Dekor ve Kostüm Sanatçısı - Tasarımcısı Mesleği

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Dekor ve Kostüm Sanatçısı - Tasarımcısı Mesleği
Tanımı

Tiyatro, opera, sinema gibi gösterilerde rol alan sanatçıların giysilerini ve sahne dekorlarını tasarlayıp uygulayan kişidir.

Görevleri

Dekor ve kostüm sanatçısı; - Oynanacak eseri inceler, eserde olayın geçtiği döneme özgü giysi, saç ve eşya modellerini belirler, - Eserin niteliğine göre kullanılacak kostüm ve saç modellerini tasarlar. Bunu yaparken eserde rol alan sanatçıların rollerini ve tiplerini dikkate alır, - Tasarladığı modeller için gerekli malzemeyi sağlar, - Sahne dekorları, kostümleri, makyaj, peruk yapılan atölyelere, hazırladığı çizimleri iletir ve yapılışını izler, - Sahne teknik provalarını, ışık provalarını ve genel provaları izler, kendi branşına giren konuları bu provalarda denetler, - Sahne teknik provalarını, ışık provalarını ve genel provaları izler ve denetler.

Kullanılan alet ve malzemeler

Çeşitli kostüm model çizimleri, saç modelleri.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler

Dekor ve kostüm sanatçısı /tasarımcısı olmak isteyenlerin; - Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, - Zihinde çeşitli tasarımlar yaratabilme ve bunları çizimle ifade edebilme yeteneklerine sahip, - Güzel sanatlara ve tiyatroya ilgili, - Başkaları ile iletişim kurabilen, - Sabırlı ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.

Çalışma ortamı ve koşulları

Dekor ve kostüm sanatçıları/ tasarımcıları, bürolarda, meslektaşları ile bir arada çalışırlar. Çalışmalarını uygulama atölyelerindeki teknik elemanlarla birlikte yürütürler. Dekor ve kostümlerin tasarımı ve yapımı sırasında çalışmalar gündüz saatlerinde yürütülür, eserin oynandığı dönemlerde gece de çalışmak bazen de turnelere katılmak gerekir.

Çalışma alanları ve İş bulma olanakları

Dekor kostüm sanatçıları /tasarımcıları; - Devlet tiyatro, opera ve balelerinde, - Özel tiyatrolarda, - Özel film şirketlerinde, televizyon kanallarında, - Moda ve reklam şirketlerinde görev alabilirler. Dekor ve kostüm dalından mezun olanlar son yıllarda sayısı artan televizyon kanallarında dekoratör, film şirketlerinde sanat direktörü olarak iş bulabilmektedirler. Tiyatro, opera ve bale sanatlarını halkımıza sevdirmek amacı ile Devlet tiyatrolarının, opera ve balelerinin küçük illerde de örgütlenmesine çalışılmaktadır. Bu gelişmeler devam ederse yakın gelecekte bu alanda çalışan kişilere duyulan gereksinim de artacaktır.

Meslek eğitiminin verildiği yerler

Meslek eğitimi, üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültesi “Tiyatro (Dekor ve Kostüm)” bölümünde verilmektedir.

Meslek eğitimine giriş koşulları

Lise veya dengi okul mezunu öğrenciler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına katılarak her üniversitenin özel yetenek sınavına girilebilmesi için gerekli olan kendisinin belirlediği baraj puanı almaları ve üniversitelerce yapılan özel yetenek sınavında başarılı oldukları takdirde mesleğin eğitimine başlayabilirler.

Eğitimin süresi ve İçeriği

Eğitimin süresi 4 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; Temel Sanat Eğitimi, Teknik Resim, Perspektif Temel Tasarım, Desen Kostüm Tasarımı, Dekor Tasarımı, Aydınlatma Tekniği, Kostüm Teknolojisi, Dünya Drama Tarihi, Üslup Kostüm Tarihi, Çağdaş Sanat ve Yorumu gibi dersler okutulmaktadır.

Meslekte İlerleme

Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler. - Çalıştığı işyerinde daha yüksek yetki ve sorumluluk sahibi olabilirler. - Yaratıcılık meslekte ilerlemeyi etkileyen önemli bir etkendir.

Benzer Meslekler

Dekoratör, İç Mimar.

Burs, Kredi ve Ücret Durumu

Eğitim süresince öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun sağladığı kredi ve yurt imkanlarından faydalanırlar. - Ayrıca kamu ve özel kuruluşların sağladığı kredi, burs ve yurt imkanlarından da yararlanabilirler. - Ödenekli tiyatrolarda başlangıç ücret asgari ücretin 4 katı dolaylarındadır. Özel televizyon ve film şirketlerinde yapılacak işin niteliğine ve kapsamına göre ücret elde etmek mümkün olabilir.