Da Vinci Robotu Nasıl Çalışır?

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Laparoskopik cerrahide operasyon bölgesinden görüntü tek bir kamera ile verilmektedir ve bu görüntü iki boyutludur. Görüntü iki boyutlu olduğu için de yeterince derinlik hissi verememektedir. Da Vinci robotik cerrahi sisteminde ise görüntüyü iki adet kamera verir. Robotik cerrahi sisteminde görüntü üç boyutludur ve görüntünün kalitesi yüksektir. Cerrah üç boyutlu görüntü eşliğinde ameliyatı gerçekleştirir ve gerekli olan derinlik de görüntülerde mevcuttur. Da Vinci robotik cerrahi sistemi ile görüntü 10 ila 12 kat arası büyütülmektedir.

Robotik Cerrahide robotun kollarına takılan aletler altı yöne hareket etme özelliğine sahiptir. Aletler oldukça küçüktür ve en hassas noktalara bile rahatça ulaşabilmektedir. Bir cerrah enlin ulaşamayacağı noktalara aletler rahatlıkla ulaşmaktadır. Robotun kolları 540 derece dönüş açısına sahiptir. Robot kollarının ucuna takılan aletler bir cerrahın bilekleri gibi hareket edebilmektedir. Bu sayede dikişler çok daha sağlıklı bir biçimde atılabilmektedir. Laparoskopik yönteme göre bu durum Da Vinci robotik cerrahi sisteminin büyük bir avantajıdır. Robot tamamen cerrahın istediği biçimde çalışır ve bu isteğin dışına çıkmaz. Titreme gibi bir durum da söz konusu değildir.

Da Vinci robotik cerrahi sisteminde konsol hastanın dışındadır. Operasyon cerrah tarafından bu konsol aracılıyla gerçekleştirilir. Cerrah konsolun başına geçerek hastayla temas etmeden ameliyatı rahatlıkla gerçekleştirir. Görüntüler monitöre 3 boyutlu olarak gelir ve cerrah operasyonu monitörden takip eder.
 
Top