• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Danimarkaya bağlı hoş bir ada grubu; Faroe Adaları

Sypnosis

Burnumdan Ötesi Uzak Mesafeler
Özel üye
Norveç denizi ile Kuzey Atlas Okyanusu arasında kalan bu ufak ada, konumundan dolayı pek kimsenin bildiği bir ada değildir. Danimarka'ya bağlı bir adadır. Malum kuzeye yakın olduğu için iklimi sert ve soğuktur.Hava kirliliği yok denecek kadar az ancak kötü yanı güneşli gün sayısı da çok azdır. Halk genellikle balıkçılık ile geçinir.Balıkçılığım yanında küçükbaş hayvancılık da baya gelişmiş. Özellikle koyun yününe bağlı tekstilleri. Nüfusun büyük çoğunluğunu Katolik Hristyanlar oluşturur. Başlıkta da dediğim gibi bir ada grubu, tam olarak 18 ada vardır ve bu 18 adadan 17'sinde yerleşim bulunuyor. Adanın para birimi Danimarka Kronu olsa da Faroe Kronu da kullanılmaktadır. Gariptir ki buranın halki kendini Danimarkalı olarak görmezmiş :).
Evleri genellikle çim çatıya sahiptir fotoğraflardan da göreceğiniz üzere, bunun nedeni yağmurlu gün sayısının fazlalığı ve çimin iyi bir yalıtım yapmasıymış. :) Adada çok nadir ağaç bulunuyor sert iklim koşullarından dolayı, o yüzden benzer iklime sahip diğer ülkelerden ağaçlar getirerrek adayı yeşillendirme çalışmaları yapılmış zamanında.
pexels-photo-2581922.jpeg

1253854.jpg
1253871.jpg
1253804.jpg
 
Top