Çocuk Odalarının Olmazsa Omazları

BeReNN

Alyam?
Özel üye
[h=2][/h]


ocuk-odas%C4%B1-tasar%C4%B1mlar%C4%B1-1.jpg
Yeni nesil çocuk odası firmaları ürün sunmaktan çok, onların hayallerine hitap ederek, küçük ama renkli dünyalarındaki büyük beklentilerine cevap veriyor.
Tasarımcılar yeni nesil çocuk odalarını anlatıyor…
Füsun İşcan: Yüksek Mimar/Vibel
 • Bir çocuk odasının olmazsa olmazı rahat bir oyun alanıdır. Çocuklar oyun oynayarak büyür, gelişir ve öğrenir.
 • Unutmamak gerekir ki büyükler ev içinde farklı fonksiyonlar için farklı mekanlara sahipken; çocuklar odalarında ders çalışıyor, uyuyor, oyun oynuyor, arkadaş ağırlıyor, kitap okuyor, düşünsel yolculuklara çıkıyor, kardeşi ile paylaşmayı öğreniyor, özetle o mekandabir yaşam sürdürüyorlar. Bu durumda ebeveyne onun ihtiyaçlarına yönelik bir mekan tasarlamak gerekiyor.
 • Çocuklar hayal gülerinin sınırsızlığı ile eşyalara esas kullanımlarından daha farklı işlevler verebilirler. Yükseltilmiş yatağın altındaki tezgah, bir şekerci dükkanına veya kukla tiyatrosuna dönüşürken, yatağın üstüne konulan ufak bir tente onu uzay gemisinin kaptanı veya şatonun prensesi yapacaktır bir anda. Yatak ile oyun kulübesinin arasına konulan sünger köprüde, kendini kolaylıkla ağaçtan ağaca sıçrayan Tarzan veya Kaptan Hook'un gemisine tırmanan Peter Pan olarak hayal eder. İki rafın arasına konulmuş bir resim tahtasında ilk eserini gururla sergileyebilir, yatağının altına yerleştirilmiş bir masada arkadaşları ile paylaşımı öğreneceği pek çok oyunu oynayabilir.
 • Çocukların yaş dönemlerine göre sevdikleri renkler de değişiklik gösteriyor.İlk gençlik yılları ise çok tepkisel yıllar olduğundan o dönemlerde mümkün olduğunca doğal ve rahatlatıcı renkler kullanılması gerekiyor.
ocuk-odas%C4%B1-tasar%C4%B1mlar%C4%B1-2.jpg
Tracei Akarlılar: Mobilya Tasarımcısı/Treehouse
 • Öncelikle çocuk odalarında kullanılacak temel malzemeler onların sağlığına uygun nitelikte seçilmeli.
 • “Az çoktur” mantığı ile çocuk odalarında az eşya olmalı.
 • Çocukların yetişebileceği yüksekliklerde raf, hafif taşınabilir oyuncak depolama kutuları kullanılmalı.
 • Karatahta, mantar pano, bir müzik aleti ve klavye kesinlikle bir çocuğun yaratıcılığı için olmazsa olmazıdır. İlk yaşlarda oyunlarda kullanılan bu ürünler ilerleyen yaşlarda çocuk gelişiminde farklılıklar yaratacaktır.
 • Çocuk odası ayrıca evin genel tarzından çok kopuk bir “ıssız ada” olmamalıdır.
ocuk-odas%C4%B1-tasar%C4%B1mlar%C4%B1-3.jpg
Name Yıldırım: Dekoratör/Biscuit
 • Bir çocuk odasında mutlaka ayarlanabilir bir lamba olmalı. Gerektiğinde yüksek ışık verecek, diğer zamanlarda da gece lambası olarak kullanılabilecek bir aydınlatma olmazsa olmazdır.
 • Biscuit olarak genel felsefemiz; standart mobilya adına hiçbirşey yapmamamız. Özel ve kişilerin tarzlarını yansıtan her türlü çocuk odası ve mobilyası tasarlıyoruz. Çocukların hobilerine göre odalarını da şekillendiriyoruz.
 • Renk seçimlerinde de çocukların beğenileri gözetilmeli. 3 yaşından sonra kız çocukları pembe ve mor dışında renk kullanmak istemiyor. Erkekler ise mavi dışında; turuncu ve lacivert tonlarını tercih ediyor.
 
Top