• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Dünya'nın Ortası Neresidir?(Erzincan Yolu Üzerinde, Aşkale'de)

wien06

V.I.P
V.I.P
DÜNYA'NIN ORTASI NERESİDİR?
Erzincan Yolu Üzerinde, Aşkale'de(30 Eylül 1924)

Sırrı Akatay’dan

Atatürk ve Latife Hanım, 30 Eylül 1924’te Pasinler’e geçerken Erzincan yolunda Aşkale’ye uğramışlardı. Atatürk’ün karşılanışında bazı konuşmalar yapılmış ve ilkokuldan da bana uzun bir kahramanlık şiiri okuma görevi verilmişti. Ben şiiri avazım çıktığı kadar bağıra bağıra, hiç yanlışsız ve duraklamadan okudum. Atatürk ve Latife hanım şiirimi sonuna kadar dinlediler.

Şiirim bitince Atatürk beni yanına çağırdı ve bana,

-“Şiiri çok güzel okudun, aferin sana, senin adın ne bakayım?” diye sordu. Ben de,

-“Sırrı efendim” diye bağırdım.

-“Şimdi sana bir sual soracağım, bakalım bunu bilebilecek misin?” dedi.

-“Sorun efendim.” dedim.

-“Dünyanın ortası neresidir?” dedi.

O zamanlar hep Ankara’dan ve Atatürk’ten konuşulurdu. Ankara’da şu olmuş, Ankara’da şu kararlar alınmış, Ankara’ya şu devlet büyükleri gelmiş. Her şeyde, her konuşmada Ankara geçerdi. Bizlerin de Ankara’dan başka duyduğu bir şey yoktu. Hocalar da hep “Bizim merkezimiz Ankara, artık her şey Ankara’dan idare ediliyor.” dediklerinden, hiç tereddüt etmeden bütün gücümle “Ankaraaaa!” diye bağırdım.

Atatürk bu cevabtan pek mutlu olmuş ve Latife Hanım’la beraber katıla katıla gülmüşlerdi.

KAYNAK: Atatürk’ten Hiç Yayınlanmamış Anılar, Prof.Dr. Yurdakul Yurdakul, Truva Yayınları, 4. Basım Mart 2006, ISBN: 975-6237-37-6. Sayfa:155