Elif Şafak Firarperest Kitabının Özeti

BeReNN

Alyam?
Özel üye
Firarperest Kitabının Özeti Elif Şafak

Elif Şafak Firarperest Kitabının Özeti

Tadına doyulmaz, kimi zaman kışkırtıcı, kimi zaman sakinleştirici ama ruhu hep özgür kalan yazılar…

İnsan ki eşrefi mahlukattır, içindeki semavi özü keşfetmekle yükümlüdür. Çıkacaksın yollara, kendine doğru git gidebildiğin kadar. Keşif boynumuzun borcudur. Kendimizi keşfetmek, aşkı keşfetmek, dünyayı keşfetmek, Öteki'ni keşfetmek...
(…)
Çakılı kalmamak sırf alışkanlıklardan ötürü demir attığın koylara. Çıkmak oralardan, geçmek dalgakıranların beri tarafına, bilmediğin memleketlere varmak, tatmadığın yemekler yemek, sözlerini anlamadığın şarkılarla içlenmek, risk almak, dağılmak ve parçalanmak ve hasret çekmek buram buram, gurbetin tadına bakmak ve kendini yabancının gözünden görmek, şaşırmak yeniden, şaşırmak bir çocuk gibi dünyanın hallerine, çeşitliliğine, güzelliğine, acımasızlıklarına... şaşırmak ölene kadar... şaşırma kabiliyetini hiç yitirmemek... budur son tahlilde Âdemoğullarına, Havvakızlarına kendilerini keşfettirten serüven.

Tek kelimeyle harika bir deneme kitabı. Tavsiyemdir. Konu ile ilgili aşağıdaki makale de faydalı olabilir kitabı merak edenlere.

---

Deneme yazılarına her zaman ilgi duymuşumdur.İlk okuduğum deneme kitabı Montaigne’in deneme kitabıydı.Çok beğenmiştim,üslup çok hoşuma gitmişti.Daha sonralarında Şevket RADO’nun” Eşref Saat” ve Ali ÇOLAK’ın “Maviler İçinde Yaşamak” kitabı takip etmişti. Sonralarında birkaç kitap daha okudum ama hatırlayamadım isimlerini. Son okuduğum deneme kitabı ise Elif Şafak‘ın HaberTürk’teki yazılarını derlediği Firarperest isimli eseri.

Daha önce AŞK kitabını da okumuştum başarılı yazarın. Yazar; aşk, edebiyat,sokaklar,kadınlar gibi farklı konulardaki düşüncelerini akıcı ve eşsiz bir üslupla iletiyor bizlere. Özellikle gündem ve Türkiye hakkındaki tespitleri tebriğe şayan. Yazı bölümleri arasında zaman zaman M.K. Perker‘in usta çizimleri ise kitaba ayrı bir hava katmış.

Samimi olarak söylemek gerekirse,şu ana kadar okuduğum en iyi deneme kitabı Firarperest. İnternet üzerindeki blog ve sosyal ağlarda Firarperest hakkında yapılmış kullanıcı yorumlarda, “kitaptaki yazılar,internet üzerinde zaten var,internetten okurum ” şeklindeydi. Ama bana göre,bir kitaptaki yazıları internetten okumak ve kitaptan okumak farklı şeyler.Hele ki 236 sayfalık olunca.