• Merhaba Ziyaretçi.
    "Serbest Çekim" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek istiyoruz...

Çocuklarınıza Verebileceğiniz En Büyük On Armağan

wien06

V.I.P
V.I.P
Bu gezegende hiç bir şey, ebeveyn olma işinden daha önemli değildir. Bizleri iş dünyasındaki başarı çabaları öylesine ele geçirmiş ki ailelerimiz en önemli on iş listesinde dokuzuncu veya onuncu sırayı almaktadır. Bir çoğumuzun ailesi, uyumaya gittiğimiz evde yaşayan diğer insanlar konumuna gelmektedir. Bu şartlarda yetişen, geleceğimiz olan çocuklarımızın durumunu okuyuculara bırakıyorum.

Çocuklarımıza verebileceğimiz en büyük 10 armağan kitabında yazar anne ve babalara 5 güçlü araç telkin etmektedir.

1. İleriye odaklanmak

2. Mesajlar

3. Öğretmek

4. Dinlemek

5. Model sunma


Belli bir anda ancak bir tek şeye odaklanırız; aynı anda televizyon izleyen, telefonda konuşan, dergi okuduğunu zanneden kişi kendini kandırır. Bu nedenle çocuklarınız da iyi güzel şeylere odaklayın yalnızca lekeleri değil bunun dışındaki güzellikleri görün. Sürekli yanlışları ve suçlarını söylediğinizde çocuğunuzu geriye odaklamış olacaksınız. Bu da çocuğunuzun hatalarına devam etmesine neden olacaktır. Sizler sürekli yapma, dur demekten öteye gidemeyeceksiniz. Yapma dediğiniz şeyi engelleme şansınız yoktur.

Çocuğunuz neye odaklanırsa ona göre yol alacaktır.

Ergenlik çağındaki çocuklarımız bireyselliklerin ve güçlerinin sınırlarını keşfe çıktıklarında, güçlendirici mesajlar vererek bu keşfi güvenli ve sağlıklı yollardan yapmalarına yardımcı olacağız.

Anne-babalarımızın öğretmenlerimizin ya da üstlerimizin sözlerinin ne kadar büyük bir bölümünün bellek bankamızdan silinip gidiverdiğini hiç hesapladınız mı? Çocuklarınıza ileriye dönük soru sorun ve yanlışı görmelerini, doğruları kendiliklerinden bulmalarını sağlayın.

Çocuklarımızı dinleyerek onların duygularını doğrularız, benlik değerlerini geliştirir, problem çözebilen yetişkinler olmasını sağlar, yaratıcılıkları arttırırız.

Çocuklarımızın alabilecekleri en yakın modelin kendimiz olduğunu unutmayınız, sizler yalan söylerseniz hayatta çocuklarınıza yalan söylememeyi öğretemezsiniz. Onlar sizin bir kopyanız olacaktır (veya çevresindekilerin).

Anne ve babalığı yürekten istemelisiniz, her yönüyle bir denge kurmalısınız, mizah yönünüz olmalı ve çocuklarınız ile bunu yaşamalısınız. Onlara karar verdirmeli ve neticelerine katlanmalarını sağlamalısınız ve çocuklarınız sorumluluk almayı böylece öğrenmelidir.

Çocuklarımız ile ilişkimiz dışında sahip olabileceğiniz en önemli müttefikler kanımca onların bakıcıları ve öğretmenleridir. Bakıcılar ve öğretmenleri büyüme dönemlerinde çocuklarımız üzerinde çok büyük etki yapmaktadır.

Anaokulu eğitimlerine dikkat gösterilmelidir. Beşiği sallayan eller gerçekten dünyayı yönetmektedir.

Küçük yaştaki eğitimin önemini kimse yadsımamaktadır. Toplumlar yıkılmış yetişkinleri kazanmak için çok daha fazla çaba harcamaktadır. Bunun tek panzehiri sağlıklı nesiller yetiştirmektir.


ALINTI:Çocuklarınıza Verebileceğiniz En Büyük On Armağan(Yazar : Steven W.VANNOY)
 
Top