• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

En çok izlenen yerli filmler

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Hemen herkes film izlemeyi ve müzik dinlemeyi sever. Fakat bazı eserler oldukça geniş bir kitleye hitap ederek rekorlar kırmayı başarırlar. İşte milyonlara hitap eden, gişe canavarı yapımlardan oluşan en çok izleyici sayısına ulaşan yerli filmleri sizin için derledik. Filmler 2000 li yıllarda gösterime giren filmleri kapsamaktadır.


20. Kahpe Bizans
Toplam Seyirci Sayısı: 2,5 Milyon


Kahpe Bizans


Yerli absürt komedinin başarılı örneklerinden biri olan Kahpe Bizans, Gani Müjde tarafından yazılıp yönetilen ve döneme damgasını vuran filmlerden bir tanesiydi. 2000 yılının Ocak ayında vizyona giren bu yapım; Cem Davran, Mehmet Ali Erbil, Hande Ataizi, Sümer Tilmaç, Demet Şener, Cem Karaca, Ayşegül Aldinç ve Nurseli İdiz gibi birbirinden ünlü isimleri de bünyesinde barındırıyordu. Toplamda 2,5 milyon seyirciye ulaşan ve 4,2 milyon liralık hasılat elde eden Kahpe Bizans da en iyiler arasında yer alıyor.


19. Güneşi Gördüm
Toplam Seyirci Sayısı: 2,5 Milyon


Güneşi Gördüm


Şimdi ise Mahsun Kırmızıgül’ün yazıp yönetmiş olduğu ikinci film, Güneşi Gördüm ile listemize devam ediyoruz. Yabancı Dilde Oscar aday adayı olan bu film, dram türünün başarılı örneklerinden bir tanesiydi. Oyuncu kadrosunda ise Mahsun Kırmızıgül, Demet Evgar, Altan Erkekli, Ali Sürmeli, Emre Kınay, Cezmi Baskın, Sarp Apak ve Buğra Gülsoy gibi başarılı isimleri barındırıyordu. 2009 yılında vizyona giren bu yapım; toplamda 2,5 milyon seyirciye ve yaklaşık 20 milyon liralık hasılata ulaşarak, en çok izlenen yerli filmler arasına adını yazdırıyor.


18. Eşkıya
Toplam Seyirci Sayısı: 2,6 Milyon


Eşkiya


Yavuz Turgul tarafından yazılıp yönetilen bir başyapıt ile listemize devam ediyoruz. Oyunculukları ve replikleriyle unutulmazlar arasında yerini alan 1996 yapımı Eşkıya, vizyona girdiği tarihten itibaren 2,6 milyon seyirciye ulaşmayı başardı. Ayrıca 8 milyon liralık hasılata da imza atan bu yapım; Şener Şen, Uğur Yücel, Yeşim Salkım, Sermin Hürmeriç ve Kamran Usluer gibi daha birçok başarılı oyuncuyu da bünyesinde barındırıyor.


17. Organize İşler
Toplam Seyirci Sayısı: 2,6 Milyon


Organize İşler


Şimdi ise olağanüstü bir oyuncu kadrosuna sahip olan bir diğer yerli filmle zirveye doğru yol alıyoruz. Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönetmekle kalmayıp, hem de başrollerinde yer aldığı 2005 yapımı Organize İşler filmi; ayrıca Cem Yılmaz, Tolga Çevik, Demet Akbağ, Özgü Namal, Altan Erkekli ve Sarp Apak gibi birçok başarılı oyuncuyu da kadrosunda barındırıyor. Toplamda 2,6 milyonun üzerinde seyirciye ve 17 milyon liralık hasılata ulaşan bu film de en çok izlenenler arasında yer alıyor.


16. Evim Sensin
Toplam Seyirci Sayısı: 2,7 Milyon


Evim Sensin


Mahsun Kırmızıgül gibi şarkıcılıktan yönetmenliğe adım atan Özcan Deniz’in yazıp yönetmiş olduğu 2012 yapımı Evim Sensin filmi de toplamda 2,7 milyon seyirciye ve 24,5 milyon liralık hasılata ulaşarak en çok izlenen yerli filmlerden biri oluyor. Ayrıca bu filmin oyuncu kadrosunda Özcan Deniz, Fahriye Evcen, Volga Sorgu ve Sait Günay gibi bilindik isimler yer alıyor.


15. Çalgı Çengi İkimiz
Toplam Seyirci Sayısı: 2,8 Milyon


Çalgı Çengi İkimiz


Cem Yılmaz destekli ilk filmleriyle olağanüstü bir başarıya ulaşan Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisi, yıldızlarının parladığı Çalgı Çengi filminin devamıyla karşımıza geliyorlar. 6 Ocak 2017 tarihinde Selçuk Aydemir yönetiminde karşımıza gelen Çalgı Çengi İkimiz; toplamda 2,8 milyon seyirciye ve 32,5 milyon liralık hasılata ulaşarak yılın en çok izlenen yerli filmlerinden biri olarak listemizde yer alıyor. Bu arada Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Selçuk Aydemir hakkında daha fazla bilgiye de buradan ulaşabilirsiniz.


14. Issız Adam
Toplam Seyirci Sayısı: 2,8 Milyon


Issız Adam


Gerek müzikleri gerekse konusuyla 2008 yılına damgasını vuran Issız Adam, Çağan Irmak tarafından yazılıp yönetilmiş unutulmaz yerli filmlerden bir tanesiydi. Cemal Hünal ve Melis Birkan’ın başrollerini paylaştıkları bu yapım; Gözde Kansu, Yıldız Kültür, Aslı Aybars ve Şerif Bozkurt gibi isimleri de bünyesinde barındırıyordu. Vizyonda kaldığı 43 hafta boyunca 2,8 milyon izleyiciye ve 23,4 milyon liralık hasılata da ulaşmayı başarmıştı.


13. Celal ile Ceren
Toplam Seyirci Sayısı: 2,9 Milyon


Celal ile Ceren


Neredeyse yazdığı ya da oynadığı her filmle yerli gişenin tozunu attıran Şahan Gökbakar, bu kez 2012 yapımı Celal ile Ceren filmiyle karşımıza geliyor. Dönemin en başarılı romantik komedi filmlerinden olan bu yapımın yönetmen koltuğunda ise Togan Gökbakar oturuyor. Şahan Gökbakar’ın yanı sıra Ezgi Mola, Gökçen Gökçebağ, Zehra İçöz ve Dilşah Demir gibi isimler de kadroda yer alıyor. Sadece 23 haftada 2,9 milyon seyirciye ve yaklaşık 27 milyon liralık hasılata ulaşmayı başaran Celal ile Ceren filmi de en çok izlenenlerden biri olarak karşımıza geliyor.


12. Vizontele 1 ve 2
Toplam Seyirci Sayısı: 6 Milyon


Vizontele


Yine başarılı bir Yılmaz Erdoğan ikilemesiyle listemize devam ediyoruz. Müziklerinde Kardeş Türküler imzası taşıyan ve birbirinden usta oyuncuları da bünyesinde barındıran Vizontele, toplamda iki filmden meydana geliyor. İlk filminde Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Demet Akbağ, Tolga Çevik, Şafak Sezer, Erdal Tosun, Altan Erkekli, Salih Kalyon, Şebnem Sönmez ve Bircan Günalan gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla fark yaratmıştı.

2004 yılında vizyona giren ikinci filminde ise oyuncu kadrosuna; Tarık Akan, Tuba Ünsal ve İdil Fırat gibi başarılı oyuncuları da ekleyerek gişe rekortmeni bir yapım haline geldi. 2001 yapımı ilk filminde 3,3 milyon seyirci ve 7,4 milyon liralık hasılat elde ederken, ikinci filminde ise 2,9 milyon seyirciye ve 16 milyon liralık hasılata ulaşmayı başardı.


11. New York’ta Beş Minare
Toplam Seyirci Sayısı: 3,4 Milyon


New York’ta Beş Minare


Son yılların birbirinden iddialı yapımlarına imza atan Mahsun Kırmızıgül’ün ilk filmi olan 2010 yapımı New York’ta Beş Minare, yerli ve yabancı oyunculardan oluşan kadrosuyla oldukça dikkat çekmişti. Başrollerinde Mahsun Kırmızıgül, Haluk Bilginer, Danny Glover, Robert Patrick, Mustafa Sandal, Engin Altan Düzyatan ve Gina Gershon gibi başarılı isimleri barındırıyordu. Vizyonda kalmış olduğu süre boyunca yaklaşık 3,5 milyon seyirciye ve 31,7 milyon liralık hasılata ulaşmayı da başarmıştı.


10. Dağ 2
Toplam Seyirci Sayısı: 3,6 Milyon


Dağ 2


Gelmiş geçmiş en başarılı Türk filmlerinden biri olarak karşımıza gelen Dağ 2, neredeyse seyircilerin tamamından tam not almayı da başardı. Alper Çağlar tarafından yazılıp yönetilen ve Dağ serisinin ikinci filmi olan 2016 yapımı Dağ 2; Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Murat Serezli, Murat Arkın, Ahu Türkpençe ve Atılgan Gümüş gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da dikkat çekmişti. Vizyonda kaldığı sadece 13 hafta boyunca 3,6 milyon izleyiciye ve 40,6 milyon liralık hasılata ulaşmayı başardı.


9. Mucize
Toplam Seyirci Sayısı: 3,7 Milyon


Mucize


Son dönem Türk sinemasının başarılı isimlerinden Mahsun Kırmızıgül, yapmış olduğu her filmle adından söz ettiriyor. 2017 yılında Vezir Parmağı ile seyirci karşısına çıkan Kırmızıgül, 2015 yılında vizyona giren Mucize filmiyle de harikalar yaratmayı başardı. Gerçek bir hikayeden uyarlanan bu yapım; özellikle de Talat Bulut ve Mert Turak ikilisinin olağanüstü performanslarıyla şekillenmişti. 19 hafta sonunda 3,8 milyon seyirciye ve 39,4 milyon liralık hasılata imza atan bu yapım da en çok izlenen yerli filmler arasında yer alıyor.


8. Babam ve Oğlum
Toplam Seyirci Sayısı: 3,8 Milyon


babam-ve-oglum-jpg.jpg


Şimdi ise dram türüne farklı bir boyut kazandırmayı başaran Çağan Irmak’ın en bilindik ve en sevilen filmlerinden biriyle listemize devam ediyoruz. 2005 yılında vizyona giren ve en iyi Türk filmleri arasına adını yazdıran Babam ve Oğlum; Çetin Tekindor, Fikret Kuşkan, Hümeyra, Ege Tanman, Halit Ergenç ve Yetkin Dikinciler gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda barındırıyor. Tamı tamına 81 hafta boyunca vizyonda kalan, 3,8 milyon seyirciye ve 24,5 milyon liralık hasılata ulaşan Babam ve Oğlum da en çok izlenenler arasında yer alıyor.


7. CM101MMXI Fundamentals
Toplam Seyirci Sayısı: 3,9 Milyon


CM101MMXI Fundamentals


İlk olarak Her Şey Çok Güzel Olacak filmiyle, sonrasında ise Bir Tat Bir Doku adlı stand-up gösterisiyle Türk sinemasının başarılı aktörlerinden, komedyenlerinden ve senaristlerinden olan Cem Yılmaz; 2013 yılında sinemalarda gösterilen CM101MMXI Fundamentals ile döneme damga vurmuştu. 30 hafta boyunca toplamda 3,9 milyon seyirciye ulaşan CM101MMXI Fundamentals, 37,3 milyon liralık hasılatla da en çok izlenen yerli filmler arasında yer aldı.


6. Eyvah Eyvah 2
Toplam Seyirci Sayısı: 4 Milyon


Eyvah Eyvah 2


İlk olarak 2010 yılında vizyona giren Eyvah Eyvah, oyunculukların yanı sıra müzikleriyle de Türk sinemalarına damga vurmuştu. Hakan Algül tarafından yönetilen ve Ata Demirer tarafından yazılan bu yapım, 2011 yılında devam filmi olan Eyvah Eyvah 2 ile gişede de harikalar yaratmayı başardı. 38 haftada 4 milyon seyirciye ulaşmakla kalmayıp, 36,7 milyon liralık gişe hasılatına da imza atan Eyvah Eyvah 2, yılın en çok izlenilen yerli filmlerinden biri olarak listemize adını yazdırıyor.


5. G.O.R.A
Toplam Seyirci Sayısı: 4 Milyon


G.O.R.A


2004 yılının en sevilen ve en çok izlenen yerli filmlerinden biri olan G.O.R.A, Cem Yılmaz’ın senarist, Ömer Faruk Sorak’ın ise yönetmen koltuğunda oturduğu unutulmaz bir yapımdı. Cem Yılmaz, Ozan Güven, Erdal Tosun, Şafak Sezer, Özge Özberk, Özkan Uğur ve Rasim Öztekin gibi daha birçok usta oyuncuyu da bünyesinde barındırıyordu. Ayrıca 36 hafta boyunca gösterimde kalan bu film, 4 milyon izleyiciye ve 25.4 milyon liralık hasılata da ulaşmayı başardı.


4. Kurtlar Vadisi: Irak
Toplam Seyirci Sayısı: 4,3 Milyon


Kurtlar Vadisi: Irak


Polat Alemdar karakterinin ölümsüzlüğünü ilan ettiği Kurtlar Vadisi serisi, ilk olarak 2003 yılında Show TV’de yayınlanmaya başladı. Akabinde gelen Kurtlar Vadisi: Irak filmi ise 2006 yılının en çok izlenen yerli filmi oldu. 26 haftada 4,3 milyon izleyiciye ulaşan ve 27,4 milyon liralık gişe hasılatı elde eden bu yapımdan sonra 2 sinema filmi ve Kurtlar Vadisi Pusu adıyla 6 sezonluk bir de televizyon dizisi meydana getirildi.


3. Fetih 1453
Toplam Seyirci Sayısı: 6,6 Milyon


Fetih 1453


2012 yılının başarılı Türk filmlerinden olan Fetih 1453, Faruk Aksoy yönetmenliğinde izleyicilerle buluşmuştu. Oldukça yüksek bir bütçe ile çekilen Fetih 1453, 18.2 milyon dolarlık bütçesinden 36,5 milyon dolarlık yani yaklaşık 56 milyon liralık hasılat elde etmişti. Toplamda 6,6 milyon seyirci tarafından izlenen Fetih 1453 filmi, 5 ve 6 milyon seyirci barajını aşan ilk Türk filmi unvanının da sahibi olmuştu.


2. Düğün Dernek 1 ve 2
Toplam Seyirci Sayısı: 13 Milyon


Düğün Dernek


Son yılların en başarılı komedi filmlerinden olan Düğün Dernek serisi yine; Selçuk Aydemir, Ahmet Kural ve Murat Cemcir üçlüsünün görev aldığı bir film olarak karşımıza geliyor. Ayrıca birçok usta oyuncunun da boy gösterdiği Düğün Dernek serisinin 2013 yılında vizyona giren ilk filmi yaklaşık 7 milyon seyirciye ulaştı ve 69 milyon liralık hasılata imza attı. 2015 Aralık ayında vizyona giren ikinci film ise toplamda 6,1 milyon izleyiciyle buluşarak, 69,4 milyon liralık gişe hasılatı elde etti.


1. Recep İvedik 4 ve 5
Toplam Seyirci Sayısı: 15 Milyon


Recep İvedik


Şimdi gelmiş geçmiş en çok izlenen yerli filme sıra geldi. Toplamda 5 filmden oluşan Recep İvedik serisi, almış olduğu olumsuz yorumlara rağmen, Türkiye’nin en çok izlenen filmi unvanını elde ediyor. 16 Şubat 2017 tarihinde yayımlanan Recep İvedik 5 filmi; 7,3 milyon seyirci ve 72,1 milyon liralık hasılatla ikinci sırada yer alırken, 2014 yapımı Recep İvedik 4 ise 7,8 milyon seyirciye ulaşıp, 84,1 milyonluk hasılat elde ederek ilk sıraya adını yazdırıyor.
 
Top