eBay nedir?

Suskun

V.I.P
V.I.P
eBay nedir?

eBay
İnternet üzerindeki en büyük açık artırma usulü alışveriş sitesidir. Kurucusu İran asıllı Pierre Omidyar'dır.

Şirket merkezinin bulunduğu ABD dışında Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, Hindistan, İran, İrlanda, İtalya, Kore, Malezya, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Filipinler, Singapur, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan, İngiltere ve Türkiye'de faaliyet göstermektedir.
eBay'in San Jose'deki merkezi

Satıcı ve alıcı arasında, ürünü sitesinde yayınlayarak, aracılık etmektedir. Satılacak ürün için önce listeleme parası ve eğer ürün satılırsa bir de satış fiyatı üzerinden kesinti olmak üzere satıcıyı ücretlendirir. Alıcı kapanış fiyatı ve belirtilen posta ücreti dışında bir ücret ödemez. Uluslararası para göndermek için ödeme şekline ve tarzına göre aracı kuruma para ödemek gerekebilir.

En popüler ödeme şekli PayPal olmakla birlikte Western Union, kredi kartları ve bankalar arası para transferi de bazı satıcılar tarafından kabul edilmektedir.

eBay'de her ürünün satıcısı farklı olduğundan her sunulan ürünün tanımı ve ödeme şekli değişiktir. En çok sorun bu alanda olmakla birlikte, postada kaybolma ve zarar görmeye karşı sigorta, eğer sunulmuşsa, eklenmesi tavsiye edilir.

Her alışveriş sonrası, satıcı ve alıcının karşılıklı birbirlerine puan vermeleri (pozitif, nötr, negatif) ve not yazmaları ile işlem yapan kişiler için genel bir kanaat oluşmaktadır. Puanlama sistemi alışverişin riskini azaltmayı amaçlamaktadır. Zorunlu degildir ancak bırakılması tavsiye edilir. Genelde, satıcı ve alıcı ürün teslimetının ardından birbirlerine puan verirler.

Yedi gün içinde ödeme yapmayan alıcı, eger satıcı Ebay'e bildirirse, uyarı alır. Alıcı bu uyarı sonrası da ödeme yapmazsa satıcıya satış fiyatı üzerinden kesilen ücret geri ödenir. Alıcı 3 ayrı uyarı ile sistemden çıkartılır. Bu negatif puandan ayrıdır.


Türkiye'de eBay

EBay, 3 Mayıs 2007 tarihinde Türkiye'nin en büyük elektronik ticaret platformlarından GittiGidiyor'a azınlık hissedarı olarak ortak oldu. Yatırım ile Türkiye, eBay'in faaliyet gösterdiği 27. ülke oldu.2011'in nisan ayı içerisinde Ebay %93 iştirak oranıyla çoğunluğa geçti.

eBay dan Satın Alma Ve Gümrük

Ebay ın uluslararası sitesindeki birçok satıcı Türkiye'ye kargolama yapmaktadır.Türkiye'den daha ucuz bir fiyata ürün getirtmek mümükün olabilmektedir.Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen, ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyaya muafiyet tanınır.
 
Top