• Merhaba Ziyaretçi.
    "HAYVANLAR" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmaya davet ediyoruz...
  • Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Eğirdir Gölü

AybüKe

İnsanın Sahip Olduğu Tek Şey Kendisiymiş
V.I.P
Eğirdir Gölü, Türkiye'de Isparta il sınırları içerisinde bulunan en önemli göllerimizden birisidir. Eğirdir Gölü günün her saatinde ve her mevsiminde farklı bi renk alır. Ayrıca Türkiye'de bulunan 2. tatlı su gölüdür. Ayrıca eğirdir gölü büyük bir biyolojik çesitliliği bakımından ön sıralarda yer almaktadır. Türkiye'de bulunan 454 kuş türünden 225 ine Eğirdir Gölü ev sahipliği yapmaktadır.

Ev sahipliği yaptığı kuş türlerinin yanı sıra Eğirdir Gölü balıkçılık, tarım ve içme suyu temini konusunda önemli bir yer tutar. Gölde yetiştirilmekte olan sudak ve kerevit türlerinin tamamı ihraç edilerek büyük katkı sağlamaktadır .

images?q=tbn:ANd9GcQYEBj3R5i_ooT4vR_USWRYsIYOoZgmOE8IeE0CoDKn_nwA83fcsPAjMv-4.jpg

Eğirdir Gölü'nün Oluşumunda karstik yapı baş rol oynamaktadır. Ana kalker üzerinde yer alan çöküntü oyuklarının birbiriyle birleşmesiyle oluşmuştur .

Eğirdir Gölü'nün yapısı ve kapladığı alan 517 kilometre kare yüz ölçümü ile Türkiye'nin 4. büyük gölüdür. Doğu-batı uzunluğu 10-15 km arasında değişirken kuzey-güney uzunluğu 50 km dir. Eğirdir Gölü yaklaşık, 3309 kilometrekare bir havzanın suyunu toplamaktadır. Göl denizin 0 noktasından 916 metre yükseklikte bulunmaktadır. Ortalama derinliği 12 metre olup yer yer 16.5 metreyi bulmaktadır.

Eğirdir Gölü yer altı kaynak suları ve çevrede bulunan akarsu ve pınarlardan beslenmektedir. Bu akarsu ve pınarlar: Kanlı Palamut Pınarı, Karaot Avlığı Pınarı, Koca Pınar ve Havutlu Pınarlarıdır. Eğirdir Gölü kuzeyden güneye doğru uzanır. Gölün etrafında bulunan sarp kayalar ve çevresinin ormanlık olaması çok hoş görüntü oluşturmaktadır.

Eğirdir Gölü, Çevre ve Orman Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğünün almış olduğu ortak karar ile birlikte Haziran 1996'da doğal sit alanı ilan edilmiştir. Gölde eğirdire bir kara yolu ile bağlanmış iki küçük ada bulunmaktadır. Bu adalar yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Can Ada: Eğirdir ve Yeşilada arasında yer almakta olan bu 7000 metre karelik adacık, içerisinde yerleşim yeri olmayıp,çadır, karavan ve piknik alanı turizmi olarak kullanılabilmektedir. 1 Şubat 1933 de Atatürk'ün Eğirdir'i ziyareti sırasında Belediye encümeni kararı ile kendisine hediye edilmiştir. Daha sonrasında Atatürk'ün mirasçılarından da Eğirdir Belediyesi'ne geçmiştir

Yeşil Ada: Eğirdir'in en güzel turizm bölgesi olan ada bu adada doğal güzelliklerin yanı sıra, Aya Stefanos Kilisesi gibi tarihi zenginlikleri içerinde barındırmaktadır. yerli ve yabancı turistlere hizmet veren balık lokantaları ile ev pansiyonculuğu yapılmaktadır .

Eğirdir gölü misafirlerini bütün güzellikleriyle karşılamakta ve gelen ziyaretçilerini en güzel şekilde ağırlamaktadır .
 

AybüKe

İnsanın Sahip Olduğu Tek Şey Kendisiymiş
V.I.P
İmkânınız varsa gidip görmenizi tavsiye ederim hatta bir kaç sene önce yaşanabilir yerler arasında geçiyordu ada tam bir sahil kasabası etrafı ada manzarası güzel imkânım olsa orada yaşamak isterdim
 
Top