Değmezmiş...

DELİBALTA Muharrem

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
Bazen, yanılıyor insan... Değerinden fazla değer verende mi kabahat? Değer verilenin değerini taşıyamadığımı kabahat? Hep derler ya değerinden fazla değer vermemek lazım her kim ve her ne olursa olsun. Evet çok doğruymuş. Değmezmiş... İnsan kendinide suçlu hissediyor bir yandan, öyle yanlış anlaşılmak ta var, işin sonunda. Ben onu bunu bilmem ama artık karar verdim bundan böyle (altın,gümüş,pırlanta) bende kuyumcu gibi değer ayırımı yapacağım, her ne kadar mizacıma uymasada. Ne yapayım, başka yol bırakmadılar. Bazen insan haddini bilmeyide bilecek, bakıyorsun alışana kadar ürkeklik ve çekingen tavırlar, farklı tanıyabildiğin, evet iyi insanmış dediğin bir anda akabinde daha farklı bir imaj ve düşüncelerle selam vermeyi bırak, selam almayada acizleniyor. Ha çokmu önemli selam alıp vermesi kişinin, değil belki, ama öncesine ve sonrasına bakmak lazım. Kişiler geldikleri yeri, bulundukları yeri ve gidecekleri yeri asla unutmamalı... Bir anımı anlatayım izninnizle. Bir arkadaşımız vefat etmişti, onu defin etmeden önce, haliyle ezan vaktini bekliyorduk. Bir köşeye çekilmiş acımızı diğer dost ve arkadaşlarla paylaşırken,(Allah rahmet eylesin daha sonra oda öldü. Namık abimiz) aramızda bulunan namık abimiz eskilerden bahsediyordu bizlere. Daha sonra yanımızdan bir şahıs geçerkeni ne haber namık diye seslendi. Sesin geldiği yöne bakınca bizim yaşlarda bir kişi namık abiye ne haber namık dediğine şahit olduk. Bizler çok lşaşırdık, namık abi şaşkınlığın ötesinde derin bir sessizliğe bürünerek üzüntüye gark oldu. Hiç onu böyle görmemiştim. Dünya tatlısı, neşeli, muhabbeti güzel adam gitmiş yerine, viran bir adam gelmiş. Ve sonra dediki bu adam varya bu adam elimde büyüdü, abi, amca derdi düne kadar, şimdi cebi biraz para görünce böyle oldu demek diye anlatımda bulundu. Ve gerçektende o kadar yaş farkı olan birine tanı tanıma zaten saygısı olan abi diye hürmet ederdi. Her neyse anlatmak istediğim şuydu bu örnekte olduğu gibi. Kişi/kişiler geldikleri yeri saygıyı sevgiyi çoktan unutmuşlar... Kişilerin sosyal, ekonomik durumları din ve ırkları ne olursa olsun, sevmek zorunda olmasakta, saygı duymak zorundayız. Sınıf ayırımı yapanlar, yarın mahşerde sınıflara ayrılacaklar, hemde ne sınıflara...Yanlış çok yanlış. Anladımki değmezmiş... Değmezmiş kafaya bile takmaya. Herkes kendi değerince yaşar ve yaşatılır... Değerini bilmeyenlere, değirini hak etmeyenlere, değer verenlerin kıymetini bilmeyenlere gitsin bu yazım... Her nerede yaşıyor ve bulunuyorlarsa...DEĞMEZMİŞ...

BeReNN

Alyam?
Özel üye
Çok güzel yazmışsınki eğer sen yazmışsan Evet malasef insanlara kendinden fazla değer vermiyceksin ama veriyoruz malasef ve sonra hüsrana uğruyoruz ..

Teşekkürler paylaşım için:)

DELİBALTA Muharrem

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
Çok güzel yazmışsınki eğer sen yazmışsan Evet malasef insanlara kendinden fazla değer vermiyceksin ama veriyoruz malasef ve sonra hüsrana uğruyoruz ..

Teşekkürler paylaşım için:)

Öncelikle teşekkür ederim. Evet, ben yazdım. İçimden gelen harfleri, kelimelere, kelimeleri cümlelere, cümleleri cümle alemle paylaşıyorum. Beğenen var beğenmeyen. Dedim ya yazımda sevmek zorunda değiliz ama saygı duymak zorundayız diye. İşte bu paylaşımlarda böyle...Elimden geldiğince bu tip paylaşımlarımda alıntı kullanmam...

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Bazen değmediğini çok geç anlıyoruz.. Yaralar alıyoruz.. O yaralarla yaşamayı öğrendiğimizde, anlıyoruz geçip giden zamanı verdiğimiz boş değerleri..
Bu hayatta kazanan olmak için değer gören ve acımasız olmak gerek sanırım.

Mercimeğe katılıyorum suç bizde değmeyenleri tepemize çıkaran bizde..

DELİBALTA Muharrem

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
Değerinden fazla değer verende.. Değer verilen taşımak zorunda değil sonuçta değeri..

Çok doğru katılıyorum. Ama değer verilen kendisine değer verilmesini arzulayıp ve sonrasında değer verildiği için memnun olup, bir sorun yokken. Değerini sıfıra düşürüyorsa ondadır kabahat....( Taşıyabilmeliydi o yükü, taşıyamıyacağı yükün altına girmemeliydi) Birde o açıdan düşünmek lazım değilmi? ( Tabiki göreceli bir durum).

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
İşte bunu yaşamdan tesbit etme imkanımız yok degeri yada değersizliği yaşanmışlıklar gösteriyor bizlere ve ona göre bir yol izlerim diye düşündürüyor olayın sıcaklıgı sonra ne luyor dersiniz:) ne yazikki kişiliğideğiştiremediğimiz için aynı şeyleri tekrar yaşanmışlıklar zincirine gönderiyoruz. güzel anlatımdı yüregine sağlık alemdar.

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Çok doğru katılıyorum. Ama değer verilen kendisine değer verilmesini arzulayıp ve sonrasında değer verildiği için memnun olup, bir sorun yokken. Değerini sıfıra düşürüyorsa ondadır kabahat....( Taşıyabilmeliydi o yükü, taşıyamıyacağı yükün altına girmemeliydi) Birde o açıdan düşünmek lazım değilmi? ( Tabiki göreceli bir durum).

Tabiki dediğiniz de doğru.. Ama ben bunun yine değer veren kişinin karşı tarafa yaptığı aşırı pohpohlamadan geldiğini düşünüyorum..