Domain Uzantılı E-Posta Oluşturmak - cPanel

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
cPanel üzerinden domain uzantılı E-Posta adresi almak ve site ile ilgili iletişimlerde bu adresi kullanmak size zaman ve prestij kazandırabilir. Site ilgili net üzerinde yaptığınız işlemlerde özellikle de e-ticaret işlemlerinde kimi zaman domain uzantılı E-Posta adresi de istenmektedir.

Gelelim cPanel üzerinde domain uzantılı E-Posta adresi oluşturmaya. Biz de daha önce admin @ cerezforum.com şeklinde kullandığımız e-posta adresini de değiştirip bu adresi kullanmaya başlıyoruz.


E-Posta Hesabı Açma

Sunucunuz üzerinden e-posta hesabı açabilmek için sunucumuzun kontrol paneline (cPanel, Plesk vs) erişimimizin olması gerekiyor. Buradak anlatımı cPanel üzerinden. Diğer panellerde de izlenilecek yol aşağı yukarı aynıdır.

* cPanel’e kullanıcı adı ve şifremizle giriş yapın ve “E-POSTA” başlığı altındaki “E-posta Hesapları” yazısına tıklayın.

yS5HUeS.png* Açılan sayfada “E-posta Hesabı Ekle” başlığı altındaki alanları dolduralım. “E-posta” kısmına alacağınız e-postanın ismini yazıyoruz. Bu maili sitenizin genel iletişimi için kullanacaksanız, ismi “iletisim” veya “admin” olarak belirleyebilirsiniz. Bu alanın yanında “@siteismi.com” uzantısını görüyorsunuz. İsmi belirlediğinizde sizin e-posta adresiniz “iletisim@siteismi.com” olacak.

Diğer alanları ihtiyacınıza göre doldurun. Şifrenizi güçlü yapmanızda fayda var. Son olarak "Hesap Oluştur" butonuna tıklayın.

hWOuC5O.pngHesabınız oluşturulduğunda aşağıdaki gibi görünecektir. Sağ taraftaki açılır menüden "Webmail'e Eriş" satırına tıklayıp mail kutunuza ulaşabilirsiniz.

F1rh9vp.pngKarşınıza "Varsayılan Bir Webmail Uygulaması Seç" başlıklı bir sayfa geliyor. Burada istediğiniz bir mail servisini seçmemiz isteniyor. “Roundcube” servisi oldukça sadedir tabi tercih sizin. “Varsayılan olarak ayarla” yazısına tıklayarak istediğiniz servisi varsayılan olarak atayabilirsiniz.

msXM0xE.png
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
cPanel olmadan E-Posta Adresine Girme

Webmail erişiminiz genel olarak "2095" nolu porta atanmıştır. Yani Webmail giriş sayfanıza aşağıdaki yöntemlerden biri ile girebilirsiniz. Adresi adres satırına giriniz...

"http://siteismi.com:2095"
"http://mail.siteismi.com:2095"
"http://siteismi.com/webmail"


Varsayılan E-Posta Hesabı

Bu özellik, alan adınızın uzantısıyla birlikte yazılıp gönderilen tüm varyasyonlardaki mailleri yakalamanızı sağlar. Örneğin bizim ana iletişim adresimiz "ilesisim@cerezforum.net" tir. Birisi bize e-posta yazarken adres kısmına bu adresi yazacağına yanlışlıkla "ilesisimx@cerezforum.net" yazıp gönderdi. Buraya gönderilen mail, bizim varsayılan E-posta hesabımıza düşecektir. Aslında bizim oluşturmadığımız fakat bizim domain uzantımıza sahip olan tüm mail adreslerine gönderilen e-postalar, varsayılan e-posta hesabımıza düşer.

Varsayılan e-posta hesabımıza cPanel kullanıcı adı ve şifremizi yazarak ulaşabiliriz. "http://siteismi.com:2095" adresine girin. cPanel’e girmek için kullandığınız kullanıcı adını “E-posta” alanına yazın. Dikkat edin; buraya bir e-posta adresi değil, cPanel’e giriş için kullandığınız kullanıcı adınızı yazacaksınız. "Şifre" alanına da yine cPanel’e giriş için belirlenen şifrenizi yazacaksınız. Oturum açarak varsayılan e-posta hesabınıza düşen mailleri kontrol edebilirsiniz.

NOT: Varsayılan e-posta hesabını sık sık kontrol edip temizleyin. Çünkü spam mail gönderen kötü niyetli kişiler, size ulaşmak için tüm mail adresi varyasyonlarını kullanırlar. Bu nedenle sizin oluşturmadığınız maillere gönderilen tüm e-postalar buraya düşerek, zamanla birikirler ve disk kotanızda yer kaplarlar.

Oluşturduğunuz E-Posta hesaplarının şifresini veya kotasını istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Alıntıdır...
 
Top