• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Dev firmaların mülakatlarda sorduğu 15 çetin soru

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Büyük firmalar iş alımlarındaki mülakatlarda basit gibi görünen ama dikkat ve yaratıcı düşünmeyi hedefleyen sorular yöneltmekte adaylara. İşte bu sorulardan 15 tanesi...

1. Pozisyon: Google İdari Asistan Soru: Elinizde bir kutu kalem var. Bu kalemlerle yazı yazmak, resim yapmak vb şeyler dışında yapabileceğiniz 10 şeyi listeleyin.
7ObE4uX.jpg2. Pozisyon: Amazon kıdemli ensan kaynakları uzmanı Soru: Eğer Marslı olsaydın, problemleri nasıl çözerdin?
SG4e8Vs.jpg3. Pozisyon: Apple'da staj Bir saati en yaratıcı şekilde nasıl kırarsın?
zMQc7g5.jpg4. Pozisyon: Pacific Sunwear, Satış Uzmanı Soru: Eğer bir trafik işareti olsaydın, hangisi olurdun?
royET6h.jpg5. Pozisyon: Microsoft, Yazılım Mühendisi Bir CD düşünün. Çok hızlı bir şekilde dönüyor ancak ne tarafa doğru döndüğünü bilmiyorsunuz ve anlayamıyorsunuz. Elinizde birkaç iğne olduğunu düşünün (pinleme iğnesi) Diskin ne tarafa doğru döndüğünü bu iğnelerin yardımıyla nasıl anlarsınız?
VbTiR29.jpg6. Pozisyon: Facebook, Operasyon Yönetimi Stajyeri Önünüzde bir kutu var ve içinde N tane iplik var... Elinizi kutuya atıp bir tane ipliğin tek ucunu alıyorsunuz, sonra bir tane daha alıp ikisini birbirine bağlıyor, geri kutunun içine bırakıyorsunuz. Böyle uçları birbirine bağlaya bağlaya, hiç boşta uç kalmayana kadar devam ediyorsunuz. Bu işlem bittiğinde beklenen "döngü" sayısı kaçtır?
QQnTHbj.jpg7. Pozisyon: Goldman Sachs, Teknoloji Uzmanı Bir düzlemde sonsuz sayıda siyah ve beyaz nokta var. Bir siyah nokta ile bir beyaz nokta arasında bir birim mesafe olduğunu ispatlayınız.
4KNvMpi.jpg8. Pozisyon: JP Morhan Chase, Pazarlama ve Analiz Stajyeri Daha önce kimsenin aklına gelmeyen ve yapmadığı bir ürün veya servisin okuduğun üniversitede devrim niteliğinde bir atılım sağlayacağını düşün. Bunu nasıl pazarlardın?
Ud9Jt8l.jpg9. Pozisyon: Google, Ürün Müdürü Sağırlar için telefon tasarlaman gerekiyor. Nasıl yaparsın?
2sAYfgU.jpg10. Pozisyon: Twitter, İnsan Kaynakları Personeli Seni neden işe almamalıyız?
sgHfvit.jpg11. Pozisyon: Microsoft, Stajyer Bir asansörü nasıl tasarlarsın?
7hDiXdH.jpg12. Pozisyon: BitTorrent, Otomasyon Mühendisi Cücelerden nefret eden bir dev, 10 tane cüceyi en kısadan en uzuna olacak şekilde yanyana dizer. Her cüce önündeki kendiden kısa diğer cüceleri görebilirken, arkasındaki kendinden uzunları göremiyor. Dev her cücenin kafasına, rastgele şekilde siyah veya beyaz bir şapka koyacak ve ilk olarak en uzun cüceden başlayacak şekilde, cüceye kafasındaki şapkanın rengini soracak. Eğer cüce doğru cevap veremezse dev, cüceyi öldürecek. Her cüce arkasındakinin verdiği cevabı duyabilecek ama öldürülüp öldürülmediğini bilemeyecek. Yani doğru mu bildi, yoksa bilemedi mi hiç fikri olmayacak. Dev, cücelere bir fırsat tanıyıp, ölümcül oyun başlamadan birbirleriyle konuşamalarına ve bir strateji belirlemelerine izin veriyor. En az sayıda cücenin ölmesi için, cüceler nasıl bir strateji belirlemeli?
IDgQKrN.jpg13. Pozisyon: Microsoft, Danışman Sayabildiğiniz kadar Microsoft ürünü sayın.
FxS4Y3w.jpg14. Pozisyon: Goldman Sachs, Operasyon Analiz Uzmanı Bir Boeing 707'nin ağırlığı ne kadardır?
jOI7W1c.jpg15. Pozisyon: Mühendislik Teknisyeni - Tesla Motors 8 yaşındaki bir çocuğa dinamometreyi nasıl anlatırsın?
0IRwsjs.jpg
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Çok basit bir soru daha aklıma geldi.

Adaya şu soru soruluyor...

Arkandaki duvarın rengi ne?

Aday dönüp arkaya baktığı an mülakat bitmiştir. Oysaki karşısındaki duvarın rengi ile arkadaki aynı mantığından hareketle hemen söylemesi gerek...
 
Top