Edindiği Mallar İle Ne Yapti?

Çirkin Kral

Forum Tutkunu
Atatürk'ün amacı; iklim ve ürün yönünden birbirinden farklı bölgelerde (Ankara, Silifke, Tarsus, Yalova) serbest çalışan örnek çiftlikler meydana getirmek, çiftliklerde tarımı geliştirici denemeler yapmak, halkın karışıksız ürün ihtiyacını karşılamak ve çevre köylere, Türkiye'ye örnek ve rehber olmak idi.

Bu amaçla yola çıkan Atatürk, bir süre sonra Türkiye'nin bir numaralı çiftcisi olur.

Direktifleri, yakın denetimi ve idealist genç ziraatciler ile önemli başarılara imza atar.

Ankara'da kurduğu Orman Çiftliği'nde yeni usüllerle ve makinalarla tarım yaptırır, Türkiye'de makinalı tarımı başlatır. Tarımın her çeşidi için uygulama- deneme alanları oluşturur. Pastorize süt, tereyağı, yoğurt ve peynir imalathaneleri; pulluk ve bira fabrikaları, sebze ve meyva bahçeleri, bağlar, halk için büyük parklar, Marmara ve Karadeniz havuzları gibi, hem sulamaya, hem de su sporları yapmaya elverişli büyük havuzlar yaptırır.

Ankara'da birkaç satış mağazası açılır. Bu mağazalar Çiftlik ürünlerini çok ucuz fiatlara satar, böylece piyasada önemli düzenleyicilik görevi yapar. Yalova'daki Millet ve Baltacı Çiftlikleri kurulduktan sonra İstanbul'da da iki satış mağazası açılır.

Ankara ve çevresi, o dönemde çorak, ağaç ve yeşillik fakiridir. Atatürk, orman idaresini de harekete geçirerek, bu idareye verdiği geniş arazi üzerinde, büyük bir orman yapılmasını başlatır. Ankara'nın çehresini değiştirir.

Ayrıca Orman Çiftliğindeki büyük arazinin önemli bir kısmını, içindeki bina ve tesisleri ile birlikte, göçmen yerleşimine verir ve bu arazi üzerinde kendi denetimi altında örnek bir köy kurdurur(11). Bu köy Etimesgut'tur.

Atatürk edindiği mallarla kısaca bunları ve benzerlerini yapmıştır. Yani ülkesine ve ulusuna hizmet etmiştir. Kurtuluş savaşı ile vatanı ve Türk'ün canını, devrimleri ile Türk insanını kurtardığı gibi; özel girişimciliği ile de toprağı erozyondan, tarım ve hayvancılığı ortaçağdan kurtarmak, sanayileştirmeyi başlatmak mücadelesi vermiştir.
 

Top