Drone Dji Phantom 4 Pro

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Phantom 4 Pro’yu başlı başına yeni bir model olarak da ele alabiliriz. 4K çözünürlük sağlayan 1 inch kamera sensörü, kendi opsiyonel ekranına sahip yeni kumanda, 5 yönlü sensör taraması ve 7 kilometrelik menzil gibi nitelikleri sayesinde nihayet artık uygun fiyatlı bir drone için gönül rahatlığıyla “bu olmuş” diyebiliyoruz.

Phantom-4.jpg


Kendisini dengelemek için geriye doğru hareket etmesi sonucu göremediği engellerle karşılaşmış veya her şeyin yolunda gittiğini düşünürken bir anda yan tarafından ağaca çarpıp düşmüş cihazlarla o kadar çok karşılaştık ki, özellikle 5 yönlü sensör taramasını uzun süredir gözlerimiz yollarda bekliyorduk. Yüzümüzü güldüren bir diğer yenilik ise DJI’ın en iddialı olduğu konu olan yazılım alanında oldu.

Kamera
Kamerayla başlayalım. 20MP fotoğraf çekebilen ve 11.6 stop dinamik aralığa sahip 1″ inç CMOS sensöre sahip. Bu kameranın şöyle bir özelliği var ki, drone hızlı bir şekilde giderken veya hızlı hareket eden bir nesneyi çekerken işinizi çok daha kolaylaştıracak bir mekanik perde sistemi kullanılmış.

AKILLI UÇUŞ MODLARI
Phantom 4 Pro, pilotların kullanım ihtiyaçlarına göre çeşitli uçuş modları ile donatılmış. Bu modlar sayesinde ister akıcı, ister basit ve istersek gelişmiş bir uçuş kontrolü sağlayabiliyoruz. Pozisyon modu ile TapFly, ActiveTrack, obje tarama ve konumlama özelliklerini kullanabiliyoruz. Sport modu bunlara ek olarak çeviklik ve 72 km/s’ye kadar hız ekliyor. Atti modu ile uydu dengeleme özelliğini devre dışı bırakıp cihazın irtifasını sabitleyerek daha akıcı görüntüler elde edebiliyoruz. Tripod modu ise cihazın hızını 7 km/s’de sabitleyerek ekstra hassas bir kontrol elde etmemizi ve iç mekanlarda istediğimiz görüntüleri elde etmemizi kolaylaştırıyor. Kızıl ötesi ve Vizyon tarama sistemleri ise güvenlik açısında tüm modlarda aktif.

Çarpmayı Engelleyici Sensörler

Phantom 4 Pro’daki sensör de bu güncellemeden büyük bir pay almış. Daha önce, Phantom 4 ve Mavic Pro‘da da çarpmayı engelleyici sensörler bulunmaktaydı ama sadece düz giderken etkisini gösteriyordu. Phantom 4 Pro’nun ise dört bir yanında sensör var.

UZUN MENZİL
Devrim niteliğindeki DJI Lightbridge görüntü iletim sistemi sayesinde Phantom 4 Pro, 7 kilometre gibi ciddi bir kontrol menzili sağlıyor. Ayrıca her uçuştan önce çevresindeki tüm radyo sinyallerini tarayarak kendisine en uygun frekansı bulup otomatik ayarlıyor. Böylece uçuş sırasında farklı radyo sinyalleri yüzünden bağlantının zayıflaması veya kesilmesi olasılığını ortadan kaldırıyor. 2.4 GHz ve 5.8 GHz olmak üzere iki farklı frekans bandı desteklemesi sayesinde beklenmedik bir bağlantı sorununda cihazı kontrol etmeye devam etmenizi sağlıyor. Lightbridge aynı zamanda görüntü iletimi sırasında eş zamanlı olarak DJI GO uygulamasına cihazın mevcut uçuş istatistiklerini de göndererek görüntüleri anında mobil cihazlara kaydetme imkanı sunuyor.

phantom-4-pro.jpg


Lightbridge görüntü iletim sistemi, en gelişmiş iletişim teknolojilerini kullanarak cihazı otomatik olarak çevresel koşullara göre ayarlama özelliğine sahip. Alışık olduğumuz analog iletim sistemleri daha geniş bir frekans aralığı işgal ettiğinden parazitlere karşı hassas ve her zaman kesintiye uğramaya müsait sistemlerdir. Zayıf görüntü kalitesi, düşük menzil ve gecikme gibi dezavantajları olur. Wi-Fi iletim sistemleri ise düşük görüntü kalitesinin yanı sıra bağlantı koptuğu durumlarda yeniden bağlanma süresinin uzunluğu sebebiyle cihazınızın düşmesine sebep olur ve maliyetlidir.

SİNYAL NETLİĞİ

Phantom 4 Pro çift kumpas modülü ve çift IMU ünitesi sayesinde hexacopter’lerin ve hatta quadrocopter’lerin bile çoğundan daha güvenli bir cihaz diyebiliriz. Kumpaslar ve IMU üniteleri stabil uçuş elde etmek için hayati önem taşıyor. Phantom 4 Pro, kumpas ve IMU sinyallerini sürekli karşılaştırıp gelişmiş algoritmalar aracılığı ile verinin doğruluğunu kontrol ediyor ve yabancı sinyalleri göz ardı ederek sürekli ve stabil bir uçuş sağlıyor.

GELİŞTİRİLMİŞ AKILLI BATARYALAR
Phantom 4 Pro’nun akıllı bataryaları bize 30 dakikaya kadar uçuş imkanı tanıyor. DJI GO uygulaması ile batarya ömrününün yanı sıra katedilen mesafeye göre kalan uçuş süresini gösteriyor ve kalkış noktasına güvenli bir şekilde geri dönmek için gereken minimum pil ömrüne ulaştığında bizi uyarıyor. Gelişmiş pil yönetimi bataryanın aşırı şarj olmasının ve aşırı boşalmasının önüne geçerek, uzun süre kullanmasak bile pillerin sağlıklı kalmasını sağlıyor.

DJI GO
Geldik Phantom 4 Pro ile gelen en can alıcı yeniliğe. Phantom 4 Pro’nun kumandası, akıllı cihazlarla çalışabildiği gibi DJI CrystalSky adı verilen entegre monitörü ile birlikte de kullanılabiliyor. DJI GO uygulaması bize bir çok akıllı uçuş modu daha sunuyor. Ayrıca ISO değeri, örtücü hızı, görüntü formatları gibi ayarları ve kameranın tüm özelliklerini manuel olarak kontrol etmemizi sağlıyor. Uçuşla ilgili en küçük değişiklikleri anında ekranda görebiliyoruz ve kolaylıkla kontrol edebiliyoruz.

DJI GO uygulaması ayrıca hızlı görüntü düzenlenme, anında sosyal medyada paylaşma ve hatta canlı yayın yapma yetenekleriyle dikkat çekiyor. Her uçuştan sonra, uçuş rotası ve diğer veriler otomatik olarak kaydedilip DJI GO hesabınızla senkronize edililyor, böylece bu verilere dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden kolaylıkla erişebiliyorsunuz.


Phantom 4 Pro tanıtım videosu
 
Top