EGO

DELİBALTA Muharrem

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
Evet, ego bir duygu biçimidir. İnsanın kendini sevmesi, beğenmesi, kendine güvenmesi gayet doğal...
Lakin bir yere kadar. Özgürlüklerin bile sınırları varken, kimse, kimsenin üzerinde baskı ve üstünlük sağlamak adına bu duyguyu kullanamaz, kullanmamalı... Çok hoş değil... Kişi, kişinin üzerinde bu duyguyu kullanmaya çalışınca, o kadar itici ve gereksiz duruyor ki... Bilgi, beceri, yetenek, sosyal yaşam alanları farklı, bir birinden üstün olabilir, bu başka bir şey... Örnek: Özellikle çocukların faaliyet alanlarında...
Öğretici, antrenör, vesaire... Çocukların, sosyalleşerek, biz olmayı öğrenmesi, saygıyı, sevgiyi, hoşgörüyü öğrenerek gelişmesini sağlamak için çaba harcayacaklarına, bazıları ( İşini güzel yapana, sözümüz yok ) sırf kendi egoları nedeniyle, amacı dışında bir tutum sergilemektedirler... Hoş bir durum değil. Kendi ego savaşları yüzünden, tüm o oluşum içinde bulunan özellikle çocukları, harcıyorlar ve psikolojik olarak da onarılması zor tahribatlar bırakıyorlar... Çeşitli yerlerde görmekte ve duymaktayım, eminim ki, sizlerde... Ben dobra, kimseden korkmayan biriyim. Ben en iyisini bilirim. En büyük benim. Beni kimse yenemez. En güçlü benim, vesaire... Ya arkadaş! Kendi benliğinde, sınırların içinde ne yaşarsan yaşa... Ama; toplum içerisinde, herkes haddini bilmeli, tevazu göstermeli... Öyle kafana göre sert ve kötü sözler söyleyeceksin ve sonra ben buyum, ben dobra biriyim diyeceksin... Yok arkadaş yok; o iş öyle değil! Mertlikle karıştırılıyor bu durumlar... Dobralık, kabalık ve karşındakini hor görmek, ezmek değil! Öyle egoya gerek yok... Her zaman belirtmiş olduğum gibi; şiveler, kültürler, sosyal yaşantı, renkler, eğitim ve inanışlar farklı olabilir... Lakin bir kişi diğer bir kişinin üzerinde üstünlük sağlamak için, egoya başvurmamalı... O güveni kendi başarısı için, başka kişileri hor görmeden yaşayabilir... O kadar çok örnek var ki... Belirtmek istediğim özellikle çocuklarla ilgili eğitim faaliyetlerinin içinde bulunan kişilerin daha dikkat etmesi... Kendi egoları için, çocuklara yanlış örnek olmaması... Diğer türlü; örnek değil, ördek bile olamazlar... Haddimi aşmak istemiyorum. Hassas olduğum bin konu, eminim ki, sizlerde bu konuda hassassınız... Ego savaşları yerine, ilimde, bilimde, sporda, tüm alanlarda yarışalım tüm dünyayla... Öz güven ve ego arasındaki ince çizgi karıştırılmamalı. Kişinin, kişi üzerinde uygulamaya çalıştığı tüm egoların yok olması dileğiyle...