Dogru Türkce yazma

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Bakalım Arkadaslar en güzel ve eksiksiz Türkceyi kim daha güzel yazacak..

Ek Açıklama: (Yorumsuz)
Bu oyunda kendimiz bir cümle ya da birkaç cümle, şiir vs yazıyoruz. Veya yukarıdakinin yazdıklarını eleştiriyoruz. Alttaki bir üsttekinin yazdıklarındaki hataları bulup detaylı şekilde açıklıyor.

Güzel bir oyun bence...

wien06

V.I.P
V.I.P
Dunyayi dolastim giymedim basim tac.Ne zengini tok gordum ne de fakiri ac.Yarabbim oyle bir fevzi kanaat verki namerde degil mertede egleme muhtac.Su cesmenin haline bak su icecek tasi yok.Kirma kimsenin kalbini yapacak ustasi yok.

Ne yazacagimizi belirtmedigin icin aklima gelen ilk seyi yazdim gerci fevzi kelimesinin yazilisindan biraz supheliyim insallah dogrudur.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bakalim Arkadaslar en güzel ve eksiksiz Türkceyi kim daha güzel yazacak..
Evet yesim434. Maalesef ne yazacağımızı belirtmemişsin.

Yukardakini eleştiri şeklinde düşünecek olursak: Kurdugun cumlenin ikinci kelimesine büyük harfle başlamışsın ki bu bir yanlış. Artı bir soru cümlesi ancak sonunda soru işareti (?) yok. :)

Dunyayi dolastim giymedim basim tac.Ne zengini tok gordum ne de fakiri ac.Yarabbim oyle bir fevzi kanaat verki namerde degil mertede egleme muhtac.Su cesmenin haline bak su icecek tasi yok.Kirma kimsenin kalbini yapacak ustasi yok.

Ne yazacagimizi belirtmedigin icin aklima gelen ilk seyi yazdim gerci fevzi kelimesinin yazilisindan biraz supheliyim insallah dogrudur
Yazarken en çok yaptığımız hata tekrarlanmış. Nokta ve virgülden sonra bir karakterlik boşluk bırakılması gerekir. Son cümlede yazdım kelimesinden sonra nokta koyup diğer cümleye büyük harfle başlamak gerekirdi. :D:D:D

Şimdi de beni eleştirin. :)

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
Evet

Yukardakini eleştiri şeklinde düşünecek olursak: Kurdugun cumlenin ikinci kelimesine büyük harfle başlamışsın ki bu bir yanlış. Artı bir soru cümlesi ancak sonunda soru işareti (?) yok. :)

Şimdi de beni eleştirin. :)

Cumle degil cümlenin daha dogru olmasi gerekmiyormuydu ??

Yani u yerine ü olmasi dogru olucak sanirim yanilmiyorsam :)).

Bakalimm benim hatam nerede var ...

Ben çok kiskancim ...Felaket...
yalniz rahatsiz edici degilim saniyorum:)
kiskançligi iı belli etmem ama kiskandigim konuları söyler bu konularda hassas olmasini isterim...
Hislerime çok güveniyorum...Simdiye kadar hiç yanilmadim...
Kiskançligimm bazen gerçekten ise yariyor..

Not: Biz yurtdisindakilerde bazi harfler olmadigi için biraz anlayis :)

Ne yazacagimizi belirtmedigin icin aklima gelen ilk seyi yazdim gerci fevzi kelimesinin yazilisindan biraz supheliyim insallah dogrudur.

Bu yazıda "Doğru olan taraf nedir?" diye sorsak daha makul olurdu sanırım.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Yukarıda yesim434 beni bu konuda eleştirmiş haklı da. Türkçe karakterleri olan bir laptoptan yazıyorum ancak duruma hassas yaklaşan biri olarak "cümle" yerine "cumle" yazmamam gerekirdi.

Sebebinide yassan daha cok memnun olurdum. Eger harflerden dolayi diyorsan yurt disinda oldugumuzdan dolayi Turkcemizdeki bazi harfleri turkceye uygun yazamiyoruz.
Yurtdışında yaşayan arkadaşlar durumun farkındayız ve bu tür yazıyı hata olarak görmüyoruz zaten. Sanırım sizin yazdığını bir şiirdi ve düz yazı şeklinde yazdığınız için anlamsızlaşmıştı.

Gelelim son yazdığınız mesaja: :)

Dahi anlam-ına gelen "de" ayrı yazılır. Sebebinide = Sebebini de;
turkceye = Turkceye (İlk önce doğru ikinci kullanımda yanlış yazmışsınız)

şeklinde yazmanız gerekiyordu.

Bakalım ben açıklamalar sırasında ne gibi hatalar yapmışım :)

Not: Bu oyun aslında hatalarımızın farkına varmamız açısından harika. Bence herkes katılmalı.

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
Dahi anlamına gelen "de ayrı yazılır. Sebebinide = Sebebini de;
turkceye = Turkceye (İlk önce doğru ikinci kullanımda yanlış yazmışsınız)

şeklinde yazmanız gerekiyordu.

Bakalım ben açıklamalar sırasında ne gibi hatalar yapmışım :)

Not: Bu oyun aslında hatalarımızın farkına varmamız açısından harika. Bence herkes katılmalı.

:)) Biri hata yapinca ikin ci bir kisinin düzeltmesi gerek :) Turkce degilde Türkce olsa daha mantikli olurdu :))

sherry

V.I.P
V.I.P
"İkin ci" kelimesi "ikinci" şeklinde olmalıydı:)
Dil konusunda çok yalnış yapıyoruz ama hiç birinin farkında değiliz:(

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
Evet Sherry çok haklisin aslinda ben bu konuyu buraya açma sebebim de konusmak,tan cok yazi hatasi oldugundan dolayi ve daha iyi hatalarimizi anlamak için böyle bir konu aklima geldi ...