Daha iyi bir uyku için ne yapılmalı?

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
İyi bir uyku, dikkati toplamak, sağlıklı bir ruh haline sahip olmak ve hafızayı güçlendirmek için gerektiği kadar, kalp hastalıkları ve diyabet gibi hastalıklardan korunmak açısından da önemlidir.

Peki, iyi uyumak için ne yapmak, nelerden kaçınmak gerekir?

İkindiden sonra kahve içmeyin

Akşam saatlerinde kafeinden sakınmak gerektiğini çoğu kişi bilir, ama ısrarla tekrar etmek gerekir. Son kahveyi en geç ikindi vakti içmek gerekir; böylece gece 11.00 gibi vücuttaki kafein atılmış olur. Ayrıca herkes kafeinden aynı derecede etkilenmez. Bazılarında kafein etki göstermez. O nedenle kendinizi sınayıp ona göre davranabilirsiniz.

Uyku çizelgesi

Alkollü içecekleri azaltmak, düzenli spor yapmak, gündüz uykularından kaçınmak ve geceleri aynı düzeni izlemek iyi ve rahat uyumanızı kolaylaştırabilir. Uyumadan önceki saatlerde yorucu ya da stresli işlerden de kaçınmak gerekir. Uzmanlar ayrıca yatmadan önceki aktivitelerinizi kaydettiğiniz bir uyku çizelgesinin yararlı olduğunu belirtiyor. Böylece uykusuzluğunuzu tetikleyen şeylerin ne olduğunu tespit edip onlardan kaçınmanız kolaylaşır.

E-okuma cihazlarıyla yatağa girmeyin

Uyumadan önce okumak rahatlatıcı olmakla birlikte, okuma alışanlıklarımızdaki değişiklikler uykusuzluğu tetikleyebilir. Birçok elektronik okuma cihazları ya da e-kitap mavi dalga ışık yayar, bu ise beyni hala gündüzmüş gibi düşünmeye iter. Araştırmalar, uyumadan önce birkaç saat bu şekilde kitap okumanın uyku hormonu melatonini bastırdığını ve uykuya geçişi zorlaştırdığını ortaya koydu. Aynı şey tableti MP3 ve akıllı telefonlar için de geçerli. Yani ertesi gün dinlenmiş olarak uyanmak istiyorsanız eski yöntemlere dönmek en doğru karar olabilir.

‘Uyutan yiyecekler’

Yatmadan önce peynir ve çikolata yemenin uykusuzluğa yol açacağına dair bir inanç vardır. Bu henüz bilimsel olarak kanıtlanmış değil; ama gün boyunca yediğiniz şeylerin uykunuzu etkilediği de bir gerçek. Karbonhidrat ve protein bakımından zengin az yağlı yiyecekler, yatmadan en an az bir saat önce yenmesi koşuluyla uyku kalitesi ve süresini olumlu etkiler. Biraz hindi eti, biraz kabak çekirdeği ve bir bardak vişne suyu ideal bir reçete olabilir.

Yeni yatış pozisyonu

Uykusuz gecelerin nedeni uyku apnesi de olabilir. Horlamayla bağlantılı olan bu rahatsızlık nedeniyle uyku sırasında nefes yolları tıkanır. Gece boyunca bu durum birçok kez uyanmaya yol açsa da kişi çoğunlukla bu nedenle uyandığının farkında bile değildir. Uyku apnesinin farklı nedenleri olabilir. Ama çoğu zaman yatış şeklini değiştirmenin işe yaradığı görülmüştür. Sırt üstü değil de yüzükoyun ya da yan yatmayı deneyin. Bir araştırmada, solunumda kullanılan kasları güçlendirdiği için nefesli çalgıların uyku apnesi hastalarının daha rahat uyumasına yardımcı olduğu da görülmüştür. Fakat herkesin uyumaya çalıştığı bir saatte nefesli bir çalgı çalmak çok da pratik bir çözüm olmayabilir herkes için.

r0se

Forum Onuru
Özel üye
Kahve içince uykusu gelen tek insan ben miyim acaba?
Onun dışında yogurt ve süt uykuda yardımcı gece yatmadan yeşil çayda sakinleştirir sabh da güzel uyanmaya yardımcı. Tavsiyemdir. İyi geceler.

Sentinus

Tengri biz menen!
Özel üye
Kahve içince uykusu gelen tek insan ben miyim acaba?
Onun dışında yogurt ve süt uykuda yardımcı gece yatmadan yeşil çayda sakinleştirir sabh da güzel uyanmaya yardımcı. Tavsiyemdir. İyi geceler.

yalnız değilsin kahve konusunda. Çok yakından tanıdığım birisi var. Türk kahvesi içer içmez uyuyan.

r0se

Forum Onuru
Özel üye
yalnız değilsin kahve konusunda. Çok yakından tanıdığım birisi var. Türk kahvesi içer içmez uyuyan.
Hemen uyumuyorum da gün içinde uykum geliyor içince hem açıyor uykumu hemde uykumu getiriyor anlamadım bişey . Üni zamanında kola kahve karıştırp uyku açar diyen insanlara çok sövmüşlüğüm var . İçtiğim gibi daha çok uykumun geldiği oldu değişik bir durum :)

Sentinus

Tengri biz menen!
Özel üye
Hemen uyumuyorum da gün içinde uykum geliyor içince hem açıyor uykumu hemde uykumu getiriyor anlamadım bişey . Üni zamanında kola kahve karıştırp uyku açar diyen insanlara çok sövmüşlüğüm var . İçtiğim gibi daha çok uykumun geldiği oldu değişik bir durum :)

Bünyene güveniyorsan eğer, redbull + nescafe birleşimini tavsiye ederim uyku açmak için . Zımba gibi yapıyor insanı.

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Kola ve nescafe formulu de vardir butun ogrenciler bilir. Eger bir badaktan fazla icerseniz biraz basiniz donebilir kafein yuklenmesinden :D ama tavsiye etmiyorum. kalp damarla ilgili sorunlar yasayabilirsiniz benim gibi. Fazla kafein kalbi cok etkiliyor.