• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

ece Zamandır Sadece - Mine Özdemirtaş

Düş

Özel Üye
Özel üye
Tesadüfi olarak kısmen adaşım şair Mine Özdemirtaş Hanımefendi olgun ve yiğit şiirlerin sahibidir.
Şiir yazmak için ihtiyaç duyulabilecek lüzumlu bütün vasıtaları bütün alet-edavatı heybesine doldurarak dil'in imkân ve güzellikleriyle sarıp- sarmalayarak meydanlara sürdüğü şiirler yiğit bir kadının yiğitlik manifestosudur.
Onun şiirlerini okudukça inanıyorum ki şiirinin gücü yüreğinden ve aklının kalemine hakimiyetinden gelmektedir. Yaratıcı, çoğaltıcı ateşleyici mısralarda zarif bir incelikle meydan okuması destan gibi anlatıcı ve öğreticidir.
Şiirinde kullandığı dil 'nizam-ı alemi temine memur er' gibidir.
Mine Özdemirtaş şiir adına ortaya koyduğu kutsal gayrette üstün muavaffakiyete erişmiş, şiirleri ile okuyanı yönlendirme kabiliyetine sahip, söylemleri ve duruşu ile 'emre muharrer olmayan' bir şairdir.

-Nurettin Özdemir- E.M.V. / Hukukçu/Şair)

Günümüzün son derece zarif ve seçkin şairlerinden Mine Özdemirtaş hanımefendi, kendine has biçim ve üslupla terennüm ettiği şiirlerinde, kullandığı İstanbul Türkçesi içinde köklü ve zengin dilimizin kaynağını teşkil eden atasözü ve deyimlerle mahalli motif ve terimlere yer vermek suretiyle hem onların yayılması ve yaşamasına hizmet etmiş hem de bunlara yaslanmış imgelerle şiirlerine renk ve zenginlik kazandırmasını bilmiştir.
Öyle sanıyoruz ki şairin sadece;

'Aşk En Çok Bana Yakışırdı' isimli kitabında yer alan 'Tahliye' isimli ve;
'fırçanın ucundaki renk
boşlukta sallanan şekil
ve güneşte kuruyan gölgelerim
bahçedeki rüzgâr
yerde kıvrılan tırtıl
ve çalıya takılı gözbebeklerim
meğer / hepiniz için
sadece
sığınakmış yüreğim...'

Mısralarıyla başlayan şiiri bile görüş ve tespitlerimizi kanıtlamaya yetecek güç ve güzelliktedir.

-Abdullah Satoğlu -Gazeteci/Şair

Şairi Ankara'da dört beş aydır her hafta pazar günleri yapılan 'Başkent Şiir Akşamları'na katılıp okuduğu şiirleri dolayısıyla tanıdım.
Mine Özdemirtaş'ı Kültüre Sanata ve özellikle Şiire fevkalade yakın gördüm. Duygularını yiğitçe söyleyen, dik duruşuyla şiirin içine nüfus eden bir şair. Dili rahat ve zengin. Kendine özgü kudretli söyleyişleri var.
Mine hanım'ı çok geç tanıdığım için üzgünüm. Ama onun kendisini bir süre için bilerek sakladığını düşünüyorum. -Ahmet Sevgi- Araştırmacı, Yazar, Şair

(Tanıtım Bülteninden)