Dale Carnegie, Amerikalı yazar, kişisel gelişimci ve iletişim uzmanı

Suskun

V.I.P
V.I.P
Dale Carnegie
(24 Kasım 1888 - 1 Kasım 1955),
Amerikalı yazar, hatip, kişisel gelişimci ve kişiler arası iletişim uzmanıdır.

Amerikalı efsane yazar, hatip, kişisel gelişim ve kişilerarası iletişim uzmanı olarak nitelendirilen, 1937 yılında yayınlanan Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı adlı kitabıyla 30 milyondan fazla satış yapan ve tüm zamanların en çok satan kitapları arasında yayıncılık tarihine adını yazdıran Dale Carnegie, insanın içindeki potansiyel gücü açığa çıkarma ve kişinin kendini nasıl gerçekleştireceği konusunda öğretileri, yazıları, araştırmaları bulunan ve bu konuda tüm insanlığa öncülük eden bir iletişim uzmanıdır.

Hayatı

1888 Missouri Maryville'de fakir bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya geldi. State Teacher's College'de eğitim gördü. Kolej sonrası ilk işi çiftçilere satış kursu vermekti daha sonra Armour & Company şirketi için satış yapmaya başladı. Firmanın Güney Omaha bölgesindeki yöneticisi haline geldi. 1955 yılında Hodgkin rahatsızlığından öldü. Belton, Missouri'de gömüldü.Dale Carnegie dünyada insanların kişisel gelişim konusunda ne kadar eksik oldğumuzu ilk keşfeden ve hayatını bunu değiştirmek için harcayan ender kişilerdendir.yazarlığa başladığı ilk günlerde herhangi bir canlı hakkında insandan daha fazla kitap olduğunu keşfetti.Yazdığı kitaplarda ise genelde kendinden birşeyler değilde yaşanmış ve tecrübe edilmiş olayları kullanmıştır.
Dale Carnegie tarafından düzenlenen, tüm dünyada standartlaştırılmış kişisel gelişim kurslarıdır.
Temel kurs her biri üç saat süren oniki akşam haftada bir oturumundan oluşmaktadır. Kurslarda genel olarak 10-30 arasında katılımcı yer alır.

Kitapları


Public Speaking and Influencing Men In Business
How to Win Friends and Influence People (Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı). ISBN 975-331-121-4.
How to Stop Worrying and Start Living
Lincoln the Unknown by Dale Carnegie
The Quick and Easy Way to Effective Speaking
The Dale Carnegie Scrapbook edited by Dorothy Carnegie
Don't Grow Old - Grow Up by Dorothy Carnegie
Managing Through People
Enrich Your Life, The Dale Carnegie Way
Türkçe çevirileri mevcut
 
Top