Daha Önce Duymadığınız Psikolojik Gerçekler

Papatya

V.I.P
V.I.P

İnsanın kendi kendini gıdıklayabilmesi mümkün değil. Sadece bazı şizofren hastaları, kendi kendilerini gıdıklayabiliyor!


Beyin, sıkıcı insanlardan dinlediğiniz sıkıcı konuşmaları kaydetmiyor! Onları daha ilginç hale getirerek yeniden yazıyor.

Dinlediğiniz müzik türü, dünyayı algılayış biçiminizi de etkiliyor.

Fobiler aslında DNA aracılığıyla nesilden nesile aktarılan hatıralardan ibaret...

"Yürüyen Ceset Sendromu": Bu ruhsal bozukluğa sahip olan hastalar; ölü olduklarını, etlerinin çürüdüğünü, organ ve kanlarının olmadığını düşünüyor!

Reddedilmek, beyin tarafından fiziksel bir acı olarak algılanıyor.

"İnternet trolleri" narsistik, psikopat ve sadistik kişilik özellikleri gösteriyor.

Hedeflerinizi başkalarına ilan ettiğinizde, onları gerçekleştirme ihtimaliniz düşüyor.

"Truman sendromu": Bu hastalığa yakalananlar, hayatlarının her aşamasının tıpkı filmdeki gibi gizlice kameraya kaydedilip televizyonda gösterildiğini sanıyor.

"Aşık olmak" ile "Obsesif-kompulsif kişilik bozukluğuna sahip olmak" vücutta aynı biyokimyasal etkiyi yaratıyor.

Araştırmalara göre, parayı fiziksel olarak birşeylere "sahip olmak" için değil de, "deneyim kazanmak" için harcamak, insanı daha çok mutlu ediyor.

Bugün liseye giden sıradan bir öğrenci, 1950'lerde psikiyatrik tedavi gören ortalama bir hasta ile aynı kaygı seviyesine sahip!

Kudüs sendromu: Kudüs'ü ziyaret eden hacı ve turistlerden bazıları, buradaki kutsal atmosfere kendilerini kaptırıp, büyük bir dini lider olduklarına inanmaya başlıyor.

Doğuştan görme engelli olan kişiler, şizofreni hastalığına yakalanmıyor!

Cep telefonunu kaybetmek, artık fobi olarak literatürde. Nomofobi, cep telefonu ve bağlantısını kaybetme korkusu demek.

Yaşayan tüm insanlar şu 6 duygu için aynı yüz ifadesi ve mimikleri kullanıyor: mutluluk, öfke, üzüntü, korku, şaşırma ve iğrenme.

Paris sendromu, özellikle Japonlarda görülen bir hastalık. Paris'e gelmeden önce şehirle ilgili büyük beklentileri olan kişiler, şehrin gerçek yüzüyle karşılaşınca depresyona giriyor.

Profil sayfalarına çok sayıda "selfie" yükleyen erkek kullanıcıların, psikopat ve narsistik kişilik bozukluğuna sahip olma olasılığı çok yüksek.

İnsanlar fiziksel açıdan yorgun olduğunda, dürüst olmaya daha eğilimliler. Bu nedenle gece geç saatte yapılan konuşmalarda, itiraflar daha sık oluyor.

Bir şarkının "en sevdiğiniz şarkı" olmasının sebebi, onu hayatınızdaki "duygusal bir an" ile eşleştirmenizden ileri geliyor.

Dünyada psikologlar tarafından tanımlanan 400'ün üzerinde fobi türü var!

Sevdiğiniz birini gördüğünüz zaman, gözbebekleriniz büyüyor. Anı şey, nefret ettiğiniz birini gördüğünüzde de geçerli...

Yapılan araştırmalar, cahil insanların kendilerini mükemmel görmeye; zeki insanların ise yeteneklerini hafife almaya eğilimli olduğunu gösteriyor.

Birisine 20 saniyeden uzun süre sarıldığınızda, beyinde "sosyal bağlanma"dan sorumlu hormon salgılanıyor ve böylece kişinin size daha çok güvenmesini sağlıyorsunuz.

Alıntıdır.


 
Top