• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

El Nimeti...

BeReNN

Alyam?
Özel üye
El Nimeti Hakkında Hadisler - Ellerinin Olduğuna Şükür Etme - Allah'ın Varlığına Şükür Etmek

Ne büyük bir nimettir el nimeti!

Onlarla yemek yer, su içer, yazı yazar, bir şeyler taşır, bir şeyler kaldırır veya koyar, bedenimizdeki pislikleri giderir, süslenir, görünmemesi gereken yerlerimizi örter, ciğer paresi çocuklarımızı taşır, namazda tekbir alır, kardeşlerimizle tokalaşır, binitlerimizi yönetir, sadaka veririz… vb işlerimizi onlarla hallederiz.

Ayaklarımız kaydığında onlarla tutunuruz…

Mü'min kardeşlerim, bunlar ellerimizin görevlerinden birkaçıdır. Biz, gece gündüz onlarla ayaktayız. Birimiz de bir kerecik olsun durup bu nimet için Allah'a şükretmedik. Bu nimet olmasaydı insan hayatının büyük bir bölümünü kaybetmiş olurdu.

Olaya şahit olan kardeşlerden birinin anlattığı bir adamın kıssasını aktaracağım sana; o kardeş şöyle diyor:

Akşam namazından sonra bir mescitte ilim meclisindeydik. Bir de baktık ki, mescidin dışından pencerenin aralığından bir adam bize bakıyordu. Baktık ki, başını kaldırıp indiriyordu. Sesini duyamıyorduk. Sanki bizi çağırıyordu.

Hoca efendi:

−Ey falan! Mescidin dışına git bak derdi neymiş, dedi.

Giden kimse; o adama gittim, mescidin kapısını açtım. Bir de baktım ki, omuzlarına kadar elleri olmayan bir adam. Ona iyi güzel şeyler söyledim.

Bana:

−Tuvalet nerede? dedi. Ona gösterdim.

Bana:

−Benimle tuvalete gelmen mümkün mü? dedi.

Ben de:

−Sakıncası yok, dedim. Onunla beraber gittim, tuvaletin kapısına geldik.

Bana:

−Benim için kapıyı aç, dedi. Kapıyı açtım, sonra tuvalete girdi ve beni bekle dedi.

Sonra onu bekledim, bir de baktım:

−Kapıyı aç diyerek beni çağırıyor.

Kapıyı açtım, bana:

−Elbiselerimi çıkar ama bana bakma, dedi.

Ben son derece hüzünlendim. O adamın elbiselerini çıkardım, o da tuvalete girdi.

Allah'ım! Sen ne büyüksün!

Adam nasıl bevlinden sakınıyor? Nasıl bedeninden pisliği gideriyor? Bir müddet sonra baktım:

−Kapıyı aç elbiselerimi giydir diyerek beni çağırıyor.

Kapıyı açtım elbiselerini giydirdim. Bana teşekkür ederek uzaklaştı. Sanırım daralmıştı, Allah onu benim sayemde rahatlattı…

Allah'ım! Sen ne büyüksün! Gaflette olduğumuz bu nimet neymiş böyle!

Bu adam nasıl yemek yiyor?

Su içmek için kabı nasıl tutuyor?

Tuvalete nasıl giriyor?

Nasıl abdest alıyor?

Nasıl secde ediyor?

Secdeden nasıl kalkıyor?

Ey Rabbimiz! Tüm nimetlerin için Sana sonsuz teşekkürler… Din kardeşlerim! Kıyamet günü iyiliklerimize şahitlik etmesi için bize düşen bu el nimetini sadece Allah'a itaatte kullanmaktır. Ellerimizi şerde kullanmaktan ve haramı tutmaktan sakınmalıyız, çünkü eller kıyamet günü bize şahitlik edecektir:

“O gün onların üzerine dilleri, elleri ve ayakları yaptıklarına dair şahitlik edecektir.”

Nur 24