Dünyanın Endişeleri Neler?

Lelis

Ben O Eski Ben Değilim!!!
V.I.P

Ekran görüntüleri_20210808-183646~3.png

Türkiye dahil 27 ülkeden katılımcıyla küresel kamuoyunun endişelerini araştırdığımız çalışmamızın Şubat 2021 raporu çıktı. Buna göre küresel kamuoyunun neredeyse üçte ikisi (%64) ülkelerinin yanlış yönde ilerlediğini düşünüyor. Koronavirüs en çok endişelenilen konular içerisinde yaklaşık bir yıldır liderliğini sürdürüyor.

Çeşitli sosyal ve politik konularla ilgili kamuoyunun endişelerini aylık olarak izlediğimiz Dünyanın Endişeleri araştırmamızın Şubat raporu yayınlandı. 27 ülkeden katılımcılarla gerçekleştirdiğimiz araştırmaya göre Koronavirüs ülkelerindeki en endişe verici konu olarak başı çekiyor. Covid-19 endişesinin oranı hali hazırda %50.
İşsizlik ise değerlendirilen 18 konu arasında ikinci sırada belirtiliyor. Bunu Yoksulluk ve sosyal eşitsizlik, finansal/politik yolsuzluk ve Suç ve şiddet izliyor.

Koronavirüs​

%77'lik bir oran ile Covid-19 Malezya için en önemli endişe konusu durumunda, bu ayın en yüksek endişe oranı olarak öne çıkıyor.
Koronavirüs aynı zamanda şu ülkelerde kamuoyunun üçte ikisinin endişesi olarak belirtiliyor: İngiltere (%68), İspanya (%67) ve Japonya (%66).
Koronavirüs konusundaki endişelerde bir önceki aya göre en yüksek artış Belçika (+11), Fransa (+10) ve İsrail (+10)'de görüldü.

İşsizlik​

İşsizlik konusu araştırmamızda belirtilen endişeler içerisinde ikinci sırada geiyor. Ortalama %37'lik bir kesim ülkelerinin karşı karşıya olduğu en önemli konulardan biri olarak işsizliği belirtiyor.
İtalya (%63) işsizlik konusunda en çok endişe belirten ülke olarak görülüyor, bunu %61 ile Güney Afrika ve %57 ile İspanya izliyor.

Yoksulluk ve sosyal eşitsizlik​

Ortalama olarak her 10 kişiden 3'ü yoksulluk ve sosyal eşitsizliği ülkelerinin karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardan biri olarak belirtiyor.
Rusya bu konuda en çok endişelenen ülke olmayı bu ayda devam ettiriyor. Aralık 2020'de %51 olan bu oran Şubat 2021'de %63'e yükselmiş durumda.
Yoksulluk ve sosyal eşitsizlik endişesi konusunda yükselen seyir gösteren diğer ülkeler ise şöyle; Japonya (+6 puan artışla %42), Polonya (+6 puan artışla %29) ve Malezya (+5 puan artışla %28).

Finansal ve politik yolsuzluk​

Finansal ve politik yolsuzluk küresel kamuoyunun en çok endişelendiği dördüncü konu olarak karşımıza çıkıyor.
Bu konuda Rusya %57'lik bir oranla ve Ocak ayına göre 9 puanlık bir artışla yine başı çekiyor.
Güney Afrika da %56 ile bu konuda en çok endişelenen ikinci ülke olarak sıralanıyor.
Peru, Macaristan ve Malezya da finansal ve politik yolsuzlukla ilgili en çok endişelenen diğer beş ülke olarak sıralanıyor.

İleriye bakmak​

Şubat 2021'de ülkelerinin yanlış yönde ilerlediğini belirtenlerin oranu %64 olarak belirtiliyor. Bu oran Kasım 2020'den bu yana görüen en pesimist skor olarak karşımıza çıkıyor.
 
Son düzenleme:
Top