Devedikeni Sütünün Faydaları

Papatya

V.I.P
V.I.P

Devedikeni Sütü Faydaları
Devedikeni Sütü ve Faydaları
Devedikeni Sütünün Faydaları
Devedikeni Sütünün Faydaları Nelerdir

Devedikeni sütü kullanım alanları ve faydaları

Binlerce yıldır çeşitli kültürlerde doğal bir ilaç olarak kullanılan devedikeni sütü esas olarak karaciğer sorunları için destek olarak kullanılmaktadır.
Kökeni Akdeniz olan devedikeni başta karaciğer rahatsızlıkları olmak üzere pek çok sağlık sorunu tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır.
Son yıllarda yapılan araştırmalar devedikeni sütünün kansere karşı etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Devedikenin etken maddesi olan silymarin devedikeni tohumları kırılarak elde edilmektedir.

Devedikeni ve Karaciğer

Karaciğer rahatsızlıkları tedavisi devedikeninin ana kullanım alanıdır.
Devedikeni içinde bulunan etken maddeler karaciğerde oluşan doku bozulmalarının ve aşırı alkol kullanımı neticesinde ortaya çıkan sorunların tedavisinde doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır.
Devedikeni karaciğer hücrelerinin yenilenmesini ve zarar görmüş hücrelerin tedavi edilmesini sağlamaktadır.
Bazı bilimsel çalışmalar devedikeninin diğer çeşitli virüslerden ileri gelen, karaciğerin akut inflamasyonu olan hepatite iyi geldiğini söylemektedir.


İşte bu durumda devedikeni tohumu, hiçbir yan etkisi olmayan, spesifik (özgül) bitkisel ilaçların en önde gelenidir.
Bitkinin etken maddesi Silymarin, yüksek dozlarda bile hiçbir yan etki içermez ve karaciğer dokularının yenilenmesinde fevkalade etkilidir.

Ayrıca bu etken madde, karaciğeri zararlı ve zehirli maddelerden de büyük bir başarıyla temizleyebiliyor. En etkili zehirlerle yapılan hayvan deneyleriyle kanıtlanmış bir gerçektir bitkinin bu önemli özelliği.
Kısaca söylemek gerekirse, duyarlı ve hasta karaciğerlerin korunması için, devedikeni tohumu çayı bir kür biçiminde önerilmelidir.
Gerçi tip doktorları genellikle karaciğer hastalarına çay kürü önermez ama bitkinin preparatlarını kullandırırlar.
Standardize edilmiş bu preparatlar gerçekten de bitki çayından daha etkili olabilirler. Bu tedavi sonunda rahatsızlıklar kısa sürede azalır ve kişi genellikle eski sağlığına kavuşur.


Hepatit ve sarılık hastalıklarına karşı veya bir iltihaplanma, aşırı alkol tüketimi veya uygulanmış olan bir kemoterapi nedeniyle oluşan karaciğer zararlarına karşı da öncelikle deve dikeni tohumu çayı veya preparatları kullandırılmalıdır.

Karaciğerde toksit maddelerin parçalanıp, atılacak hale gelmesine yardımcı olur.

Karaciğerin hücrelerini alkol, ilaç ve kimyasalların zararlı etkilerinden korur. Kronik hepatit (karaciğer iltihabi) dahil, aşırı alkol ve bazı ilaçların neden olduğu safra yolu iltihabi, siroz ve kronik karaciğer hastalıklarında içeriğindeki silymarin adlı kimyasalın oldukça etkili olduğu belirlenmiştir.

Karaciğerin çalışmasını destekler ve yeni karaciğer hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur, karaciğerin fonksiyonunu arttırır. Karaciğer yağların parçalanması için gereken safrayı üretir.

Devedikeni tohumu safra artışını sağlar. Böbreklerin daha iyi çalışmasına katkıda bulunarak idrar yollarındaki problemlerin giderilmesinde olumlu katkılar sağlar. Alkolün çok kullanılması sonucu gelişen sirozda etkilidir.
Ayrıca aşırı sigara içen kişiler için de önemlidir. Yine işyerlerinde çevresel zehirlilik yaratan maddelerle çalışan kişilerde de yararlıdır.
Nikotin, alkol, karbonmonoksit gibi maddelerin zararlarını etkisiz hale getirir.

İyi bir kan temizleyici ve karaciğer toniğidir.

Silimarin, karaciğer hormonlarının, ilaçların ve kimyasalların süzülüp temizlenmesinden sorumlu güçlü bir antioksidan olan glutasyon maddesinin oranını %35’ in üzerinde arttırmaktadır.
Devedikeni tohumu psoriasis ve kronik mantar enfeksiyonu gibi problemleri olanlar gibi karaciğer fonksiyonları zayıf olan kişilerde de yararlıdır.


Dünya eczanelerinde satılan bu karaciğer ilaçlarından bazılarının adlarını burada belirtmek istiyorum
Bilikura forte, Durasilymarin, Legalon, Marianon, Silibene 140.


KULLANIM BİÇİMLERİ:

Bir tatlı kaşığı dolusu devedikeni tohumu havanda hafifçe ezilir,orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır,10-15 dakika demlendirildikten sonra süzülür.
Taze demlenmiş çay sıcakken ve yudumlanarak, sabahları aç karnına, öğlen yemeğinden yarim saat önce ve yatmadan yarim saat önce birer bardak içilir.

Devedikeni tohumu, nane ile karıştırılarak da demlenebilir;
Böylece, yalnızca yeni bir lezzet oluşturmakla kalınmayıp, çayın iyileştirici gücü de arttırılmış olur.


Alıntıdır.

 
Top