Din Değiştirmek İstiyorum

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
Müslüman olan bir kişinin din değiştirme talebi.

IMG_20210112_155530.jpg

Bu yazıyı okuyunca temelin şu fıkrası aklıma geldi.

Temel ölüm döşeğindeymiş Fadimeye demiş ki:
- Kız Fadime ben yahudi oldim.
Fadime:
- Sen kafayu mu yedun tam ölürken din değiştirmek de nereden çıkti daa.
Temel de:
- Fadime hiç kafan çalişmayi, dünyadan bir Müslüman eksileceğune bir yahudi eksilsun!

Tabiki bu işin esprili tarafı. Hak ve değişmeyen tek din olan İslamiyetten Hıristiyanlık dinine geçmek isteyen birinde şu eksikiği en başta görürüm.
İslamiyet hakkında hiç bilgisi yok. Sadece müslüman olarak dünyaya gelmiş ama dinini öğrenmemiş. Bunun en başta sorumlusu anne ve babalar genel tabirle ebeveynler. Anladığım kadarıyla talepte bulunan şahıs müslümanlığı merak edip araştırmamış yada müslümanlığın gereği nedir öğrenmeyince bu vahim durum ortaya çıkmış. Her müslüman ebeveynin ilk görevi çocuklarına İslamiyeti öğretmek yaşamak ve yaşatmaktır.

Masaru

Özel Üye
Özel üye
Usta meselenin özü neye ne için inandığını bilmemekten geçer.
Şimdi kalkıp burda din nedir diye sorsam her kafadan bir ses ve herkes dinin ilahi yasalar çerçevesinde Allahın gönderdiği emirlere uyma bağlamında tanımlayacak.

Oysa din bir konsensüs değil, bir düşünce biçiminde değildir. Din bir idepioloji yada bir paradigma da değildir. Çok basit bir cümleyle din :" bir yaşam biçimidir"...

Yani nasıl yaşar iseniz dininiz odur... Din bir düşünce sistematiğinden öte bir yaşam modeli ortaya koyar. Bu bağlamda dinsizlikte bir yaşam biçimi olarak bir dindir. Yani hangi dine tabi olduğunuz sizin söyleminizde yada kimlik kartınıza belirlenmesi ile olmuyor.

Mesela Müslüman demek Allaha teslim olan. Yani derviş gibi bir takke bir tekke misali değil, hayatın temel ilkelerini vahy üzerine kuran kişidir. Yani yaşantısını temel taşını vahy oluşturur.
Nasıl mesela : yalan, iftira, dolandırıcılık, hırsızlık, adam öldürme vs vs onun hayatında yer edinemez. Çünkü niye o " ene muslimen" ben müslümanlar dan yani teslim olanlardan oldum diyor. Benim hayatım n temel ilkelerini vahy oluşturuyor diyor.

Şu halde ahirette de terazinin bir kefesine günahlar, bir kefesinede sevaplar konmayacak.
Terazinin bir kefesinede hal hareket ve tavırlarımız, diğer tarafında vahy olacak...

Durum buyken neye niçin inandığını bilmeyen birinin din değiştirme talebi doğaldır. Çünkü din onun için hayatında bir anlam ifade etmiyordur. Müslümanım diyen ateist gibi yaşıyorsa o adam ilerde ben ateistim demesi gayet doğaldır....

Bende 2010 öncesine kadar ateist olarak hayatımı sürdürdüm. İslama tanışıklığımız 2009 a dayanır...

Yani üstad inandığı gibi yaşamayanlar, yaşadığı gibi inanmaya mahkumdurlar. Adam hıristiyan gibi yaşıyorsa ben Müslümanım demekten rahatsız oluyorsa yeni dinini deklare etmesi normaldir.

Ayrıca kimliklere din yazması ayrı bir yanlıştı.
Devletin dini laik, kimliklere islam yazması zaten toplum olarak nasıl bir ikilemde olduğumuzu gösteriyordu.
Din bakanlıklar değil zihinle değişir :)