Drone DJI Phantom 3 Standard

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
DJI Phantom 3 Standard fiyatı ve özellikleri itibariyle drone üreticilerinin en bilineni olan DJI’ın fiyat/performans açısından en gözde ürünlerinden.

Uygun Fiyat & Yüksek Performans

Phantom 3 serisi duyurulduğu zaman adeta Inspire 1’e alternatif gibi bir durum söz konusu idi. Tabii ki, yapı farklılığı ve Inspire’da çift kumanda ile kontrol, 360 derece gimbal hareketi gibi özellikler Phantom 3’de olmasa da, Vision Positioning (Vizyon Konumlandırma) özelliği, HD Canlı Ön İzleme, 4K Video (Professional) gibi benzer özellikler taşımaktaydı. Fiyat olarak hemen hemen Inspire’ın yarı fiyatı olmasına rağmen, 4K video çekmesi sebebiyle Drone kullanıcıları Professional ile Advanced arasında karasız kalmıştı. Bu durum Phantom 3 Standard ile çözüldü diyebiliriz. Performansına göre fiyatı gayet makul. Professional ile Advanced modeli arasında bir seviyede olan Standard modeli Advanced’den daha uygun fiyata sahip.

phantom3-standard.jpg


Vision Positioning Özelliği
Phantom 3 Standard modelinde önceki modellere göre bazı özellikler çıkartılırken bazı yeni özellikler eklendi. Yapı olarak gövdede sadece Vision Positioning olarak bildiğimiz ve GPS sinyallerinin olmadığı kapalı iç mekanlarda uçmasını ve sabit kalabilmesini sağlayan sensörler yok. Bu yüzden gövde yapısında küçük bir değişikliğe sahip.

Wi-Fi İle Görüntü Aktarma
Phantom 3 Pro ve Adv modellerinde kumandaya bağlanan mobil cihaza Canlı Ön izlemeyi aktarma özelliği bu cihazda da var fakat mobil cihaza görüntü aktarmak USB kablosu ile değil Wi-fi bağlantısı ile kablosuz yapılmakta. Yani Phantom 2 Vision serisinde olduğu gibi.

Kumanda Değişikliği
Phantom 3 Standard gerçekten de standart haline gelen önceki modellerin kumanda yapısına sahip. Telefon tutacağı, kontrol bölümü, uçuş modları P2 Vision kumandaları ile benzer, fakat Wi-Fi modülü kumanda dışında değil. Gimbal aşağı – yukarı hareketi için yine P3 kumandalarında bulunan hareket tekeri sol tarafta bulunmakta. Kumanda altında bulunan Micro USB ile mobil cihazınızı şarj edebilirsiniz.

Kamera Özelliği
Phantom 3 Standard’ın Professional ile Advanced modelleri arasında olmasından bahsetmiştik. Sebebi ise 1080P video çekimi yapan Advanced ile 4K çekim yapan Professional kamera çözünürlüğü arasında kalan 2.7K video çözünürlüğü. Yine önceki modeller gibi 12 megapixel (JPG ve RAW) çekebiliyor ve fotoğraf çekiminde bir değişiklik yok. 1080P video çeken Advanced modelinden video olarak daha üst gibi görünen Standard modelinin 2.7K Ultra HD kamerası detay incelemesi çok yakında sizlerle olacak.

Beni Takip Et ve Diğer Yeni Özellikler
Bazı drone videolarında gördüğümüz ”Beni Takip Et” özelliği bu yeni modelde de mevcut. Phantom 3 Standard sizi takip edebilirken çizdiğiniz rotada kolayca 360 derece takiple dönebiliyor. Ayrıca ”Point of Interest”, ”Waypoints”, ”Intelligent Orientation Control” özellikleri artık bu modelde kullanılabiliyor.
 
Top