilmiştir. Listede daha üstte yer alan bir albümün kendisinden altta bulunan bir albümden daha az satmış görünmesinin nedeni budur.1- MICHAEL JACKSON - THRILLER (1982)


Michael Jackson'ın ikinci solo albümü "Thriller", 1982 yılında piyasaya sürüldü. 'Beat It', 'Billy Jean' ve 'Thriller' hitlerini barındıran albüm, 8 adet Grammy kazandı. Prodüktör Quincy Jones ile Michael Jackson arasında Jackson'ın debut albümü "Off The Wall" ile başlayan ortaklığın şüphesiz en başarılı örneği "Thriller". Amerika satışları göz önünde bulundurulduğunda Eagles'ın "Their Greatest Hits" albümü ile ezeli bir rekabet içinde olduğu ve biraz geri kaldığı görülür Michael Jackson'ın. Amerika'da yapılan son resmi satış rakamları araştırmasına göre Eagles'ın "Their Greatest Hits" albümü 27 milyonluk satışıyla "Thriller"ın önünde bir numaradır. Ancak dünya genelindeki satışlar eklenince Michael Eagles'ı geçer ve bir numaraya oturur. Dünya çapındaki 46 milyonluk toplam satışıyla "Thriller" tüm zamanların en çok satan albümüdür. Albüm bu ünvanı 1984 yılından beri elinde tutmakta.2- EAGLES - THEIR GREATEST HITS (1976)

"Thriller" RIAA (Amerika genelinde albüm satış rakamlarını araştıran resmi kurum) tarafından yapılan araştırmalara göre 26 milyonluk satışıyla 1984-1999 yılları arasında en çok satan albümler listesinde ilk sırada yer alır. "Thriller"ı o sıralar 22 milyonluk satışıyla 2. sırada izleyen Eagles albümü "Their Greatest Hits", 99 yılından itibaren ABD'de "Thriller"ın önüne geçer. Fakat demin belirttiğimiz gibi, dünya genelindeki satış rakamlarına bakıldığında "Thriller"ın hala galibiyeti elinde tutmakta. Bilmeyenler için söyleyelim. Eagles, Amarikan rock'unun bütün karekteristikk özellikleri bünyesinde toplayan bir mege gruptur. Tüm zamanların en ünlü parçalarından 'Hotel California' onlara aittir ve Beatles'in 'Yesterday' adlı parçasıyla birlikte dünyanın en çok bilinen iki şarkısından biridir.3- PINK FLOYD - THE WALL (1979)

Roger Waters ve Syd Barrett önderliğinde 1966'da kurulan psychedelic rock topluluğu Pink Floyd tüm zamanların en çok satan albümleri listesinde 2 albümle yer alıyor. 1973'te piyasaya sürülen Pink Floyd klasiği "Dark Side Of The Moon", 1999 satış istatistiklerine kadar ilk 10 içerisindeydi. "Dark Side Of The Moon" ayrıca Capitol Records tarihinin en çok satan albümü kabul edilir ve tam 15 yıl boyunca Billboard albüm listelerinde yer almayı başarır. Ama '99 tarihli istatistikler, listede yer alan double formatlı "The Wall"un satış rakamları itibariyle "Dark Side Of The Moon"u sollayıp 'tüm zamanların en çok satan albümleri' listesinde 3. sıraya yerleştiğini gösteriyor. Albümün yıldızı ise David Gilmour ile birlikte prodüksiyon işine de el atan ve albüme otobiyografik bir özellik kazandıran Roger Waters şüphesiz.4- FLETWOOD MAC - RUMOURS (1977)


'60'lı yıllarda bir blues ekibi olarak hayata geçen, '70'lerde ise pop/rock sound'lu işler çıkaran Fletwood Mac'in '77 tarihli klasiği "Rumours" kritiklerden olumsuz eleştiriler almış olsa da, diğer albümlerinin aksine hem Amerika hem de İngiltere'de ses getirmeyi başarmıştır. Steive Nicks'in performansıyla göz doldurduğu albümün prodüksiyonu da grubun kendisine ait. "Rumours", 134 hafta boyunca Billboard listelerinde kalmayı başarır, bunun 31 haftasını ise 1 numarada geçirir. Sadece Amerika'da bile 17 milyonluk bir satış rakamı yakalayan bu albüm, 1996 istatistiklerine kadar tüm zamanların en çok satan 3. albümü kabul edilir. Son yapılan değerlendirmelere göre ise Pink Floyd albümü "The Wall" üçüncülüğe yerleşmiş ve "Rumours" 4. sıraya düşmüştür.5- BILLY JOEL - GREATEST HITS VOLUME 1&2 (1985)


Billy Joel listedeki diğer albümlerin aksine farklı bir formatta en çok satan isimlerden biri oluyor. Çeşitli sanatçıların yer aldığı "The Bodyguard Soundtrack"i dışında ağırlıkla stüdyo albümleri tarafından parsellenen en çok satan albümler listesinde Billy Joel'in adını beşinci sıraya yazdırmayı başaran ise 'best of' formatlı bir toplama. Bunun bir trick olduğu düşünülebilir ama Billy Joel stüdyo albümleriyle de satış rekorları kırmayı başaran bir isim. Bu arada bir not; tüm zamanların Amerika'da en çok satan solo stüdyo albümü Amerikalı country şarkıcısı Garth Brooks'a ait. Onu Elton John, Billy Joel, Barbara Streisand ve Elvis Presley izliyor.6- LED ZEPPELIN - UNTITLED (1971)

Dünya çapında ulaşılan milyonluk albüm satışları ve rekor sayıdaki turne programları Led Zeppelin'in tüm zamanların en büyük rock topluluğu kabul edilmesindeki en büyük etkenlerdir muhakkak. Grup ya da albüm adının belirtilmediği 1971 tarihli çalışmada, Jimmy Page prodüktör olarak da görev yapıoyr. 'Stairway To Heaven' hitini barındıran albüm sadece Amerika'da 16 mılyonluk bir satış rakamına ulaşmış ve Led Zeppelin efsanesini tüm zamanların en çok satan albümleri listesinde 6. sıraya yerleştirmiştir. Dağılmalarının ardında astronomik rakamlı 're-union' teklifleri alan topluluğun tekrar tekrar basılan albümleri ve periyodik olarak hazırlanan 'best of'ları ise hala peynir ekmek gibi satmakta.7- WHITNEY HOUSTON & VARIOUS ARTISTS - THE BODYGUARD SOUNDTRACK (1992)

Whitney Houston kendi adını taşıyan debut albümü dünya çapında elde ettiği 20 mılyonu aşkın satış rakamıyla hala 'tüm zamanların en çok satan solo debut albümü' sayılmakta. Whitney Houston benzer bir başarıyı kendisinin de rol aldığı 'The Bodyguard' filminin soundtrack'i ile tekrarlar. Whitney Houston dışında çeşitli sanatçıları da ihtiva eden The Bodyguard Soundtrack Albümü'nün kırdığı diğer rekorlar ise şöyle: Amerika'da sadece 2 ayda 6 milyonluk bir satış rakamına ulaşmış olması ve dünya çapında şimdiye dek en çok satan soundtrack albümü oluşu. "The Bodyguard Soundtrack" listede 7. sırada.8- BOSTON - BOSTON (1976)


Listede yer alan Michael Jackson, beatles ya da Eagles gibi isimlerin albümleri piyasaya sürüldükleri ilk anda değil ama günümüze kadar geçen zaman dilimi içierisinde böylesine büyük satış rakamlarına ulaşabildiler ve çıtayı her daim yükseltmeyi başardılar. Boston ise kendi adını taşıyan debut albümü ile tüm zamanların en hızlı satan albümlerinden biri olma özelliğini taşıyor (Whitney Houston '86 tarihli debut albümüyle bu ünvanı Boston'un elinden alıyor). Disco ve punk müziğin radyoları parsellediği bir dönemde yüzüne hiç bakılmayan klasik rock müziği Bruce Springsteen ve Tom Petty gibi isimlerle birlikte yeniden dirilten Boston'un kendi adını taşıyan bu klasik albümdeki en büyük numarası ise, prodüktör olarak da görev yapan gitarist Tom Scholz.9- AC/DC - BACK IN BLACK (1980)

Listede metal müziği temsilen yer alan Avustralyalı topluluk AC/DC'nin 1980 tarihli albümü "Back In Black", toplamda 19 milyonluk bir satışla tüm zamanların en çok satan albümlerinden biri oluyor. Albümün klasik statüsüne ulaşmasındaki en büyük pay ise grubu gaza getiren ve sound'un oturmasını sağlayan ünlü prodüktör Robert John 'Mutt' Lange. Kendisi imza attığı sayısız prodüksiyonun yanı sıra Amerikalı şarkıcı Shaina Twain'in kocası olarak da ün yapmış bir isim. '90'ların başında yapılan RIAA araştırmasına göre grubun piyasadaki 14 albümünün dünya çapındaki toplam satışı 46.5 milyondan 63 milyona yükselmiş durumda.10- THE BEATLES - WHITE ALBUM (1968)

Tüm zamanların en çok satan 10 albümüne baktığımızda sanatçıların çoğunun Amerika çıkışlı olduğu dikkat çekiyor. İngiltere'nin Amerika'ya karşılığı ise dağılmalarının ardından geçen 30 yıla rağmen hala ününden hiçbir şey kaybetmeyen The Beatles. 1963-1970 yılları arasında pop müziğin ve popüler kültürün merkezi olan Beatles, 2000'lerde bile sayısız yeni topluluğa ilham kaynağı olmayı başarıyor. Geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürülen ve grubun şimdiye dek listelerde 1 numaraya yerleşmiş şarkılarından oluşan "1" adlı toplama albüm, Backstreet Boys ve Britney Spears gibi günümüzün en gözde teen starlarını bile geride bırakmış ve adına yakışır bir şekilde Beatles'ı yine 1 numaraya taşımıştı. Beatles tüm zamanların en çok satan albümleri listesinde ise double formatlı "White Album" ile yer alıyor. Albümün prodüktörü orkestrasyondan da sorumlu olan George Martin.VE DİĞERLERİ

11- Bruce Spirgnsteen - Born In The USA
12- Hootie And The Blowfish - Cracked Rear View
13- Alanis Morissette - Jagged Little Pill
14- Pink Floyd - Dark Side Of The Moon
15- The Eagles - Hotel California
16- Guns'n Roses - Appetite For Destruction
17- Garth Brooks - No Fences
18- The Beatles - 1967-70 (Blue Album)
19- Elton John - Greatest Hits
20- Prince & Revolution - Purple Rain
21- Meat Loaf - Bat Out Of Hell
22- The Beatles - 1962-1966 (Red Album)
23- Whitney Houston - Whitney Houston
24- Bon Jovi - Slippery When Wet
25- Boyz 2 Men - 2

ayhan abayhan​
 
Geri
Top