• Merhaba Ziyaretçi.
    "EYLÜL AYI" temalı fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Deodorantlar meme kanserine yol açabilir

Defne

Usta
Doktorlar deodorantlar ile meme kanseri arasında olası bir bağlantının incelenmesi için daha çok araştırma yapılmasını istedi.Yeni bir araştırmada terlemeye karşı kimyasal madde içeren deodorantların cildi kırarak meme kanserine yolaçtığı bilinen östrojen hormonu gibi hareket ettiği belirlendi.
İngiltere'deki Reading Üniversitesi'nden araştırmacı Dr. Philippa Darbre, bu sürecin meme kanseri riskini arttırıp arttırmadığı konusunda yeni araştırmalar yapılması gerektiğini söyledi. Dr. Darbre, "meme kanserinin meydana gelmesinde rol oynadığı bilinen östrojen gibi faaliyet gösteren ve insan memesine giren maddeler de teorik olarak meme kanserinin oluşumunda rol oynar" dedi.

Deodorantlarda yüksek oranlarda alüminyum tuzu bulunduğunu da belirten Dr. Darbre, insanların alüminyumla en çok deodorant kullandıkları zaman temas ettiklerini söyledi. Bu ürünler genelde koltuk altlarına püskürtüldüğünden memeye yakın bölgelerde yoğunlaşıyor.

Araştırmada bu tür ürünlerin tıraş olduktan sonra cildin zarar görmeye daha yatkın olduğu zamanlarda kullanıldığında cildin alüminyumun içeri sızmasını önleyemediği belirtildi.
 
Top