Diyabet İçin Tedavi Amaçlı Bitkiler

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Diyabet İçin Tedavi Amaçlı Bitkiler

Günümüzde diyabet dünya nüfusunun büyük bir kısmında görülmektedir. Kan şekeri düzeyi normal seviyeden farklıdır ve vücudun en önemli hormonu insülin yeterli miktarda salgılanmaz. Bu durumlardan kaynaklanan tehlikeli boyutlarda yaşanabilen diyabet hastaları için alternatif tıp çareler sunar. Diyabet yaşamı riske eden ve kardiyovasküler hastalık, kalp durması, sinir hasarı, kangren gibi diğer sağlık bozukluklarını yaratan ölümcül bir hastalık olarak dikkate alınmalıdır. Kan şekeri seviyemizi normal düzeyde tutmalıyız ki diyabet ve diyabetin getirebileceği diğer hastalıkları yaşamayalım. Bilimsel araştırmalar diyabete şifa olan bazı bitkileri açıkladı, işte onlar:

Çemenotu: Kan şekeri düzeyini kontrol eden ve düzenleyen yaygın olarak kullanılan baharatlarla birlikte bir seçenektir. İnsülin direncini düşürür ve kırmızı kan hücrelerinde insülin reseptörlerinin sayısını artırır. Bu sayede kandaki glikoz seviyesi azalır. Çemen tohumunu bir bardak suda tüm gece bekletin. Ertesi sabah tohumu çiğneyip suyu için. Hamile ve emziren kadınlarda kullanılmamalıdır. En fazla yan etkisi sindirimde ağrıdır.

Aloe Vera: Bu bir şifa otu olarak kabul edilir. Açlığa ve kan şekerine yardımcı olur. Kurutulmuş bitki özleri kullanılır.
Hint Kinosu ya da Patasara: Kabuğundan elde edilen flavonoid kan şekeri seviyelerini azaltmaya yardımcı olur. Hindistan'da uzun yıllardır kullanılmaktadır.
Tarçın Kabuğu: Yağ hücrelerinin insüline erişilebilir olmasını sağlar ve enerji için glikoz dönüşümünü artırır. Tehlikeli hücrelerin dolaşımını ve oluşumunu engeller.

Soğan: Kan şekerini düşürür. Soğan özleri ağızdan ya da damar yoluyla alınabilir. Glikoz metabolizmasını etkileyerek insülin salınımını artırır.
Sarımsak: Pankreas hücrelerinin onarımına yöneliktir, kan şekeri düşürür, insülini üretmek için pankreası teşvik eder.
Pisilyum: Kolesterol ve kan şekerini düşürür. Kabıklığa iyi gelir, yüksek lif içeriği ile bağırsakları temizler. Kalp hastalığı riskini azaltır.
Hint Bektaşi Üzümü: Limondan 15 kat daha fazla C vitamini içerir. Pankreası uyarır. Antioksidan etkisi vardır ve vücuttaki fazla yağı atar.

Diğer bitkiler ise şöyledir: fesleğen, japon eriği, mango yaprakları, stevya (Amerikan bitkisi).
Bu bitkiler, insülin salgılanmasını kolaylaştırır, erken diyabetlerde hastalığı önleyicidir, belirtilerini giderir ve kan şekerini düşürür.
 
Top