• Merhaba Ziyaretçi.
    "Karantina" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Dünyanın Dört Bir Köşesinden En İlginç 18 Sevgililer Günü Geleneği

AybüKe

İnsanın Sahip Olduğu Tek Şey Kendisiymiş
V.I.P
Her ülkenin kendine has bir kültürü olduğunu biliyoruz, dolayısıyla sevgililer günü kutlamaları da ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. İşte en ilginç sevgililer günü gelenekleri...
Yunus AygünSonunda bütün bir yıl beklediğimiz en romantik gün geldi çattı: Sevgililer Günü ! Ülkemizde çeşitli hediyelerle ve sürprizlerle kutlanan bu özel gün, karşınızdaki kişiye sevginizi hissettirmek için harika bir fırsat. Tabii ülkemizde çeşitli hediyelerle kutlanıyor olması dünya genelinde de aynı şekilde kutlandığı anlamına gelmiyor. Dünyanın dört bir köşesinden en ilginç Sevgililer Günü geleneklerini sizler için derledik. İşte en eğlencelisinden en romantiğine 18 Sevgililer Günü geleneği!
1. Arjantin – Romantizm haftası

Sanılanın aksine Arjantin’de Sevgililer Günü kutlanmıyor. Bunun yerine temmuz ayında Romantizm Haftası adını verdikleri bir haftayı kutluyorlar. Bu hafta boyunca sevdikleri kişiyi bol bol öpücüklere boğup ona şeker ve çikolata hediye ediyorlar. Ticareti canlandırmak için ortaya çıkan bu hafta, şu anda geleneksel bir kutlama halini almış durumda.

2. Fransa – Romantizmin ana vatanı

Söylentilere göre Sevgililer Günü’nün kökenleri Fransa’ya kadar uzanıyor. Orleans Dükü Charles’ın eşine gönderdiği mektuplarla birlikte alevlenen Sevgililer Günü, Fransa için oldukça özel bir yere sahip. 12-14 Şubat süresince her yeri kalpler ve güllerle donatan Fransa, romantizmin ana vatanı olmayı hak ediyor.
3. Güney Kore – Bir dizi unutulmaz deneyim

Güney Kore’de Sevgililer Günü, düşündüğünüzden biraz daha farklı! Her ayın 14’ünde farklı bir kutlama yapan Güney Kore halkı, birbirinden eğlenceli geleneklere sahip. Örneğin 14 Mayıs Gül Günü’yken 14 Haziran Öpücük Günü, günler o kadar çeşitli ki yalnız insanların kutlaması için 14 Nisan Kara Gün bile var!
4. Filipinler – Gala Gecesi

Sevgililer Günü, Filipinler’de oldukça özel bir yere sahip. Bu özel günde birçok genç, sevdiği insanla evlenme şansı elde ediyor. Üstelik düğün masrafları da devlet tarafından karşılanıyor. Maddi imkanları yetersiz olan çiftler için oldukça önemli bir yere sahip olan Sevgililer Günü, ülke genelinde çoşkuyla kutlanıyor.

5. Gana – Ulusal Çikolata Günü

Gana, dünyanın önde gelen kakao üreticilerinden biri; dolayısıyla çikolata onlar için oldukça önemli bir yere sahip. Turizmi canlandırmak amacıyla 2007 yılından itibaren kutlanan Ulusal Çikolata Günü’nde, gün boyunca çeşitli performanslar ve müzik gösterileri düzenleniyor.
6. Bulgaristan – Şarap Üreticileri Günü

Tıpkı diğer ülkeler gibi Bulgaristan’ın da kendine has bir Sevgililer Günü var. San Trifon Zartan yani Şarap Üreticileri Günü boyunca çiftler, bir bardak yerel şarap içerek aşklarını kutluyor.
7. Galler – San Dwynwen Günü

16. yüzyıldan beri süregelen bu gelenekse bir hayli romantik! 14 Şubat yerine 25 Ocak’ta kutlanan San Dwynwen Günü’nde çiftler, birbirlerine el yapımı tahta kaşıklar hediye ederek sevgilerini gösteriyor.
8. İspanya – Saint Dionysus Festivali
sevgililer günü

9 ekimde kutlanan Saint Dionysus Festivali, tüm İspanya’da büyük bir çoşkuyla kutlanıyor. Erkekler tarafından yapılan badem ezmeli minik figürler, kadınlara hediye ediliyor ve tüm sokaklar rengarenk bir havaya bürünüyor!

9. Güney Batı Çin – Sisters’ Meal Günü
sevgililer günü

15 Mart’ta kutlanan Sisters’ Meal Günü’nde kadınlar, baştan aşağı abartılı kıyafetler giyerek gümüş takılar takıyor. Dünyadaki en görkemli Sevgililer Günü kutlamaları arasında gösterilen Sisters’ Meal Day, kadınlar tarafından hazırlanan çeşitli yemeklerin sokaktaki erkeklere ikram edilmesiyle kutlanıyor. Yemeklerin içerisine saklanan chopstick ya da bütün sarımsaklar, aşk konusundaki talihinizi belirliyor.
10. Danimarka – Aşk kutlaması
sevgililer günü

Danimarka sınırları içerisinde Sevgililer Günü, yalnızca güllerle ve çikolatalarla sınırlı değil. Aynı zamanda çiftler birbirlerine el yapımı kartlar ve beyaz çiçekler hediye ediyor.
11. Romanya – Sevgililer Günü’ne farklı bir yaklaşım
sevgililer günü

Eğer Sevgililer Günü’ne yepyeni bir soluk arıyorsanız sizi Romanya’ya alalım! 24 Şubat’ta ormana giden ve baharın gelişini çiçek toplayarak kutlayan çiftler, gün sonunda birbirlerinin yüzünü karla yıkıyor. Bunun ilişkilerine iyi şans getireceğini düşünüyorlar.
12. Estonya – Herkes için festival
sevgililer günü

14 şubat, Estonya için oldukça önemli bir yere sahip çünkü yalnızca sevgililere özel değil! Bekar insanlardan tutun da iyi arkadaşlara kadar herkes için festivale dönüşen bu özel gün, ailenizle hediyeleşmek için de harika!

13. Japonya – Hediyeleşme Günü
sevgililer günü

Japon kadınlar, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde erkek arkadaşlarına çikolata ve hediye alıyor. Peki ya erkekler? Elbette onların da sırası gelecek!
😅
Japon erkekleriyse benzer bir jesti Beyaz Gün dedikleri 14 Mart’ta yapıyorlar.
14. Çekya – Romantizm kutlaması

Özellikle gençler arasında yaygın olan Sevgililer Günü kutlamaları, 1 Mayıs’ta gerçekleşiyor. Çiftler, ünlü şair Karol Hynek Macha’nın heykelini ziyaret ettikten sonra iyi şans için kiraz ağaçlarının altında öpüşüyorlar.
15. Brezilya – Aşıklar Günü
sevgililer günü

Çeşitli dans ve müzik festivallerinin düzenlendiği bu özel günde çiftler, birbirlerine çiçek, kart ve çikolata hediye ediyor. Ayrıca büyük aile yemekleri de bu günün en popüler geleneklerinden biri.
16. İngiltere – Romantik Aşk Festivali
sevgililer günü

Noel Baba yerine Jack Valentine’ı görmeye hazır olun! İngiliz kadınlar, bu romantik hafta boyunca yastıklarının altına 5 adet defne yaprağı koyarak gelecekteki kocalarını rüyalarında görmeyi umut ediyorlar. Kim bilir, belki de gerçekten işe yarıyordur!

17. İtalya – Çiftlere özel bir gün
sevgililer günü

Sevgililer Günü’nün bir çeşit bahar festivali olarak kutlandığı İtalya’da çiftler, hediyeleşerek ve romantik bir yemeğe çıkarak bu özel günü taçlandırıyor.
18. Slovenya – Sevgini göster!
sevgililer günü

Tıpkı İtalya’da olduğu gibi baharın gelişi olarak görülen Sevgililer Günü, Slovenya için oldukça önemli bir yere sahip çünkü evlilik teklifleri genel olarak bu romantik günde yapılıyor! Ayrıca çiftler, iyi şans getirdiğine inandıkları için donmuş buzların üzerinde çıplak ayaklarıyla yürüyor.
Alıntı
 
Top