Dini Bayramlar neden kutlanır?

Suskun

V.I.P
V.I.P
DİNİ BAYRAMLARIMIZ​

Dini bayramlar, dinimiz açısından önemli ve kutsal sayılan günlerde kutladığımız sevinçli günlerimizdir.

İslam'da iki bayram kutlanmaktadır: Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı

Ramazan Bayramı:
Ramazan ayının sonunda kutlanan üç günlük bayramdır. Ramazan bayramının kutlanma nedeni, aynı ayda, topluca tutulan oruçların ve diğer ibadetlerin sonucunda elde ettiğimiz sevaplardır. Bu bayramda herkes birbirini kutlar, çocuklar en güzel şekilde giydirilir; yanaklarından öpülür; ceplerine harçlıklar konur; şeker ve çikolatalar ikram edilir. Büyükler de birbirine sarılır; küslükler unutulur; tatlıya bağlanır.

Kurban Bayramı:
Kurban bayramının kutlanmasında tarihsel bir neden vardır. O da Hz. İbrahim Peygamber'in, canından çok sevdiği oğlu İsmail'i, canlar canı Allah yoluna kurban olarak adamasıdır. Şefkat ve merhameti çok yüce olan Allah, elbette İsmail'in kurban edilmesine izin vermemiş, onun yerine bir koç kesmesini emretmiştir. Bu durum, Allah'a olan sevginin ve bağlılığın bir işareti olarak kuşaktan kuşağa günümüze kadar gelmiştir.

Kurban bayramında Müslümanlar dört gün boyunca bayram eder; kestikleri kurbanların etlerini dostları, arkadaşları ve ihtiyaç sahibi kimselerle paylaşırlar.

Bayramlarda Allah'ın rahmet ve şefkati insanların yüreklerine iner; insanlar daha hoşgörülü ve sevecen olurlar.

LeventMan

Üyecik
Yemin ediyorum helali hak ediyor. Çünkü ödevimde bu konu vardı.öğretmene götürdüm.okudum.100 verdi.adama sonsuz helel olsun helal.Bu arada suskun a teşekkürlerimi iletiyorum teşekkürler.:-) :) :') :D

Son düzenleme:

Hecem

Özel Üye
Özel üye
Ramazan ve kurban bayramları hicri takvime göre kutlanıyor ama kutlu Doğum Haftası da öyle olması gerekirken sabitlenmış.

Bu çelişki değil mi sabitleme nedenini bilen var mı arkadaşlar. Bu konu derste tartışılmış ama aha işte bunun mantığı denilen bir sonuç çıkmamış ilahiyat okuyan bir abla söylemişti bu durumu.

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Ramazan Bayramı, ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder. Ramazan Bayramı'nın ilk günü aynı zamanda şevval ayının birinci günüdür ve bu günde oruç tutulmaz. Ramazan Bayramı'nın ilk gününde camilerde bayram namazı kılınır. Bayram namazını genellikle erkekler kılar.