• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Dubai Palmiye Adası

BeReNN

Alyam?
Özel üye

Dünya'nın sekizinci harikası Palmiye Adası​

Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Dubai kıyılarına 5-7 kilometre uzaklıkta inşa edilen ve toplam 1060 küçük evden oluşacak Palmiye Adası, Dubai'nin turizm sektöründe yeni bir hareket kazandıracak. Dubai Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Raşid El Maktum'un da şiirlerine konu olan Palmiye Adası, kazıklar üzerine kuruluyor.

Dubai Palmiye Adası

Adanın sadece inşası için 2 milyar dolar harcanacağı belirtilirken, BAE için önemli bir turizm beldesi özelliği taşıması bekleniyor. Araştırması ve planlaması 3 yıl süren projeye göre, 5 bin kişinin ikamet edeceği adaya 12 bin palmiye ağacı ekilecek. Oluşan dev palmiye görüntüsü uzaydan da görülecek. Ortasında 17 dal bulunan palmiye şeklindeki kompleks Dubai sahillerinde bulunan plajların uzunluğunu da 120 kilometre artırmış olacak.

Dubai Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum'un projesi olan ve yapımı devam eden Palmiye Adasındaki bin 385 villadan birinin ilk Türk sahibi ünlü iş adamı Şehmuz Tatlıcı oldu.

Dubai Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum'un projesi olan ve yapımı tamamlanma aşamısına gelen Palmiye Adasındaki bin 385 villanın diğer sahipleri arasında ise, dünya sosyetesinin ünlü isimlerinin yanı sıra, ünlü futbolcular David Beckham, Michael Owen ve Gary Neville'nin de bulunduğu öğrenildi. Villaların satış fiyatları gizli tutulurken en ucuzunun 1,5 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor. Adadaki villalar, Amerikan, Arap ve Avrupa kültürünün mimari tarzlarında yapılıyor. Villaların mutfakların yapım ihalesini ise Türk firması Eurodecor kazanmıştı. Palmiye Adasının inşası 2002′de başladı. 11 kilometre uzunluğunda olacak ada, palmiye ağacı şeklinde olduğu için projeye Palmiye Adası' adı verildi. Dubai'nin kıyıdan 300 metre açığına yapılan ada 17 bölümden oluşacak ve adada 28 değişik mimari formatta inşa edilen villalar ile oteller, golf sahaları, botanik bahçeleri, alışveriş merkezleri ve marinalar bulunacak.

Dubai Palmiye Adası

Dubai Palmiye Adası

Dubai Palmiye Adası

Dubai Palmiye Adası