Duydum ki Erzurum'u Ermenilere...

DeNiZ-

Forumun Delisi =)
Tarih: 7 Haziran 1919 Tokat-Sivas yolu

Özel Kalem Müdürü Mazhar Müfit (Kansu) Bey'in anılarından:

Mustafa Kemal ve arkadaşları Tokat'tan Sivas'a doğru yola çıkarlar. Bir süre sonra yolda 25/30 kişilik bir kafileye rastlarlar.
Yüklerini sırtlarına vurmuşlar, yorgun, bezgin bir şekilde ağır ağır yürüyüp duruyorlardı. En önde, paltosu omuzlarında, elinde uzun bir sopası olan ihtiyar bir adam, yorgun fakat kararlı adımlarla yürüyordu.
Mustafa Kemal arabasını durdurdu. İhtiyar adam, elini göğsünün üzerine koyarak selam verdi ve Mustafa Kemal ile aralarında şöyle bir konuşma geçti:
- Nasılsın ağam? Nereye böyle? Nereye gidiyorsunuz, nereden geliyorsunuz? Çok da yorgun görünüyorsunuz.
-Sağ ol evlat iyiyiz. Sen o ünlü Kemal Paşa olmayasın?
- Evet, ben Mustafa Kemal'im.
- Zaten görür görmez bu "O" olmalı dedim. Seni görenlerin anlattıkları gibisin, aslan gibi. Maşallah. Nereden gelir nereye mi gideriz? Biz göçmeniz paşam. Çukurova'da idik. Şimdi köyüme gidiyorum.
- Oralarda durum karışık. Güvenlik yok. Kışın ortasında çok sıkıntı çekersiniz. Neden Çukurova'yı bıraktınız? Geçiminizi sağlayamadınız mı?
-Hayır paşam. Çukurova dünya cenneti. Bet, bereket orada. Bir eker, yüz alırsın. Ama bu son günlerde duydum ki, İstanbul'daki hainler, Bizim Erzurum'u ermenilere vereceklermiş. Gidip bir de biz görelim dedik. Bunlar kimin malını kime verirler.
Mustafa Kemal Paşa'nın gözleri dolar.
Yaşlı adam ve arkadaşları ile vedalaşır.
Eski bir Türk kalesi olan Erzurum'a doğru yaya olarak yol alan bu yüce insanlara bakarak, arkadaşlarına döner ve der ki:
- Bakın işte, bu milletle neler yapılmaz?