ÇOCUK OLMAK ZORLAŞTI

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Şimdi o minicik çocukları görüp acımayan var mı?

Ben çok şanslı bir çocukluk geçirdim. sabah arkadaşlar evin önünde çagırırlar çıkardık sokağa akşam hava kararıp baba eve gelene dek oynardık. saklambaç körebe birdirbir oynar maç yapardık . gazoz tapası toplar şimdinin tasosunu icat ederdik :D misketle üter elma şekeri için ağlar dönme dolaba binerdik..
kaliteli çizgi filmler izlerdik taş devri susam sokağı çocuklarıydık. zile basar kaçar maytap oynar bayramlarda kim daha çok şeker toplamış hava atardık.. oyuncaklarımız azdi ama nasil oynanir çok iyi bilirdik.. pandami 22 yıldır saklarım :)

Şimdi internet çocukları üretiliyor. bir oda oyuncağı var ama oynamıyor. çünkü bilmiyor oynamasini. öğreteni yok ilgisiz çocugun daha 3 yaşında ya kreşe hapsediliyor ya evde pc ve tv ye.. Yaşayamıyor çocukluğunu sokak bilmeden çocukluğu bitiyor..

benim yiğenim 9 yaşında okumayı sevmiyor. bende doğum günü hediyesi olarak 10 tane kitap aldim. annesi geçen vermiş zorla okutmaya çalışıyor. bağırıyordu. gittim aldım elinden kitabi sesli okudum. kitap sürükleyici ve eğlenceli geldi. önce bir cümlesini ona okutum sonra iki üç derken bu sefer o okuyor ben dinliyordum. 66 sayfa okuduk.. annesine heceleyen çocuk konuşur gibi okuyordu.. annesi çok şaşırdı.. ben şaşırmadim.. çocuklara oyuncak alıp oyna demek kitap alıp oku demek çok yanlış. beraber oynamicaksan oyuncak alma. beraber okumayacaksan kitap alma çünkü çocuklar ilgi ve sevgiye açtir sadece

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Hatırlıyorum ilkokulda, evle okulun arasında kütüphane vardı.
Ödevleri gider orada yapardık. Koşa koşa eve gider sokağa çıkardık.
İlkokulda çocuktuk falan ama annemiz elimizden okula götürüp getirmezdi. Servis de yoktu tabi o zamanlar. İnsanların birbirine güveni vardı. Çocuklar korunur kollanırdı. 3 Maymunu oynamazdı kimse.
Şimdi iki adım öteye servisle gider oldu çocuklar
Çocukluğumda kaçırılan çocuk haberleri yoktu çünkü.
@dderya nın dediği gibi lise sonda telefonum oldu benimde. Benim zamanımda lise son (lise 3dü) aynı zamanlar yani :)
İlkokul çocuklarının elinde görüyorum şimdi telefonları. Okuldan çıkar çıkmaz son model telefonlar ile Selfie yapmaya çalışıyorlar.
Biz havamızı telefonumuzla yapmazdık çocukken.
İp atlardık, dokuz taş oynardık ama eğlenirdik. Sonra sessiz sinemamız vardı. Sekseğimiz. Kısa boyumuzla oynadığımız voleybol.
Arttırdığımız ufacık harçlığımızla lebleli tozu almak lükstü bizim için :)