• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Çörek Otu Yağının Faydaları

Papatya

V.I.P
V.I.P

Bu şifalı yağ sayesinde birçok hastalığa şifa bulundu.
Çok eski yıllardan beri bilinen bir şifalı bitkidir. Hatta Mısırlılar zamanında bile birçok hastalık yada güzelleşmek için kullanılırdı. Hindistan’da yaygın olarak yetiştirilir.
Birçok hastalığa fayda sağlaması kullanım ve yetiştirme alanını arttırmıştır. Birçok ülkede siyah tohum yada kara tohum isimleriyle de bilinir.

eXxKfIA.jpg

"ÇÖREK OTU HER DERDE DEVADIR"

İbn-i Ebi Atik, şöyle rivayet etmiştir: “Size şu ‘Habbetü’s-Sevda’yı kullanmayı tavsiye ediyorum. Ondan beş veya yedi tane alıp iyice ufalayınız. Sonra onu birkaç damla zeytinyağı içinde, hastanın burnuna bu taraftan ve şu taraftan damlatınız. Çünkü Ayşe, Peygamberden (s.a.v.) şu hadisi işittiğini söyler:”

“Şüphesiz şu ‘Habbetü’s –Sevda (çörek otu), her hastalığa şifadır, samdan başka.
“Ben, Sam nedir? “dedim.
Sam, ölümdür.” dedi.”

-Katâde: Her gün çörek otundan 21 tane alınır, bir bezin içinde suya koyup iyici ezilir ve o sudan her gün burnun sağ deliğine iki, sol deliğine bir damla damlatılır. İkinci gün soluna iki damla, sağına bir damla damlatılır. Üçüncü günde sağına iki, soluna bir damla damlatılır.
-Her gün burnun her iki deliğine birer damla damlatılır. Buna üç gün devam edilir.

“Muhakkak ki ‘kara habbede' (çörek otunda) samdan başka her derde bir şifa vardır. Sam, ölümdür. ‘Kara habbe’ ise kendisine ‘şuniz’ denilen ‘çörek otu’dur.”

Enes, şöyle rivayet etmiştir: “Allah’ın Elçisi (s.a.v.), hastalandığı zaman, bir avuç ‘çörek otu’ alıp, onu ‘su ve bal’ ile karıştırıp içerdi.”

itqJR2z.jpg

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

A, B, ve C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi değerli bileşenleri içerir.
Yaraları iyileştirici özelliği vardır.
Baş ağrısına iyi gelerek baş ağrısını geçirir.
Bağırsak kurtlarını düşürücü etki yapar. Bağırsak parazitlerini geçirir.
Sindirim sistemini rahatlatır. Gaz giderici özelliği vardır.
Kabızlığı gidermeye yardım eder.
Dizanteriye karşı fayda sağlar.
Hemoroid yani basur için de iyileştirici özelliği vardır.
Burun tıkanıklığını giderir.
Astım yada alerjik reaksiyonları olan kişilere de fayda sağlar.
Bronşit ve öksürüğe iyi gelir. Özellikle kış hastalıkları olan nezle, grip için etkilidir.
Ateş düşürmeye yardım eder.
Amfizem rahatsızlığına karşı kullanılabilir.
Kan basıncını ve yüksek tansiyon yani hipertansiyonu düşürür.
Kolesterolü düşürücü etkisi de vardır. Kolesterolü dengeler.
Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç sağlar.
Diş ağrılarını geçirmeye yardım eder.
Gebelikten sonra emzirme dönemini arttırır, doğum yağmış annelerde süt artışı sağlar.
Eklem ağrıları, artrit ve romatizmaya iyi gelir.
Uykusuzluk çekiyorsanız şifayı çörek otu yağında bulabilirsiniz.
Kas ağrıları için bir çay bardağı çörek otu yağı ile masaj yapabilirsiniz.
Mide bulantısı ve mide ağrıları için yarım tatlı kaşığı taze zencefil suyu ile yarım tatlı kaşığı çörek otu yağını karıştırıp günde iki kez içebilirsiniz.
Kalbi korur.
Kansere karşı koruma sağlar.
Sinüzite iyi gelir.
Saçların yapısını korur ve saçların kolay, sağlıklı uzamasına yardım eder.
Saç dökülmesini önler, saçların erken beyazlamasını engeller.
Sinir, stres depresyon ve gerginlikten uzaklaştırır.
Diyabet diğer bir adıyla şeker hastalığı için de faydalıdır.
Kan damarı duvarlarının esnekliğini arttırmaya yardımcı olur.
Kronik yorgunluğa iyi gelir.
Safra kesesi taş oluşumu ve böbrek taş oluşumuna karşı etkilidir.
Dolaşım sistemine yarar sağlar.

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Cildi güzelleştirir.
Eski zamanlarda Kleopatra’nın güzelliğinin çörek otu yağından geldiğine inanılırmış.
Bu yüzden güzel görünmek için bu şifalı bitkinin yağı ve tohumları kullanılırmış.
Cildin kurumasını, kuruyarak çatlamasını engeller. Cildi onarır.
Bir deri hastalığı olan sedef hastalığının iyileşmesine yardım eder.

Sedef hastalığının yanı sıra egzama gibi cilt hastalıkları için de kullanılabilir.
Ayaklarda kaşıntı yapan tırnak mantarı ve deri mantarı ile mücadelede de etkilidir.

Akneleri iyileştirici özelliği vardır.

Çörek Otu Yağının Hamilelik İçin Kullanımı Nasıldır?

Hamile kalmak için bazı durumlarda birçok yöntem denenir. Doktorlara gidilir, şifa aranır ve çeşitli bitkisel karışımlar kullanılır. Çörek otu yağı da hamile kalmak için kullanılabilecek yağlardan biridir. Gebe kalmak istenen süreden 6 ay kadar önce bu şifalı bitkinin yağının yada tohumlarının kullanımına başlanabilir. 1 ay boyunca çörek otu, bal ve tarçınla karıştırılarak adet dönemi başlaması sürecinde 10 gün yenirse gebe kalmayı kolaylaştırır.