Dr. Üzeyir Garih Türk iş adamı ve yazar.

Suskun

V.I.P
V.I.P
%C3%9Czeyir_Garih.jpg

Dr. Üzeyir Garih
(d. 1929, İstanbul - ö. 25 Ağustos 2001, İstanbul),
Türk iş adamı ve yazar.

Hayatı

1929 yılında İstanbul'da doğan Üzeyir Garih, 1951 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı zamanda yahudi bir aileye mensup olan Garih, Carrier Corporation'un Türkiye şubesinde çalışmaya başladı. 1954 yılında İshak Alaton'un teklifiyle Alarko Kollektif Şirketi'nin eş ortağı oldu. O tarihten ölümüne kadar Alarko Şirketler Topluluğu'nda İshak Alaton'la birlikte başkanlık görevini aralıksız sürdürdü. Evli, iki çocuk babası ve 6 torun sahibi olan Üzeyir Garih, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca bilmekteydi. Ayrıca Deneyimlerim adlı 5 cilt, İş Hayatımdan Kesitler adlı 1 cilt ve ayrıca Hayat Yayınlarının yayınladığı 8 cilt kitabın yazarıdır.

Üzeyir Garih cinayeti

Üzeyir Garih, 25 Ağustos 2001 günü Eyüp Mezarlığı'nda bıçaklanarak öldürüldü. Cinayet zanlısı olduğu iddia edilen asker firarisi[3] Yener Yermez, polisin sıkı araştırmaları ve takipleri sonucunda, cinayeti işlediği "itiraf ettirilerek" 10 gün sonra yakalandı ve hapse gönderildi.

Eserleri

Deneyimlerim serisi

Deneyimlerim 1, (Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı, 1990)
Deneyimlerim 2, (Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı, 1991)
Deneyimlerim 3, (Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı, 1994)
Deneyimlerim 4, (Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı, 1995)
Deneyimlerim 5, (Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı, 1998)
Deneyimlerim 6, (Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı, 2001)

Hayat Yayınları Üzeyir Garih Kitaplığı

Yönetim İlkeleri, (Hayat Yayınları Üzeyir Garih Kitaplığı - 1)
Yönetim Teknikleri, (Hayat Yayınları Üzeyir Garih Kitaplığı - 2)
Globalleşme Sürecinde Türkiye, (Hayat Yayınları Üzeyir Garih Kitaplığı - 3)
İş Hayatında Motivasyon, (Hayat Yayınları Üzeyir Garih Kitaplığı - 4)
Pazarlama, Tanıtım, Halkla İlişkiler, (Hayat Yayınları Üzeyir Garih Kitaplığı - 5)
Ekonomik Sorunlara Çözüm Önerileri, (Hayat Yayınları Üzeyir Garih Kitaplığı - 6)
Türkiye Sorunlarına Çözüm Önerileri, (Hayat Yayınları Üzeyir Garih Kitaplığı - 7)
Gençlere Tavsiyeler, (Hayat Yayınları Üzeyir Garih Kitaplığı - 8)

İş Hayatımdan Kesitler

İş Hayatımdan Kesitler, (Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı, 2000)