Çoklu Zeka Anketi

Safir

Özel Üye
Özel üye
Ankette soruları cevaplarken size ya da kendinize uyan her satırın yanına (X) bir işaret koyun ve anketin bitiminde (X) işaretlerini her zeka grubu için toplayın. Diyelim ki Dilsel zekadaki (X) lerin sayısı diğerlerinden yüksek çıktı, bu sizin zekanızın o alanda daha iyi ve kuvvetli olduğunu gösterir. Sırayla diğerlerinde aldığınız (X) lerin toplamına bakarak ikinci, üçüncü ve diğer kuvvetli olduğunuz zeka alanlarınızı da bulun. Her insanda yedi tip zeka mevcuttur ve kişiden kişiye oranları değişiktir.

Dilsel Zeka
__ Kitaplar benim için çok önemlidir.
__ Okumaya, konuşmaya ya da yazmaya başlayacağım zaman kelimeleri adeta kafamın içinde duyarım.
__ Dinleyerek daha rahat öğrenirim.
__ Kelime oyunlarından hoşlanırım.
__ Kendimi ya da başkalarını tekerlemeler söyleyerek ya da anlamlı anlamsız birbirleriyle kafiyeler oluşturan kelimeler söyleyerek oyalarım ve eğlendiririm.
__ Arkadaşlarım bazen, konuşurken ya da yazarken kullandığım kelimelerin anlamını sorarlar.
__ Okuldaki derslerden Türkçe dilbilgisi, tarih ve kompozisyon diğer derslerden (matematik, fen dersleri) daha kolay ve zevkli gelir bana.
__ Arabada giderken ya da yolda yürürken ilan ya da reklam panolarının üzerindeki resimlerden çok yazıları dikkatimi çeker.
__ Sohbet eder ya da konuşurken okuduğum ya da duyduğum şeylerden örnekler kullanırım hep.
__ Geçtiğimiz günlerde yazdığım bir kompozisyon çok beğenildi ve bu yazımla çevremde tanındım.

Mantıksal-Matematik zekası
__ Matematik işlemlerini aklımdan kolayca çözebilirim.
__ Okuldaki dersler arasından en çok sevdiklerim matematik ve fen dersleridir.
__ Yetenek ve matematik problemlerini çözmeyi çok severim.
__ Deneyler yapmaktan hoşlanırım. (mesela eğer saksıda yetiştirdiğim çiçeklerin haftalık suyunu iki misline çıkarırsam ne olur gibi.)
__ Bilimdeki yeni gelişmeler ilgimi çeker ve dergilerden takip ederim.
__ Aletlerin, makinelerin nasıl çalıştığını merak eder ve bunlarla ilgili sorular sorarım.
__ Matematik ile ilgili oyunlardan, bilgisayar oyunlarından, mantığa dayalı bulmacalar çözmekten, satranç ve dama gibi düşündüren oyunlardan zevk alırım.
__ Nesneleri büyüklüklerine, ağırlıklarına göre sınıflandırmaktan hoşlanırım.
__ Çevremdeki nesnelerin uzunlukları, ölçüleri, sınıflara göre gruplanmaları biliniyorsa bu beni rahatlatır.

Görsel Zeka
__ Gözlerimi kapattığımda düşündüklerimi kafamda çok net görebiliyorum.
__ Renklere karşı duyarlıyımdır ve ilgimi çekerler.
__ Fotoğraf çekmeye ya da film çekmeye hep istek duyarım. (Gittiğim pek çok yerde fotoğraf çekmeyi ya da film makinesi ile gördüklerimi çekmeyi severim.)
__ Rüyalarım çok nettir ve onları kolay hatırlarım.
__ Hayal kurmayı severim.
__ Hiç bilmediğim bir yerde yolumu bulabilirim.
__ Resim yapmayı ve boyamayı çok severim. Defterlerimin içinde kara kalem karalama resimler görebilirsiniz.
__ Okulda geometri dersi bana cebir dersinden daha kolay gelir.
__ Resimli kitapları ya da yazıları daha çok severim.
__ Yap-boz, lâbirent gibi oyunlardan hoşlanırım.
__ Film ve slayt seyretmeyi ve fotoğraflara bakmayı severim.
__ Harita, diyagram ve tabloları düz yazılardan daha kolay anlarım.
__ Legolar her zaman sevdiğim oyuncaklar arasında yer almıştır.

Bedensel (harekete dayalı) Zeka
__ Devamlı yaptığım birden fazla spor var.
__ Uzun süre hareket etmeden bir yerde oturmak benim için oldukça zor bir şeydir.
__ Boş vakitlerimi genelde dışarıda geçirmeyi severim.
__ Aklıma gelen en iyi fikirler genelde ya koşarken, ya yürüyüş yaparken ya da bir sporla meşgul olduğum zaman gelir.
__ Birisiyle konuşurken genelde anlattıklarımı ellerim ve vücudumu da kullanarak anlatırım.
__ Dikiş dikmek, örgü örmek, tahta oymak, hamur, kil gibi el işleriyle ile uğraşmak benim için çok zevklidir.
__ Okumak ya da seyretmektense bir şeyi yaparak öğrenmeyi tercih ediyorum. Uygulayarak daha iyi öğreniyorum.
__ Beden eğitimi ve el işi dersleri sevdiğim derslerin başında gelir.
__ Koşmayı, zıplamayı, güreşmeyi çok severim.
__ Gördüğüm yeni bir şeye hemen elime alır dokunurum.
__ Tamir işlerini ve eşyaları birbirinden ayırıp tekrar birleştirmeyi severim.

Müziksel Zeka
__ Tanıdıklarım sesimin güzel olduğunu söylerler. (Güzel bir sesim var.)
__ Çevredeki seslere karşı hassassımdır. Dışardan gelen yağmur sesi ya da herhangi bir gürültü dikkatimi çeker.
__ Bir notanın yanlış çalındığını anlayabilirim.
__ Müzik dinlemeyi çok severim.
__ Bir müzik aleti çalıyorum.
__ Bir koroda şarkı söylüyorum.
__ Hayatımda müzik olmasa büyük eksiklik hissederdim.
__ Bazen yolda yürürken kendi kendime melodiler mırıldandığımı fark ederim.
__ Basit bir müzik aleti ile çalan bir müziğe eşlik edebilirim.
__ Pek çok şarkının melodisini ve sözlerini bilirim.
__ Şarkı sözlerini yazdığım bir defterim var.
__ Bir şarkıyı bir ya da iki kere dinledikten sonra o şarkıyı rahatça söyleyebilirim
__ Çoğu zaman bir işle meşgulken, ders çalışırken ya da yeni bir şey öğrenirken masaya ritmik şekilde vururum ya da kendi kendime bir melodi mırıldanırım.

Sosyal Zeka
__ Arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.
__ Arkadaşlarıma sorunlarını çözmelerinde yardımcı olurum.
__ Okulda ya da dışarıda arkadaşlarımla oynarken onları yönlendirir ve liderlik ederim.
__ Okulun ders dışındaki faaliyetlerine katılırım. Okul ya da okul dışında kulüplerde görevler alırım.
__ Arkadaşlarıma derslerinde yardımcı olmaktan ve onları çalıştırmaktan hoşlanırım.
__ Çok arkadaşım var ve bunların pek çoğu da yakın arkadaşlarımdır.
__ Arkadaşlarım için endişe eder, onların üzüntü ya da sevinçlerini paylaşmaktan memnun olurum.
__ Arkadaşlarım her zaman benimle vakit geçirmekten hoşlanırlar ve beni hep ararlar.

Kişinin kendine dönük (öze dönük) zekası
__ Kendi başıma olmaktan hoşlanırım.
__ Kendi başıma öğrenmekten hoşlanırım.
__ Kendi başıma ders çalışarak daha iyi öğreniyorum.
__ Boş vakitlerimde tek başıma bir şeyler yapmak bana çok zevk verir.
__ Derslerim ya da uğraştığım hobilerimle ilgili bana çok soru sorulmasından hoşlanmam.
__ Düşünce ve duygularımı, olduğu gibi rahatça söylerim.
__ Kendime göre bir düzenim vardır. Ne yapacağımı gayet iyi bilirim. Pek kimseye akıl danışmam.

Alıntı