Elektrik Bulunmadan Önce İnsanların Yaşamı

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P

testtesttest

Elektrik Keşfinden Önceki Hayat

Elektrik aletler olmadan önce insanlar daha fazla çalışır ve bu yüzden daha fazla insan gücüne dayanan bi yaşam şekli vardı. İnsanlar ömürlerini sürdürebilmek için tarım ve hayvancılıkla uğraşır yiyecek giderlerini de avcılık ile karşılarlardı.

Elektrikli aletler yokken kömür ütüleri, elde yıkanan çamaşırlar ve odun fırınları vardı.. Aydınlatmada ise gaz lambaları, çıralar ve mum kullanılıyordu..

İhtiyaçlar mübadele usulü giderildiği için herkes sadece ihtiyacı olan şeyi alıyordu..
Doğadan aydınlatma, ısınma, ve yemek pişirme alanında daha çok faydalanılıyor, şimdiki elektrikli aletlerin yaptığı işler se insan ve hayvan gücüne dayalı olarak yapılıyordu. Televizyon, bilgisayar ve telefondan mahrumdular. Haberleşmek için mektup güvecinler ve atlı postacılar ötürdüğü için çok zaman alıyordu. Serinlemek için klima vb eşyalar olmadığı için serinlemek istenince rüzgar çıkması bekleniyordu. Isınmak için kombi ve kalorifer vb eşyalar yoktu.


Elektrikli Aletler Keşfedilmeden Yaşantı Nasıldı?

  • Elektrikli aletler keşfedilmeden önce insanlar gaz lambaları kullanırlardı,
  • O zamanda bilgiye ulaşmak günümüz şartları kadar kolay değildi, kitap ve yayınlar el baskısı ve daha ilkel koşullarda çıkarılabilirdi.
  • Haberleşme aletleri şimdiki gibi televizyon internet telefon yoktu onun yerine mektup, telgraf vardı onları kullanırlardı.
  • Kısacası şu anda hayatımızı kolaylaştıran aletlerin bir çoğu yoktu onun yerini zaman alan verimsiz aletler vardı.
  • Elektrikli aletlerin keşifleri ile birlikte insanlar daha kısa zamanda daha başarılı işler yapmaya başladı.
  • İletişim arttı ve insanlar birbirleriyle daha yakın ilişkiler kurarak bölgesel, yöresel gelişmeler daha global hale geldi.
 
Top