• Merhaba Ziyaretçi.
    "EYLÜL AYI" temalı fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Dünya Basın Fotoğrafı Ödülleri - 2005

Defne

Usta
Her yıl düzenlenen ve bu yıl 49'uncusu yapılan Dünya Basın Fotoğrafı yarışmasına 122 ülkeden 4448 foto muhabiri toplam 83 bin 44 fotoğrafla katıldı.

Yarışmada, Dünya Basın Fotoğrafı yanında, 10 ayrı dalda toplam 25 değişik ülkeden 63 fotoğrafa ödül verildi.

Yarışmada dereceye giren fotoğrafçılara ödülleri Amsterdam'da 23 Nisan'da düzenlenecek törenle verilecek.

Dereceye giren fotoğraflar önce Amsterdam'da 24 Nisan-18 Haziran tarihleri arasında, daha sonra değişik ülkelerde, toplam 85 yerde sergilenecek.

Reuters ajansında çalışan Finbarr O'Reilly'e ödül kazandıran fotoğraf, Afrika ülkelerinden Nijer'de bir kamptaki çocuğu anlatıyor. Amsterdam'da açıklanan sonuçlara göre, Finbarr O'Reilly'in fotoğrafında, ödül için aranan bütün özellikler yer aldı.

Finbarr O'Reilly, geçen ağustos ayında çektiği, kendisine birincilik getiren bu resimle 10 bin avro para ödülünün de sahibi oldu. Her yıl düzenlenen ve bu yıl 49'uncusu yapılan Dünya Basın Fotoğrafı yarışmasına 122 ülkeden 4448 foto muhabiri toplam 83 bin 44 fotoğrafla katıldı.

İşte o resimlerden bazıları...

5idf5Rw.jpg


Fh5Heqz.jpg


R36k63k.jpg


NKib2MH.jpg


L8uXVGR.jpg


HqxMM1c.jpg


g0PDMFU.jpg
 

Defne

Usta
Dereceye giren fotoğraflar önce Amsterdam'da 24 Nisan-18 Haziran tarihleri arasında, daha sonra değişik ülkelerde, toplam 85 yerde sergilenecek.
 

Defne

Usta
1955

Yasuşi Nagao, Japonya Sosyalist Partisi Başkanı Inejiro Asanuma'nın bir öğrenci tarafından öldürüldüğü anı görüntülemiş. Kazandığı ödül, o tarihlerde pekçok Japon'un yapamadığı şekilde Nagao'ya seyahat etme olanağı sağlamış.

Associated Press Ajansı'yla çalışırken, fotoğrafçı Malcolm Browne Güney Vietnam'da Saygon'da, Tiç Kuang Duk'un dinî ayrımcılığı protesto etmek için düzenlediği eylemi görüntülemi
 

Defne

Usta
1964
Don McCullin, Observer gazetesi için Kıbrıs'ta görev yaparken, bu Türk kadının kocasının cesedini bulduğu anı tarihe işlemiş...


1976
Gamma Ajansı'ndan Françoise Demulder, Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Filistinli mültecileri görüntülediği bu fotoğrafla Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü'nü kazanan ilk kadın fotoğrafçı oldu.
 

Top