Çok Haşlanmış Kuru Fasulye İle Yapılabilecek Tarifler

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Bugün kuru fasulye haşlayayım dedim ama ne yaparsınız ki çok haşlamışım ,piyazını düşününce hemen ezmesi de yapılabilir diye düşündüm sonra direk internete girdim ve yanılmamışım ,hatta köfte bile yapılabiliyormuş nohut köftesi duymuştum ama hiç denemedim
Kuru fasulyeden kek yapıldığını da bir TV programında izlemiştim hatta kadın kestane lezzeti veriyor keke demişti
Ve bu tarifleri sizlerle paylaşmaya karar verdim sizlerde benim gibi kuru fasulyeyi çok haşlamışsanız bu tariflerden yararlanabilirsini z :

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
8aZ4XV.jpg

Kuru fasulye ezmesi tarifi için malzemeler
  • 1 su bardağı kuru fasulye
  • 1 diş sarımsak
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz
  • Karabiber
  • Kırmızı pul biber

Kuru fasulye ezmesi Nasıl Yapılır
Kuru fasulyeleri bir gece suda bekletin. Bol suyla yıkayıp süzün. Üzerini geçecek kadar su ekleyip haşlayın. Haşlanmış fasulyelerin kabuklarını soyduktan sonra çukur bir kaba alın. El blenderi ile pürüzsüz olmasını sağlayın. Üzerine ince kıyılmış sarımsak, zeytinyağı ve tuz ilave edip karıştırın ve servis tabağına alın. Üzerine pul biber serpin. Servis yapın.

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Kuru Fasulye Köftesi Tarifi'nin Malzemeleri
2 su bardağı haşlanmış kuru fasulye (yada barbunya)

NnAvXX.jpg

1 adet yumurta
1 adet orta boy kuru soğan
2 diş sarımsak
3 yemek kaşığı un (galeta unu da olabilir)
Yarım demet maydanoz
Kimyon
Karabiber
Pul biber
Tuz
Kızartmak için sıvı yağ
Kuru Fasulye Köftesi Tarifi'nin Yapılışı
Haşlanmış fasulyeyi, kuru soğanı ve sarımsağı rondodan geçirip hamur yoğurma kabına alın. Un, yumurta, tuz ve baharatları ekleyip karıştırın. Maydanozu incecik doğrayıp ilave edin ve iyice yoğurun. Elle şekillendirebilecek kıvamda bir hamur olması gerekiyor. Gerekirse azar azar un ilave edebilirsiniz. Köfte şekli verip sıvı yağda arkalı önlü kızartın. Afiyet olsun.

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Kuru Fasulye Pastası (Keki) Tarifi'nin Malzemeleri
3 yumurta
2 su bardağı haşlanmış kuru fasulye
1, 5 su bardağı şeker
4 yemek kaşığı (Pirinç unu, galeta unu veya un)
1 çay bardağı ceviz (İsteğe göre artırılabilir)
1 kabartma tozu
1 tatlı kaşığı sirke (Kabartma tozunun üzerine)

Kuru Fasulye Pastası (Keki) Tarifi

Çikolata sosu için;

2 su bardağı süt
1, 5 yemek kaşığı un
1, 5 çay bardağı şeker
2 yemek kaşığı kakao
Kuru Fasulye Pastası (Keki) Tarifi'nin Yapılışı

Öncelikle ceviz robotta minik parçalara ayrılıp bi kenara alınır, robota bu kez fasulyeler eklenir macun kıvamına gelene kadar çekilip cevizin üzerine kenara alınır.
Bu kez robota yumurta şeker eklenip güzelce çırpılır.Bunlarda diğerlerinin üzerine eklenir.
Daha sonra kabartma tozu üzerine sirke eklenip karışım spatula ile yumurtayı indirmeden karıştırılır.
Kıvamına göre içerisine un vb. (ben 2 kaşık pirinç unu, 2 kaşıkta galeta unu ekledim) eklenir tekrar karıştırılıp yağlanan borcama dökülür. 170 derece önceden ısıtılan fırında (fansız) 30 dk kadar pişirilir.
Diğer yanda sos için tüm malzemeler karıştırılarak pişirilir.
soğuyan kekin üzerine ılık olarak dökülür. Soğuyunca buzdolabında dinlendirildikten sonra dilimlenerek servis yapılır. Afiyet olsun ♥♥♥

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Kuru Fasulyeli Kek
Malzemeler

2 su brd. haşlanmış fasulye
3 büyük yumurta
1 su brd. tozşeker
1 su brd. iri çekilmiş ceviz
1/2 su brd. un
1 paket kabartma tozu

Üzeri İçin
1 yumurta sarısı
1 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı nişasta
1 yemek kaşığı kakao
2 su brd. süt
100 ml krema
1 çay brd. tozşeker
20 gr bitter çikolata

Yapılışı:
  • Fasulye püresi için 2 su brd. haşlanmış fasulyeyi blender ile püre haline getirin.
  • Bir kaba yumurtaları kırın ve tozşeker ile köpük köpük olana dek çırpın.
  • Fasulye püresini, unu, ceviz içini ve kabartma tozunu da ekleyip bir kaşıkla karıştırın.
  • Dibi yağlanmış kelepçeli kalıba döküp, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişirin.
  • Bu sırada küçük bir tencerede 1 su brd. süt ile un ve nişastayı iyice çırpın.
  • Yumurta sarısını da ekleyip tekrar çırpın.
  • Tozşeker, sütün geri kalanı ve kremayı da ekleyip ocağa alın ve karıştırarak pişirin. Koyu kıvamlı bir puding olmalı.
  • Ocaktan aldıktan sonra bitter çikolatayı küçük parçalara kırıp kremaya ekleyin ve iyice eritip karıştırın.
  • Ara ara karıştırarak soğutun.
  • Kek piştikten sonra fırından alıp soğumasını bekleyin. İyice soğuduktan sonra üzerine soğumuş kremanızı sürün. İster çikolata parçalarıyla, ister kestane şekeri kırıntılarıyla istediğiniz gibi süsleyip, servis edebilirsiniz.

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
İşte kuru fasulyeli kek tarifi

16vQX5.jpg

Sulu yemek yapmak için kullanılan kuru baklagillerden olan kuru fasulyeyi kek yaparken kullanmayı hiç denediniz mi?

MALZEMELER:
2 su bardağı kuru fasulye

3 adet yumurta
1, 5 su bardağı şeker
4 yemek kaşığı un veya pirinç unu

1 çay bardağı veya su bardağı ceviz
1 paket kabartma tozu

SOSU İÇİN;
1 su bardağı süt
1 yemek kaşığı nişasta
2 yemek kaşığı kakao
2 yemek kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tereyağı
İsteğinize göre biraz çikolata
YAPILIŞI:
Fasulyeleri haşlayalım ve blenderdan pürüzsüz bir hale gelene kadar geçirelim.
Bir taraftan da şeker ve yumurtaları çırpalım.
Bu işlemin ardından fasulyeler ile birlikte diğer malzemeleri ekleyelim.
Tüm malzemeleri kek hamuru ortaya çıkana kadar karıştıralım.
Oluşan kek karışımını fırına verelim ve 180 derecede 30 dakika pişirelim.
Kremasını yapmak için, çikolata ve tereyağı hariç diğer malzemeleri bir tencerenin içine koyarak pişirelim.
Krema kıvama geldikten sonra içine tereyağını ve çikolatayı ekleyelim.
Keki fırından çıkardıktan sonra soğumaya bırakalım.
Kek soğuduktan sonra üzerine hazırladığımız sosu dökerek servis edelim.
Afiyet olsun...

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Arkadaşlar ezmesini denedim süper oluyor hatta ben içine limon sıktım ayreten bence tahinde eklenebilir sonuçta piyaza ekleniyor
Bir de nohutla da kekler yapılıyor bunları ararken karşıma çıktı galiba biraz daha bakınsam poğaça kurabiye tarifleri de karşıma çıkacak