Çorlu Mehmet Rüştü Uzel Anadolu Teknik Anadolu Meslek Teknik ve Endüstri Meslek Lises

SizinSesiniz

~~Şimdi Susma Vakti~~
Özel üye
Tarihçe
Okulumuz

Okulumuz 1968 yılında açılmıştır. 1962 yılında Çorlu esnaflarından Tornacı Muhsin ve İsmail MERGEN kardeşler, Çorlu’ya bir meslek okulu kazandırmak amacıyla Çorlu Sanat Enstitüsü Yaptırma Derneğini kurarlar. Halktan topladıkları yardımlarla bugünkü okul binasının olduğu yerde inşaata başlarlar. Halkın büyük fedakarlıklarıyla inşaat devam ederken, dernek başkanı Muhsin MERGEN 1965 yılında hayata veda eder. Muhsin MERGEN’in bıraktığı yerden kardeşi İsmail MERGEN, Hulusi ÖĞÜT ve Osman KÜÇÜK görevi devralarak inşaatın devam etmesini sağlarlar.

İnşaat devam ederken, İsmail MERGEN ve Hasan İNAN Aslan Sokaktaki iş yerlerini, okulun Torna-Tesviye Atölyesi ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanıma açarlar. Bakanlıktan gönderilen Tesviye tezgah ve makineler de geçici olarak bu iş yerlerine konularak, okul 1968-1969 öğretim yılında eğitim faaliyetine başlar. Meslek dersleri ve atölye uygulamaları için bu iş yerleri kullanılırken, teorik dersler için de bugünkü Belediye İlave İş Merkezinin yerinde bulunan Eski Hükümet Binası ve Ortaokul olarak kullanılmış olan binada eğitim başlamıştır.
Derslik binası, Tesviye, Metal İşleri ve Yapı atölyesi tamamlanan Çorlu Sanat Enstitüsü, 1971-1972 öğretim yılında bugünkü yerine taşınmıştır. Okulun yapımında büyük katkıları bulunan Tornacı Muhsin MERGEN’in adını yaşatmak amacıyla Tesviye Atölyesine MUHSİN USTA TESVİYE ATELYESİ adı verilmiştir. Daha sonraları Milli Eğitim Bakanlığınca diğer bölüm binaları ve spor salonu yapılmıştır.
1904 yılında Çorlu’da doğan Muhsin Usta, Çorlu Belediyesi Elektrik Santralında 40 yıl Baş Makinist olarak görev yapmıştır.
1968-1969 öğretim yılında sadece Tesviye Bölümü ile bugünkü Belediye İlave İş Merkezinin bulunduğu yerdeki bina kiralanarak Çorlu Sanat Enstitüsü adı altında öğretime başlamıştır.

1979-1980 öğretim yılında Endüstriyel Pratik Sanat Okulu açılmış olup, 1984-1985 öğretim yılında Çıraklık Eğitim Merkezine dönüştürülerek okumuz bünyesinde faaliyetini sürdürmüştür. Daha sonra 1991-1992 öğretim yılında Yeni Sanayi Sitesindeki kendi binasına taşınmıştır.

Okulumuzda halen dokuz bölümde eğitim ve öğretim yapılmakta olup, bölümlerin açılış tarihleri şu şekildedir:

ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ :
TESVİYE BÖLÜMÜ 1968-1969 Öğretim Yılı,
METAL İŞLERİ 1971-1972 Öğretim Yılı,
YAPI BÖLÜMLERİ 1971-1972 Öğretim Yılı,
MOTOR BÖLÜMÜ 1976-1977 Öğretim Yılı,
ELEKTRİK BÖLÜMÜ 1977-1978 Öğretim Yılı,
ELEKTRONİK BÖLÜMÜ 1992-1993 Öğretim Yılı,
MOBİLYA ve DEKORASYON 2000-2001 Öğretim Yılı,
BİLGİSAYAR 2001-2002 Öğretim Yılı,
TESİSAT TEKNOLOJİSİ 2004-2005 Öğretim Yılı,
TEKNİK LİSE BÖLÜMLERİ :
MOTOR TEKNİK LİSESİ 1985-1986 Öğretim Yılı,
(Yeterli başvuru olmadığından 1993-1994 öğretim yılından itibaren kayıt alınmamıştır.)
ELEKTRİK TEKNİK LİSESİ 1996-1997 Öğretim Yılı,
MAKİNA TEKNİK LİSESİ 2002-2003 Öğretim Yılı,
ANADOLU LİSESİ BÖLÜMLERİ :
ANADOLU MESLEK LİSESİ (ELEKTRİK) 2004-2005 Öğretim Yılı,
ANADOLU TEKNİK LİSESİ (ELEKTRİK) 2004-2005 Öğretim Yılı,

1968-1969 öğretim yılında ÇORLU SANAT ENSTİTÜSÜ adıyla eğitime başlayan okul, 1974-1975 öğretim yılında ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ adını almış, 1982-1983 öğretim yılında da yurt düzeyinde mesleki ve teknik öğretim okullarının kurulması ve yaygınlaştırılmasında büyük emeği geçen devlet adamı Mehmet Rüştü UZEL’in adı verilerek ÇORLU MEHMET RÜŞTÜ UZEL ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ adıyla günümüze kadar öğretime devam etmiştir.

SizinSesiniz

~~Şimdi Susma Vakti~~
Özel üye
Tanıtımı

Yapılış şekli (Devlet-Vatandaş işbirliği vb.), bina, arsa, durum, m2 olarak alanı, derslik, laboratuar, kütüphane, ısıtma şekli.

Fiziki durumu: Toplam arsa miktarı 20540 m2., bina kapalı alanı 14737 m2., derslik sayısı 23, resim salonu sayısı 3, spor salonu 1, yemekhane 1, kütüphane 1, bilgisayar laboratuarı 2, Fizik ve Kimya laboratuarları Sayısı 2 lojman sayısı 4, bölüm sayısı 9 dur. Birbirinden bağımsız binalar, Tesviye bölüm binası, Yapı bölüm binası, Metal İşleri bölüm binası, Elektrik,Elektronik ve Motor bölümleri kompleks binası, Spor salonu ve kütüphane binası, İdari blok, laboratuarlar ve dershaneler kompleks binası, lojmanlar.
Isıtma şekli: Fuell-Oil ile çalışan kalorifer sistemi.

SizinSesiniz

~~Şimdi Susma Vakti~~
Özel üye
[h=2]Vizyon & Misyon[/h] Okulumuzun vizyonu; “Eğitimde Dünya çapında tanınan ve aranan en iyi marka olmaktır” olarak komisyonumuzca belirlenmiştir.
Okulumuzun misyonu; “Anayasa da ve Milli Eğitim Temel Kanunu’nda tanımlanan Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, ilgi ve alanlarını belirlemiş öğrencilerimizi; teknik açıdan yeterli bilgi ve beceriye sahip, üniversite hedefi olan, en az bir yabancı dili iyi bilen, girişimci veya endüstride ara eleman olarak çalışabilecek kapasiteye sahip, yenilikçi, araştırmacı, toplumsal değerlere saygılı, sportif ve kültürel açıdan zengin fertler olarak topluma kazandırmak” olarak komisyonumuzca belirlenmiştir.